نیکلاس مادورو: ایران و ونزوئلا سند همکاری‌های ۲۰ ساله را امضا می‌کنند

By | ۱۴۰۱-۰۳-۲۱

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا روز جمعه در بدو ورود به تهران اعلام کرد که ایران و این کشور آمریکای جنوبی سند نقشه‌ راه برای همکاری ۲۰ ساله را امضا می‌کنند.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در مصاحبه با شبکه اسپانیایی زبان جمهوری اسلامی، هیسپان‌تی‌وی، گفت، روز شنبه نقشه‌ای برای همکاری بین تهران و کاراکاس به مدت ۲۰ سال امضا خواهد شد.

نیکلاس مادورو امضا چنین سندی را به مثابه شروعی جدید در روابط بین ونزوئلا و ایران توصیف کرد.

با این حال هنوز جزییات این سند همکاری منتشر نشده و جزییات آن مشخص نیست .

نیکلاس مادورو قرار است در سفر دو روزه خود به تهران با مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهور ایران دیدار کند.

ایران و ونزوئلا که تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارند، در سال‌های گذشته سطح همکاری‌های خود را با یکدیگر افزایش داده‌اند.

اسناد شرکت دولتی پترولئوس دی ونزوئلا (پی‌دی‌وی‌اس‌ای) نشان می‌دهد که ونزوئلا واردات نفت خام سنگین ایران را برای تأمین پالایشگاه‌های داخلی خود بر اساس یک قرارداد تهاتری آغاز کرده است.

ونزوئلا بر اساس پیمان‌های دوستی و همکاری با جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر برای نوسازی پالایشگاه‌های خود از ایران تجهیزات گرفته است.

رئیس جمهور ونزوئلا در جریان سفر اخیر خود به منطقه ابتدا به ترکیه و سپس به الجزای سفر کرده بود. وزرا و مقامات در حوزه‌هایی از جمله کشاورزی، فناوری، نفت، ارتباطات، گردشگری و حمل‌ونقل همراه نیکلاس مادورو هستند.

ونزوئلا بزرگترین ذخایر نفتی جهان را دارد اما کمبود سرمایه‌گذاری، فساد و تحریم‌های آمریکا باعث شده است که هم تولید روزانه نفت آن از سه میلیون بشکه به حدود ۳۴۰ هزار بشکه برسد و هم بخش اعظمی از پالایشگاه‌هایش کهنه و از رده خارج شوند.

جمهوری اسلامی تنها کشوری است که بنزین و نفت فوق‌سبک (میعانات گازی) به ونزوئلا ارسال می‌کند.

آخرین سفر نیکلاس مادورو به ایران در آبان ۱۳۹۵ انجام شده بود که طی آن با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و رئیس‌ جمهور وقت ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *