طومار همبستگی ۸۰۰ پزشک در حمایت از اعتراضات سراسری

By | ۱۴۰۱-۰۷-۰۸

هشتصد پزشک ایرانی در همبستگی با معترضان ایرانی طوماری امضا و تاکید کردند که «مردم صاحبان اصلی کشور هستند.»

در این طومار خطاب به مردم ایران آمده است: «در این ایام بسیار دشوار و تلخ که در آن لحظه به لحظه شاهد آسیب های خطیر به وجهه ملی و تمامی ساحت‌های انسانی ایران و ایرانیان هستیم همبستگی و خاکساری خود را به پیشگاه شما اعلام (می‌کنیم).»

امضاکنندگان این نامه به کارگیری خشونت علیه شهروندان را «به هر بهانه‌ای» که باشد محکوم کرده‌اند و گفته‌اند «تنها ضامن واقعی برای حفظ و تداوم “سلامت” در همه وجوه آن در ایران، آن است که باور شود مردم صاحبان اصلی کشور و تصمیم گیرندگان نهایی سرنوشت کشور و چگونگی حل و فصل مشکلات و موضوعات درون جامعه ایرانی هستند.»

این تومار، که پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) آن را منتشر کرده و شمار امضاهای آن در حال افزایش است، خواسته‌های مشخصی را نیز از سازمان نظام پزشکی مطالبه کرده است.

پزشکان امضاکننده خواهان آن شده‌اند که پرونده پزشکی مهسا امینی و موارد مشابه دیگر با «با حضور کارشناسان مستقل جامعه پزشکی و ایجاد بستر امن برای اعلام نظرات ایشان واطلاع رسانی درباره آن» رسیدگی شود.

آنها همچنین خواهان تضمین «حفظ اصل قانونی و بین المللی بی طرفی مطلق کارکنان درمان در رسیدگی به کلیه آسیب دیدگان از هر طرف و مراقبت دقیق از آنان برای ارائه خدمات پزشکی» و «حفظ امنیت پزشکان خصوصا در مورد رعایت کامل محرمانگی پرونده پزشکی کلیه مصدومان» شده‌اند.

امضاکنندگان این تومار همچنین خواهان «منع بکارگیری هرگونه امکانات ، تجهیزات ، محمل ها و نشانه ها پزشکی در امری خارج از این حیطه» شده‌اند.

در پی قتل مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، شهرهای مختلف ایران دو هفته است که صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده‌اند. حکومت این اعتراضات را به شدت سرکوب کرده است ولی همچنان اعتراضات با وجود کشته و بازداشت شدند تعداد زیادی از شهروندان ادامه دارد.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، در اعتراضات سراسری جاری که با اعتراض به جان‌ باختن مهسا امینی در روز ۲۵ شهریور گذشته در پی بازداشت توسط «گشت ارشاد» آغاز شد، تاکنون «دست‌کم ۸۳ نفر» به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. به گفته منابع حقوق بشری تعداد مجروحان بسیار بیشتر از این تعداد است.
ایران‌وایر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *