رخشان بنی‌اعتماد هم حجاب از سر برداشت؛ «خشونت شما پایان و مرزی ندارد» 

By | ۱۴۰۱-۰۸-۲۸

رخشان بنی‌اعتماد نیز در همراهی با معترضان در ایران به صف سینماگران زنی پیوست که در ۹ هفته گذشته در جریان اعتراضات سراسری حجاب از سر برداشتند و در پیامی تصویری خطاب به مسئولان حکومت جمهوری اسلامی گفت: «خشونت شما پایان و مرزی ندارد.»

این نویسنده و کارگردان سرشناس که تا پیش از این حساب رسمی در اینستاگرام نداشت، روز جمعه ۲۷ آبان با ایجاد حساب کاربری در این شبکه اجتماعی، ویدئویی بدون حجاب رسمی از خود منتشر کرد و گفت: «صبر تا کی؟ طاقت تا کجا؟»

خانم بنی‌اعتماد با بیان دلیل سکوت خود در ۹ هفته گذشته تصریح کرد: «به خودم اجازه حرف زدن ندادم تا مبادا حمایت من از اعتراض به‌حق جوانان باعث کشته شدن حتی یک‌نفر بیشتر بشود ولی خشونت شما پایان و مرزی ندارد.»

او همچنین خطاب به مسئولان و مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «حکومت بر ملتی داغدار و داغدیده و زخم‌خورده و بی‌سلاح و بی‌جواب چه فضیلت و ارزشی دارد؟»

در بیش از دو ماه گذشته که از اعتراضات در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد می‌گذرد، شماری از هنرمندان و چهره‌های سینمایی یا تلویزیونی با معترضان اعلام همبستگی کرده‌اند. برخی از بازیگران زن از جمله ترانه علیدوستی نیز حجاب از سر برداشته‌اند.

کارگردان فیلم‌هایی چون «روسری آبی» و «گیلانه» در پایان سخنان خود خطاب به عاملان سرکوب و کشتار معترضان در ایران چنین آرزو کرد: «امیدوارم اگر خون این‌همه جوان در طول همه این سال‌ها شما را به خودتان نیاورده، مرگ کیان ۹ ساله معصوم تا ابد، تا ابد خواب را از چشمان‌تان بگیرد.»

کشته شدن کیان پیرفلک ۹ ساله و سپهر مقصودی ۱۴ ساله در تیراندازی نیروهای امنیتی در ایذه خوزستان که چهارشنبه شب اتفاق افتاد، موج دیگری از خشم در میان معترضان برانگیخته است.

حکومت جمهوری اسلامی مدعی شده که این دو کودک در جریان یک «حمله تروریستی» کشته شده‌اند؛ ادعایی که به‌صراحت از سوی خانواده و نزدیکان این دو کودک کشته‌شده رد شده است.

بر اساس گزارش روز ۲۵ آبان سازمان حقوق بشر ایران، تاکنون دست‌کم ۳۴۲ نفر به دست نیروهای امنیتی و انتظامی در جریان اعتراضات سراسری کشته شده‌اند که ۴۳ نفر آن‌ها کودک و ۲۶ نفر زن بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *