آئروفلوت روسیه هواپیمای خود را برای تعمیر به ایران فرستاد

By | ۱۴۰۲-۰۱-۲۳

خطوط هواپیمایی روسی آئروفلوت هواپیمای ایرباس خود را برای تعمیر و نگهداری به ایران فرستاد. گفته می‌شود متخصصان شرکت هواپیمایی “ماهان” این وظیفه را بر اساس توافقنامه ایران و روسیه برعهده گرفته‌اند.

خطوط هواپیمایی آئروفلوت روسیه برای اولین بار یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس A330 را در ۵ آوریل (۱۶ فروردین) از فرودگاه بین‌المللی شِرمتیِوو مسکو به به تهران فرستاد. قرار است ارابه فرود یا چرخ‌های هواپیما در تهران تعویض شوند.

سایت “روس‌توریسم نیوز” با اعلام این خبر گفته است که این تعمیرات و نگهداری توسط متخصصان “ماهان ایر” برای بازآمادگی هواپیما صورت می‌گیرد.

پس از تحریم‌های گسترده علیه مسکو، در تیرماه سال گذشته ایران و روسیه توافقنامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن ایران قطعات یدکی هواپیما را به خطوط هوایی روسیه عرضه می‌کند و خدمات تعمیر و نگهداری به هواپیماهای روسی ارائه می‌دهد.

اتحادیه اروپا پس از تهاجم روسیه به اوکراین، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی بست و کلیه خدمات تعمیر و نگهداری، پشتیبانی، بیمه و اجاره به خطوط هوایی روسیه را ممنوع کرد.

آئروفلوت بزرگترین شرکت هواپیمایی روسیه است که ۱۷۸ فروند هواپیمای ایرباس و بوئینگ در ناوگان خود دارد. یکی از نمایندگان این شرکت گفت: «شرکت ماهان ایر دارای زمینه‌های لازم، گواهینامه‌ها و تجربه گسترده است و تعمیرات و نگهداری را با کیفیت بالایی انجام می‌دهد.»

پیشتر ویتالی ساولیف، وزیر حمل و نقل روسیه گفته بود که روسیه تلاش خواهد کرد از تجارب ایران برای رسیدگی به صنعت هوانوردی خود بهره ببرد.»

به گزارش ایسنا، محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، با تایید ادعای تعمیر هواپیماهای روسی در ایران، گفت: «ما به سطحی از تخصص در تعمیرات هواپیما رسیده‌ایم که نه تنها هواپیمای روسیه بلکه قطعات هواپیماهای غربی ایرباس و بویینگ بعضی از کشورهای منطقه را در ایران تعمیر می‌کنیم. البته اینکه در تعمیرات توانمند هستیم به معنای تامین همه نیازها در حوزه تعمیر و نگهداری نیست.»

تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه شامل ممنوعیت استفاده هواپیماهای روسی از حریم هوایی و فرودگاه‌های آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و بریتانیا است. علاوه بر این، شرکت‌های سازنده هواپیما از تحویل هواپیماهای جدید یا ارائه قطعات و خدمات به روسیه منع شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *