پرونده خانه اصفهان؛ متهمانی که در اعتراف اجباری هم اعتراف نکردند

By | ۱۴۰۲-۰۲-۲۳

سه روز بعد رد فرجام‌خواهی سه متهم پرونده محکوم به اعدام «خانه اصفهان» صداوسیمای جمهوری اسلامی، شامگاه پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ اقدام به پخش صحنه‌هایی از «اعترافات اجباری» متهمان این پرونده کرد.

پخش اعترافات «مجید کاظمی»، «سعید یعقوبی» و «صالح میرهاشمی»، سه متهم محکوم به اعدام پرونده معروف به خانه اصفهان از تلویزیون ایران باعث بروز نگرانی‌هایی در رابطه اجرای ناگهانی حکم صادر شده برای آن‌ها شد.

پرونده‌ محله «خانه اصفهان»، پرونده‌ای پر از ابهام در رابطه با کشته شدن دو بسیجی و یک مامور نیروی انتظامی در شامگاه ۲۵ آبان۱۴۰۱ است که برای سرکوب معترضان، در «میدان نگهبانی محله خانه ‌اصفهان» حضور داشتند.

قوه قضاییه برای متهمان این پرونده سه حکم اعدام و در مجموع ۵۸ سال حبس صادر کرده است.

پرونده خانه اصفهان

متهمانی که اعترافات نکردند و محکوم شدند

در ویدئوی «اعترافات اجباری» متهمان این پرونده که ابتدا توسط ستاد خبری سازمان اطلاعات سپاه و سپس صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، دکور و صحنه و همچنین نوع لباس مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی به گونه‌ای تعیین شده که وانمود کند آنها در شرایط عادی اقدام به اعتراف کرده‌اند؛ اما از هر سه متهم در مکان مشابهی تلاش شده تا اعتراف اجباری اخذ شود.

متهمان این پرونده در بخشی از اعترافات اجباری خود از دسترسی به «اسلحه» می‌گویند و این که «یکسری تیراندازی» انجام داده‌اند و حضور افراد دیگری که «تیراندازی» کرده‌اند را هم تایید می‌کنند، اما صحبتی از شلیک به نیروهای امنیتی نمی‌کنند.

البته در دادنامه‌ دیوان عالی نیز تاکید شده که صالح میرهاشمی حمل سلاح را انکار کرده است. همچنین سلاحی که به صالح منتسب است کشف نشده است.

ویدئوی «اعترافات اجباری» منتشر شده از سه متهم پرونده خانه اصفهان تنها چهار دقیقه و شانزده ثانیه است، اما پنجاه و سه بار کات خورده در نهایت تبدیل به کلاژی از تصاویر آرشیوی از شب حادثه، اعترافات متهمان علیه یکدیگر، لحظه بازداشت آن‌ها و بازسازی صحنه‌ جرم شود.

سازندگان این ویدئو اما اشتباهات فراوانی داشتند، از جمله در صحنه بازداشت یکی از متهمان که به ادعای سازندگان تصاویر مربوط به لحظه بازداشت توسط ماموران سپاه «صاحب الزمان» اصفهان است در حالی که در تصاویر منتشر شده مشخص است که دستان این فرد از پشت بسته است.

در بخش دیگری از این اعترافات اجباری، ستاد خبری سازمان اطلاعات سپاه مدعی می‌شود که متهمان «سابقه شرارت» داشته‌اند.

در این بخش تصویری از یکی از متهمان با اسلحه سنگین نیز منتشر می‌شود، تصویری که با دقت بر جزئیات آن مشخص می‌شود اسلحه با فتوشاپ به آن اضافه شده است.

 همچنین یک صفحه از پرونده‌ای قدیمی با ادعای کیفرخواست صادر شده برای صالح میرهاشمی منتشر می‌شود با ادعای «اراذل و اوباش» بودن او، اما مشخص است که نام او با قلمی دیگر بر این برگه اضافه شده است.

بنابر ادعای طراحان این «اعترافات اجباری» هر سه متهم پس از برگزاری آخرین جلسه دادگاه، مقابل دوربین ستاد خبری سازمان اطلاعات سپاه نشسته و علیه خود اعتراف کردند.

در بخشی از اعترافات اجباری معترضان بازداشت شده در پرونده خانه اصفهان، این افراد با اشاره به اینکه «تحت تاثیر» پست‌های اینستاگرام قرار گرفته‌اند، می‌گویند که تازه متوجه شده‌اند که «فیلتر اینستاگرام لازم است.»

همچنین در بخشی از این اعترافات اجباری پخش شده از صداوسیما، معترضان محکوم به اعدام در پرونده خانه اصفهان می‌گویند که مایل نیستند کسانی «برایشان هشتگ بزنند» یا کاری برای دفاع از آنها انجام شود.

اخذ «اعترافات اجباری» و پخش آن در جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد. از سوی دیگر اقدامات هماهنگ قوه قضائیه در اجرای حکم اعدام به فاصله کوتاهی پس از پخش «اعترافات اجباری» مخالفان یا معترضان محکوم به اعدام از صداوسیما، نگرانی از اجرای احکام اعدام را به شدت افزایش می‌دهد.

نگرانی‌ها از اجرای حکم اعدام «قریب الوقوع»

سازمان «عفو بین‌الملل»، روز جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، با انتشار پیام‌هایی در توییتر نسبت به اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» به شدت ابراز نگرانی کرد.

عفو بین‌الملل نوشته این سه نفر که حکم اعدام آنها از سوی دیوان عالی تایید شده، در معرض خطر قریب‌الوقوع اجرای این حکم در زندان مرکزی اصفهان قرار دارند.

سازمان عفو بین‌الملل با مخاطب قرار دادن «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی از او خواسته هرگونه برنامه‌ریزی برای اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی را به سرعت متوقف کرده و محکومیت آنها را لغو کند.

همزمان مادر سعید یعقوبی، یکی از متهمان محکوم به اعدام در پرونده خانه اصفهان، در ویدیویی با اشاره به «بی‌گناهی» پسرش تقاضای تشکیل کارزاری برای لغو حکم اعدام پسرش را دارد.

مادر مجید کاظمی نیز با اشاره به اینکه فرزندش از چهارده سالگی نان‌آور خانه بوده، خواسته بود تا همه برای «باز شدن طناب دار» از گردن پسرش تلاش کنند.

پرونده‌ای پر از تناقض

«ایران‌وایر» پیشتر در گزارشی به شرح شکنجه متهمان این پرونده برای «اعتراف اجباری» و برخی از تناقضات این پرونده پرداخته بود.

فیلمی از دوربین مداربسته یکی مغازه‌های محل حادثه که اخیرا توسط خبرگزاری فارس منتشر شده اما مهر تاییدی دیگر است بر بی‌گناهی متهمان این پرونده.

در فیلم تصویری ناواضح از چند نفر دیده می‌شود که بنابر ادعای خبرگزاری فارس، متهمان پرونده هستند. این تصاویر اما در ساعت ۲۲:۰۹ دقیقه ضبط شده‌اند، یعنی یک ساعت بعد از زمانی که بنابر ادعای مراجع امنیتی و قضایی در منطقه خانه اصفهان تیراندازی رخ داده است؛ به ادعای مقامات قضایی و امنیتی استان اصفهان در ساعت ۲۱ آن شب نیروهای امنیتی حاضر در محل به رگبار بسته شدند.

در سناریوی طراحی شده توسط دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی متهمان پس از تیراندازی به مخفیگاه خود فرار می‌کنند، این تصاویر اما گواه آن است که این سه نفر حداقل ۷۰ دقیقه بعد از حادثه در همان محل مشغول صحبت با یکدیگر هستند.

همچنین حساب کاربری «دادبان»، یک مرکز مشاوره حقوقی مستقل، طی گزارشی اعلام کرد که در پرونده معترضان محکوم به اعدام اصفهان «هیچ شواهد و مدارکی به جز اعترافات اجباری متهمان علیه خود و یکدیگر وجود ندارد، متهمان صرفا افرادی هستند که در صحنه اعتراضات آن شب حضور داشته‌اند و هیچ‌کدام نپذیرفتند که به سوی ماموران تیراندازی کرده‌اند» و «حتی علیه خود نیز اعتراف اجباری نکرده‌اند.»

به گفته این مرکز، «یکی از نقایص و ایرادهای اصلی پرونده خانه اصفهان این است که آلت جرم ادعایی علیه متهم ردیف اول (صالح میر هاشمی) هرگز کشف نشده و اساسا مشخص نیست آیا وجود خارجی دارد یا خیر» و « اسلحه ادعایی که به گفته ضابطان قضایی صالح میرهاشمی با آن به سوی ماموران تیراندازی کرده هرگز پیدا نشده و اساسا مشخص نیست آیا گلوله‌هایی که سبب جان باختن ماموران شده از کدام اسلحه شلیک شده است.»

جمهوری اسلامی تا کنون چهار تن از معترضان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را اعدام کرده است و همزمان به اعدام دیگر زندانیان هم سرعت کم‌سابقه ای داده است.

موج تازه‌ اعدام‌ متهمان سیاسی و عقیدتی طی هفته‌های اخیر نگرانی‌ها در خصوص اجرای حکم این سه نفر که پرونده شان به خانه اصفهان مشهور شده را افزایش داده است.

سولماز ایکدر
ایران‌وایر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *