گزارش‌ها از تورم «۷۰ درصدی» در ایران به‌دنبال پنهانکاری دوماهه بانک مرکزی در انتشار آمارهای رسمی

By | ۱۴۰۲-۰۲-۲۸

در حالی که بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای دومین ماه متوالی از انتشار آمارهای مربوط به تورم خودداری می‌کنند، یک منبع آگاه در بانک مرکزی می‌گوید افزایش قیمت کالاها و خدمات در فروردین امسال نسبت به ماه مشابه پارسال نزدیک به ۷۰ درصد است.

سایت «اکو ایران» روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت از قول این منبع بانک مرکزی خبر داد که نرخ تورم فروردین‌ماه «۶۸.۷ درصد است؛ نرخی که تنها یک قدم تا تورم ۷۰ درصدی فاصله دارد و بیشترین نرخ تورم در ۳۰ سال اخیر است».

نهادهای رسمی جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته برای پنهان کردن وضعیت اقتصادی ایران حاضر به انتشار آمارهای رسمی نشده‌اند؛ از جمله از سال ۱۳۹۶ ترازنامه انرژی، از پاییز ۱۳۹۷ وضعیت تحقق بودجه و میزان مصرف سوخت‌های آلاینده در نیروگاه‌های برقی و بسیاری از آمارهای اقتصادی کشور منتشر نمی‌شود.

بانک مرکزی ایران نیز از بهمن‌ماه انتشار آمارهای تورم را متوقف کرده و مرکز آمار ایران برخلاف رویه سابق، تنها آمارهای نرخ رشد قیمت کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل از آن را منتشر می‌کند و هیچ آماری درباره تورم هر ماه نسبت به ماه مشابه پارسال ارائه نمی‌دهد.

البته بانک مرکزی ایران اسفند پارسال بدون اشاره به تورم این ماه نسبت به اسفند ۱۴۰۰، آمارهای تورم را منتشر کرده بود و تنها با مقایسه آرشیوهای این سایت درباره «شاخص قیمت‌ها» می‌توان متوجه شد که افزایش قیمت خدمات و کالاها (تورم) در اسفند پارسال نسبت به اسفند ۱۴۰۰ حدود ۶۴ درصد بود؛ اما اکنون انتشار این ارقام را نیز متوقف کرده است.

در غیاب آمارهای رسمی، اکنون سایت «اکو ایران» می‌نویسد تورم فروردین امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حتی بدتر از اسفند بوده و به نزدیک ۷۰ درصد رسیده است.

این گزارش می‌افزاید: «رشد قیمت‌ها در سال گذشته عمدتا از مسیر قیمت خوراکی‌ها بوده و به نظر می‌رسد همچنان در این ماه نیز سهم بالایی داشته باشد».

رشد بالاتر قیمت این اقلام در سبد محاسباتی تورم نشان می‌دهد که نرخ رشد قیمت اقلام ضروری خانوارها، خصوصا افراد متوسط و کم‌درآمد بسیار بالاتر از متوسط رشد قیمت کالاها و خدمات در کشور است.

همچنین در حالی که صندوق بین‌المللی پول تورم سالانه (افزایش قیمت کالاها و خدمات در ۱۲ ماهه سال گذشته نسبت به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰) در ایران طی سال گذشته را ۴۹ درصد ارزیابی کرده، داده‌های مرکز آمار مدعی است که این رقم ۴۵.۸ درصد بوده و بانک مرکزی نیز از انتشار ارزیابی خود تاکنون اجتناب کرده است.

ایران تنها پس از چند کشور انگشت‌شمار مانند ونزوئلا، سودان، آرژانتین، سورینام و زیمبابوه بالاترین نرخ تورم در جهان را دارد.

با استفاده از گزارش‌ اکو ایران، مرکز آمار، بانک مرکزی، صندوق بین‌المللی پول/د.خ/ک.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *