جایزه حقوق زنان «اجلاس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر» به شیما بابایی، کنشگر ایرانی اهدا شد

By | ۱۴۰۲-۰۲-۲۸

جایزه حقوق زنان در «اجلاس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر» در سال ۲۰۲۳ شیما بابایی، کنشگر ایرانی حقوق بشر طی مراسمی به وی اهدا شد. خانم بابایی، دختر ابراهیم بابایی، کنشگر حقوق بشر است که از مدت‌ها پیش در ایران «ناپدید قهری» شده است.

شیما بابایی که همراه با عکس پدرش در این کنفرانس حضور داشت به خبرنگار ار.اف.ای فارسی در سوئیس گفت: «این جایزه حاوی یک پیام مهم برای جمهوری اسلامی ایران است و آن این که ما زنان ایران را نمی‌توانید حذف کنید، ما تکثیر شده‌ایم و پرقدرت‌تر از قبل شما را شکست خواهیم داد.»

پانزدهمین اجلاس ژنو روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۴۰۲، در پایان نشست اصلی برگزار شد. در این مراسم صدها تن از مخالفان و قربانیان مظالم حکومتی، دیپلمات‌ها، روزنامه‌نگاران، مقامات رسمی و رهبران احزاب و انجمن‌های سیاسی، دانشجویان و سایر شهروندان علاقه‌مند به موضوع حقوق بشر و حقوق زنان حضور داشتند.

اجلاس ژنو برای حقوق بشر و دموکراسی کنفرانس بزرگی است که به موقعیت‌های فوری حقوق بشری که نیازمند توجه جهانی هستند، می‌پردازد. این برنامه برای قهرمانان حقوق بشر، فعالان و زندانیان سیاسی پیشین بستری یگانه برای شهادت دادن در مورد مبارزات شخصی خود در مسیر دموکراسی و آزادی فراهم می‌کند و در عین حال جامعه بین المللی را برای مقابله با ستم حکومت‌های دیکتاتوری آگاه می‌سازد.

اجلاس امسال ژنو حول محور نشست سالانه اصلی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برگزار شد، زمانی که وزرای خارجه در ژنو گرد هم می‌ایند تا مسائل مهم را در دستور کار بین‌المللی قرار دهند.

نیلا ابراهیمی، دختر افغان، از جمله سخنرانان این مراسم بود که درباره وضعیت زنان در افغانستان صحبت کرد.

شرکت‌کنندگان دیگری که در پنل ایران و افغانستان در این مراسم سخنرانی کردند آدرین قمی، نماینده ایرانی‌تبار مجلس فرانسه، نرگس اسکندری، شهردار فرانکفورت، علی احساسی، نماینده ایرانی‌تبار مجلس کانادا و علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار مجلس سوئد بودند.
ار.اف.ای 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *