گزارش بلومبرگ از پیشنهادهای مالی عربستان سعودی به تهران

By | ۱۴۰۲-۰۹-۰۸

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده عربستان به تهران پیشنهاد کرده که در قبال خودداری از گسترش بحران نظامی در منطقه، در ایران سرمایه‌گذاری کند

از هنگام شروع جنگ میان ارتش اسرائیل و نیروهای حماس در نوار غزه، عربستان سعودی تلاش کرده است از راه گفت‌وگو و رایزنی‌های دیپلماتیک با متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی‌اش از وقوع درگیری بزرگ‌تر در منطقه جلوگیری کند.

مقام‌های ارشد سعودی بارها تاکید کرده‌اند که چشم‌انداز صلح در منطقه و پایان دادن به مناقشه تاریخی اسرائیل و فلسطینی‌ها مستلزم تشکیل کشور مستقل فلسطین در چهارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل و بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ است. اما در این میان، به‌نظر می‌رسد سعودی‌ها راهکارهای کوتاه‌مدتی نیز برای جلوگیری از تشدید بحران در دستور کار دارند.

خبرگزاری بلومبرگ روز چهارشنبه، ۲۹ نوامبر (۷ آذر)، در گزارشی نوشت: «عربستان سعودی به مقام‌های جمهوری اسلامی [ایران] پیشنهاد داده است که اگر فعالیت گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی، با هدف جلوگیری از درگیری‌ منطقه‌ای متوقف شود، آنگاه عربستان سعودی نیز همکاری‌هایش با ایران را گسترش خواهد داد و حاضر است در ایران، که کشوری تحریم‌شده است، سرمایه‌گذاری‌ اقتصادی کند.»

از زمان حمله‌های مرگ‌بار هفتم اکتبر نیروهای حماس به اسرائیل و آغاز عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه، درگیری‌های پراکنده اما پرشماری نیز میان ارتش اسرائیل و نیروهای حزب‌الله لبنان در نوار مرزی شمال اسرائیل با لبنان گزارش شده است.

علاوه بر عملیات‌های متعدد حزب‌الله لبنان علیه اسرائیل، گروه‌های نیابتی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق و سوریه نیز بارها مواضع نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده‌اند. این درگیری‌ها به نگرانی از وقوع درگیری بزرگ‌تری در منطقه‌ دامن زده است.

با این حال، در شش روز گذشته، از هنگام شروع آتش‌بس موقت، میزان درگیری‌های پراکنده در نوار مرزی اسرائیل و لبنان کاهش چشمگیری داشته است و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی نیز به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حمله نکرده‌اند.

روز سه‌شنبه نیز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تایید کرد که از هنگام شروع آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس، هیچ حمله‌ تازه‌ای به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه گزارش نشده است.

خبرگزاری بلومبرگ به‌نقل از چند مقام آگاه غربی و عربی نوشت پیشنهادهای عربستان سعودی به جمهوری اسلامی، با هدف جلوگیری از تشدید بحران، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم مطرح شده است.

در این میان، بلومبرگ به‌نقل از یک منبع ارشد سعودی نوشت در حال حاضر تمرکز اصلی شاهزاده محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، بر «تنش‌زدایی» متمرکز است.

به‌گفته ربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا، دولت آمریکا همراه با عربستان سعودی و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا تلاش می‌کند جمهوری اسلامی را وادار کند که روند تجهیز نظامی گروه‌های نیابتی موسوم به «محور مقاومت» را که در سوریه، فلسطین، عراق، و یمن فعالیت دارند متوقف کند.

به‌نوشته بلومبرگ، هنوز روشن نیست که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران چه پاسخی به پیشنهادهای عربستان سعودی داده‌اند، اما تا این لحظه، از بروز درگیری بزرگ‌تر در منطقه جلوگیری شده است.

با این حال، به‌ نوشته بلومبرگ، مقام‌های عربستان سعودی و متحدان منطقه‌ای ریاض همچنان نگران‌اند که در صورت ادامه عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه با هدف نابودی کامل حماس، احتمال گسترش درگیری‌ها در منطقه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *