قوه قضائیه برای «چندمین‌بار» شروین حاجی‌پور را احضار کرد

By | ۱۴۰۲-۱۰-۲۲

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض، از احضار خود به دادگاه برای آهنگ «برای» خبر داد.

آقای حاجی‌پور روز جمعه، ۲۲ دی‌ماه، با انتشار موزیک ویدئوی جدید خود با عنوان «آشغال» در اینستاگرام نوشت: «نمی‌دانم این چندمین باریست که برای «برای» احضار می‌شوم، نمی‌دانم این ترس و بلاتکلیفی تا کی ادامه دارد.»

شروین‌ حاجی‌پور سال گذشته پس از انتشار این آهنگ، بازداشت و مدتی تحت بازداشت قرار داشت و ۱۲ مهرماه همان سال به قید وثیقه آزاد شد.

به گفته مجید کاوه، وکیل شروین حاجی‌پور، این خواننده در شعبه ۱۱ بازپرسى دادسراى سارى به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آمیز» متهم و دستور منع خروج او از کشور به مدت شش ماه صادر شد.

آقای حاجی‌پور در پست اینستاگرامی روز جمعه با اشاره به انگیزه‌اش برای نوشتن اثر مشهورش‌ نوشت که در آن زمان برای او مهم نبوده «که هوای تهران گریبان کدام ریه‌ها را می‌گیرد»، «فقر در جیب هواداران کدام جناح سیاسی می‌نشیند» یا «انقراض پیروز چپ‌ها را به سوگ می‌نشاند یا راست‌ها را».

این خواننده معترض در ادامه نوشت: «شاید خاک را هم انحصاری کرده‌اند، شاید وطن برای ما مردم عادی نیست.»

شروین حاجی‌پوردر روزهای آغازین اعتراضات ایران آهنگ و ترانهٔ «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد.

در این ترانه، حاجی‌پور به دغدغه‌های مردم ایران از جمله مشکلات اقتصادی، فاصله طبقاتی، فشارهای اجتماعی و معضلات محیط زیستی پرداخته بود.

این ترانه با استقبال گسترده در داخل و خارج از ایران روبرو شد و حتی جایزهٔ بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره گرمی را از آن خود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *