فقر، مردم را از اجاره خودرو به اجاره لاستیک رساند

By | ۱۴۰۲-۱۲-۰۱

با رشد نجومی نرخ دلار طی سال‌های اخیر، وضعیت بازار خودرو در بخش لوازم مصرفی و یدکی به جولان‌گاهی برای دلالان و ایجاد بازار سیاه تبدیل شده است. همین امر توانایی مردم را برای تأمین قطعات مورد نیاز خودرو کاهش داده و باعث می‌شود افراد بسیاری از اجاره روزانه خودرو به اجاره لاستیک خودرو روی بیاورند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آشفته‌بازاری که به دلیل افزایش چند برابری نرخ ارز در طول پنج سال اخیر به وجود آمد، بازار لوازم یدکی و مصرفی خودرو را نیز همانند بازارهای دیگر تحت تأثیر قرار داد و آن را به جولان‌گاهی برای دلالان و سودجویان تبدیل کرد. همین موضوع باعث کم‌یاب شدن قطعات مصرفی برخی از خودروها شد که در نهایت توانست قیمت این لوازم را چند برابر کند.

لاستیک خودرو جزو آن دسته از لوازم مصرفی به شمار می‌رود که عمر مشخصی دارد و حتی اگر در طول این مدت استفاده نشود، باید با مدل جدیدتر تعویض شود تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کرد. ترکیدن لاستیک به جهت اتمام زمان مصرف آن یکی از مهم‌ترین دلایل تصادفات و مرگ‌ومیرهای جاده‌ای است.

ارائه سهمیه دولتی هم نتوانست از اجاره لاستیک جلوگیری کند!
با وجود اینکه فروش لاستیک ایرانی با سهمیه دولتی از سال گذشته انجام می‌گیرد، اما همین موضوع نیز نتوانست از اجاره لاستیک خودرو توسط برخی افراد جلوگیری کند.روز گذشته وب‌سایت‌ خبری روزگار خودرو مدعی شد که نرخ اجاره روزانه لاستیک خودرو به رقم‌هایی بالغ بر 2.5 میلیون تومان رسیده است. در صورتی که اجاره این قطعه مصرفی، اتفاق جدیدی نبوده و در گذشته نیز برخی افراد به جهت نداشتن توان مالی خرید چهار حلقه لاستیک، اقدام به اجاره آن می‌کردند.

این اقدام غالباً به جهت دریافت معاینه فنی خودرو صورت می‌گیرد؛ البته برخی دیگر نیز به جهت استفاده از لاستیک‌های پهن روی خودرو، مجبور به تغییر اندازه آن جهت دریافت معاینه فنی می‌شوند که این مورد تا حدودی قابل چشم‌پوشی است. اما اجاره لاستیک به جهت بضاعت کم، امری است که باید اقدام جدی برای آن صورت بگیرد.همان‌طور که اشاره شد، لاستیک خودرو عمر محدودی دارد و غالباً پس از پنج سال باید تعویض شود. در صورت چشم‌پوشی از این امر، علاوه‌بر تهدید جانی برای سرنشینان آن خودرو، می‌تواند برای دیگر خودروهای درحال تردد نیز خطرآفرین باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *