فاصله کوتاه طلای ۱۸ عیار با قیمت ۳ میلیونی

By | ۱۴۰۲-۱۲-۰۹
عرضه سکه اثری بر بازار طلا ندارد

بررسی عملکرد بازار طلا نشان می‌دهد قیمت این فلز گرانبها در ۶ ماهه دوم امسال بر مدار صعود قرار گرفته و حالا در واپسین روز‌های سال در حال کشف نرخ‌های جدید قیمتی است. به گزارش اقتصاد24،این در حالی است که بازار برای مدت طولانی از ابتدای سال ۱۴۰۲ ثابت مانده بود. دلار این روز‌ها بازیگر اصلی بازار طلاست که طبق پیش بینی کارشناسان روند رو به رشدی را پیش روی خود دارد و با پشت سر گذاشتن انتخابات تا نرخ ۶۰ هزار تومان نیز خواهد رسید. در لحظه تنظیم این گزارش هر یک دلار آمریکایی در پله‌های اولیه کریدور ۵۸ هزار تومانی قرار دارد.

حالا بازار طلا به تبعیت از نرخ ارز افزایشی شده و آن طور که «سهراب اشرفی» فعال بازار طلا می‌گوید رشد تقاضا نیز به تب افزایشی این بازار دامن می‌زند. بر این اساس قیمت هر مثقال طلا بیش از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار از ابتدای اسفند ماه با بیش از ۱۰۰ هزار تومان افزایش در لحظه تنظیم این گزارش ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

سکه امامی نیز همگام با خانواده طلا در حال رشد است و با حباب ۵ میلیون و ۵۰۰  هزار تومانی در حوالی ۳۴ میلیونی پرسه می‌زند و در این لحظه ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. تغییرات قابل توجه بازار طلا در حالی اتفاق می‌افتد که از ابتدای پاییز سیاست‌های جدیدی با هدف کنترل قیمت در این بازار گرفته شده است.

قیمت سکه به تصمیم بانک مرکزی بی تفاوت شد
رشد قیمت سکه از آن رو حائز اهمیت است که با انتشار خبر عرضه سکه توسط بانک مرکزی انتظار می‌رفت با از بین رفتن حباب آن قیمت نیز کاهشی شود. اما روند فعلی خلاف انتظار بوده و حتی حالا که تاریخ دقیق عرضه اعلام شده اثرات آن مشاهده نمی‌شود. طبق اعلام مرکز مبادله ارز و طلای ایران، سکه‌ها در حراج روز ۱۳ اسفند ماه مرکز مبادله ارز و طلای ایران حراج خواهد شد و عموم مردم می‌توانند از طریق سامانه مربوطه در آن شرکت کنند. طبق اعلام این نهاد سکه‌های مذکور ضرب سال ۱۳۸۶ است و زمان عرضه سکه‌های بدون تاریخ بانک مرکزی بعدا اعلام می‌شود.

سهراب اشرفی، کارشناس بازار طلا بر بی اثر بودن این نوع سیاست‌ها تاکید می‌کند و می‌گوید: اقدامات اخیر بانک مرکزی مبنی بر عرضه شمش طلا در مرکز مبادله و عرضه سکه تاثیری بر بازار ندارد. ما چندین بار به مدیران و کارشناسان بانک مرکزی این مورد را گوشزد کردیم، اما می‌بینیم که همچنان راه خود را می‌روند و کاری به بازخورد اقداماتشان در بازار ندارند.

به گفته وی اگرچه در ابتدا به دلیل نگرانی معامله گران خبر عرضه سکه سبب شد بازار کاهشی شود و حباب آن ریزش کند، اما باید گفت سکه‌هایی که عرضه خواهد شد، آن چیزی نیست که بازار انتظارش را دارد و بانک مرکزی قرار است سکه‌های بدون تاریخ را عرضه کند. با این همه بازار منتظر است سکه عرضه و مورد معامله قرار بگیرد و از همین رو فعلا تاثیری نه روی بازار طلا و نه روی بازار سکه دارد.

هشدار برای خریداران طلای دست دوم!
آنطور که اشرفی می‌گوید همیشه با افزایش قیمت‌ها رفتار خریداران نیز تغییر کرده و تقاضا رشد پیدا می‌کند. بر این اساس افزایش تقاضا نیز رشد قیمت‌ها را تشدید می‌کند.از آن جایی که بخش عمده‌ای از این تقاضا برای سرمایه گذاری است، بازارهایی، چون طلای دست دوم و طلای آبشده جذابیت بیشتری نسبت به بازار زیورآلات که هزینه اجرت دارد و بازار سکه‌ای که حباب دارد به نظر برسد. این در حالی است که فعالان بازار طلا پیوسته نسبت به خرید از این بازار‌ها هشدار می‌دهند.

اشرفی در این باره توضیح می‌دهد: ما در شرایط التهاب همواره به مردم توصیه کرده‌ایم که به سمت طلای دست دوم و آبشده نروند. در مورد طلای دست دوم نکاتی وجود دارد که دچار زیان خریداران خواهد شد. اما در مورد خرید طلای آبشده توسط مردم عادی نیز باید گفت طلای آبشده کالایی تخصصی بوده و مخصوص صنف طلاست و بین خود فعالین طلا گردش دارد. از آنجایی که شناخت و خرید و فروش آن کاری تخصصی است به همین دلیل باید این نوع معاملات در درون صنف باقی بماند.

او با معرفی یک جایگزین مناسب برای سرمایه گذاری می‌افزاید: افراد اگر می‌خواهند اصل قیمت طلا را خرید کنند، بهتر است که درشرایط فعلی به سراغ شمش بروند، چون هم قیمتش مشخص است، هم عیارش معلوم است و هم تولید شرکتی است که استاندارد دارد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه تا پایان اسفند
اگر از روند افزایش انس جهانی طلا که فاکتورهایی، چون جنگ و سیاست‌های اقتصادی آمریکا بر آن دخیل است، بگذریم، این دلار است که در حال حاضر افسار طلا را در دست دارد. اسکناسی که اگرچه در بازار آزاد طی روند افزایشی فعلا روی ۵۸ هزار تومان قرار داد، اما به گفته فعالان بازار مبادلات خود را با نرخ ۶۰ هزارتومان انجام می‌دهند. از همین رو این قیمت، محتمل‌ترین سقف پیش روی دلار تا پایان سال است.طبق پیش بینی سهراب اشرفی اگر ما فرض را بر دلار ۶۰ هزار تومان بگذاریم، با توجه به حباب قیمتی که وجود دارد، طلای ۱۸ عیار با یک نوسان طبیعی به حول و حوش ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان می‌رسد و قیمت سکه نیز به ۳۵ میلیون تومان خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *