محمد رسول‌اف برنده جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن: مردم ایران به گروگان گرفته شده اند

By | ۱۴۰۳-۰۳-۰۶

محمد رسول‌اف، فیلمساز ۵۱ ساله ایرانی، روز شنبه ۲۵ مه (۵ خرداد) برای فیلم «دانه انجیر معابد» جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن را دریافت کرد.

در مراسم اختتامیه هفتاد و هفتمین دوره جشنواره کن که در شهر ساحلی کن فرانسه برگزار شد، جایزه نخل طلایی نیز به فیلم «آنورا» ساخته شان بیکر فیلم‌ساز آمریکایی رسید.

محمد رسول‌اف پس از دریافت جایزه ویژه هیات داوران ابتدا از اعضای گروه فیلمسازی خود که نتوانسته بودند در جشنواره شرکت کنند یاد کرد و گفت آنها «تحت فشار نیروهای امنیتی» و «تحت حاکمیت ستمگر و مستبد جمهوری اسلامی» هستند.

وی با ابراز خوشحالی از دریافت جایزه خطاب به حاضران گفت: قلبم در کنار مردمم در ایران است که هر روز با یک فاجعه از خواب بیدار می‌شوند.

آقای رسول‌اف با اشاره به حکومت جمهوری اسلامی اضافه کرد: «مردم ایران به گروگان گرفته شده‌اند».

این کارگردان سینمای ایران با بیان اینکه روزنامه‌نگاران، استادان و هنرمندان زیادی در زندان‌های ایران به سر می‌برند، او به توماج صالحی خواننده رپ اشاره کرد و گفت: «این خواننده به اتهام آفرینش هنری زیر حکم اعدام است. اجازه ندهید جمهوری اسلامی با مردمش این کار را بکند.»

فیلم «دانه انجیر معابد» که به‌طور مخفیانه فیلم‌برداری شده، به ماجرای خانواده یک بازپرس حکومتی در بحبوحه اعتراضات سال ۱۴۰۱ ایران می‌پردازد.

این فیلم که در آن بازیگران زن بدون داشتن حجاب اجباری مقابل دوربین قرار گرفته‌اند، حول محور اعتراضات «‌زن، زندگی، آزادی» در ایران می‌گذرد و داستان بازپرسی را روایت می‌کند که با شدت گرفتن اعتراضات سراسری و ناپدید شدن مرموز اسلحه‌اش، با بی‌اعتمادی و پارانویا دست و پنجه نرم می‌کند.

در این فیلم تصاویر آماتوری و متعددی از خشونت پلیس و زنانی که روسری‌های خود را به آتش می‌کشند دیده می‌شود.

محمد رسول‌اف که متولد سال ۱۳۵۱ در شیراز است مدت‌ها تحت نظر مقامات ایران بوده و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شده است. آقای رسول‌اف حدود ۱۰ روز پیش و در آستانه جشنواره کن از ایران خارج شد و گفت از این پس «ساکن ایران فرهنگی» است.

خروج این کارگردان ساعاتی پس از آن اعلام شد که محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد ایران، فیلم «دانه انجیر معابد» را یک تخلف محرز خوانده و تهدید کرد که با رسول‌اف طبق قانون برخورد خواهد شد.

در جشنواره کن امسال جایزه هیات داوران به فیلم «امیلیا پرز» ساخته ژاک اودیار کارگردان فرانسوی رسید.

در بخش بهترین بازیگر مرد و زن، جسی پلمونز بازیگر آمریکایی برای فیلم «انواع مهربانی» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد و گروه بازیگران زن فیلم «امیلیا پرز» نیز شامل سلنا گومز، کارلا سوفیا گاسکون، زوئی سالدانا و آدریانا پاز به طور مشترک برنده جایزه بهترین بازیگر زن شدند.

جایزه بهترین کارگردان به میگل گومیس، کارگردان پرتغالی برای فیلم «گرند تور» تعلق گرفت. جایزه بهترین فیلمنامه نیز به کورالی فارگیت برای فیلم «جسم» رسید.

جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن ۲۰۲۴ نیز به جرج لوکاس سازنده مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» اهدا شد. این جایزه توسط فرانسیس فورد کاپولا، فیلم‌ساز برجسته سینمای هالیوود که خود با فیلم «مگالوپلیس» در جشنواره شرکت داشت، به وی داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *