خط و نشان‌های انتخاباتی قوه قضاییه علیه شهروندان، رسانه‌ها و حتی نامزدهای انتخابات نمایشی!

By | ۱۴۰۳-۰۳-۲۱

– رئیس قوه قضاییه به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری اسلامی تأکید کرد که برای قانون احترامِ ویژه قائل باشند و عملی مرتکب نشود که سبب سوء‌ استفاده و بهره‌برداری دشمن شود.
– غلامحسین محسنی اژه‌ای شهروندان را تهدید کرده و گفته قطعا با کسانی که خلاف قانون و اخلاق عمل کنند و با تخریب، توهین، شایعه‌پراکنی و نشر اکاذیب، بخواهند فضا را ملتهب و اذهان را مشوّش کنند برخورد می‌شود.
– دادستانی تهران از «اعلام جرم» علیه دو رسانه «حاشیه نیوز» و «بامدادنو» و احضار مدیران مسئول آنها به دلیل انتشار مطالبی در رابطه با نمایش انتخابات خبر داده است.

تحریم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سوی مردم و مضحکه کردن روند «سیرک انتخابات» از سوی افکار عمومی با واکنش قوه قضاییه روبرو شده است. جمهوری اسلامی در حالی که می‌داند نه مشروعیت و نه محبوبیت دارد، با زور و فشار امنیتی و قضایی تلاش دارد روند نمایش انتخابات را بدون حاشیه سپری کند و تصویری عادی از این روند به جهان نشان دهد!

غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی امروز دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ در نشست شورای‌ عالی قوه قضاییه تهدیدهایی «انتخاباتی» را متوجه مردم کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: «در فرآیند تبلیغات انتخاباتی، چنانچه پس از تذکرات و هشدارهای دستگاه‌های نظارتی، کسانی خلاف قانون و اخلاق عمل کنند و با تخریب، توهین، شایعه‌پراکنی و نشر اکاذیب، بخواهند فضا را ملتهب و اذهان را مشوّش کنند قطعاً با برخورد قانونی دادستان‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط مواجه خواهند شد.»

رئیس قوه قضاییه همچنین به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد که برای قانون احترامِ ویژه قائل باشند و عملی مرتکب نشود که سبب سوء‌ استفاده و بهره‌برداری دشمن شود.

او گفت «کاندیدا‌های احراز صلاحیت‌ شده که فرآیند و موسم تبلیغات انتخاباتی آنها طبعاً آغاز شده و یا آغاز می‌شود قطعاً توجه و عنایت دارند که باید اخلاق و قانون را در عرصه تبلیغات انتخاباتی، سرلوحه اقدامات خود قرار دهند؛ باید بر آنچه که سبب تقویت انسجام ملی می‌شود و مایه امیدواری برای آحاد جامعه بویژه جوانان است، تأکید و تکیه کرد و از هر آنچه که موجب اِفتراق و سیاه‌نمایی و خوشحالی و شَعف دشمن می‌شود، اِجتناب و اِحتراز ورزید.»

او در ادامه افزود: «انتظار آن است که نامزد‌های انتخابات این موارد مهم را به ستاد‌های تبلیغاتی و هواداران خود گوشزد کنند؛ همچنین ضروی است کاندیدا‌ها و ستاد‌های آنان به هشدار‌ها و تذکرات دستگاه‌های نظارتی نیز توجه ویژه داشته باشند تا خدای‌ناکرده برای خود و یا دیگران، دردسر و تصدیع و مزاحمتی ایجاد نکنند.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای همچنین خواستار رعایت همه «شئون و موازین» در ستادهای انتخاباتی شد و گفت: «در ایام تبلیغات انتخاباتی رعایت کامل موازین قانونی، امری بسیار مهم است؛ نامزد‌های انتخاباتی و ستاد و هواداران آن‌ها در تمام شوؤن و اقدامات‌شان همواره قانون را مدنظر قرار دهند.»

به نظر می‌رسد رئیس قوه قضاییه حتی به شش نامزدی که «مقبول» خامنه‌ای بوده و برای پیشبرد «سیرک انتخابات» تأیید صلاحیت شدند هم اعتماد ندارد و در تأکیدی چندباره گفته «در امر رعایت قانون در حوزه تبلیغات انتخاباتی، شایسته است که دستگاه‌های مسئول اعم از دادستانی‌ها، وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین صداوسیما، تذکرات و گوشزد‌های لازم را به نامزد‌های انتخاباتی و ستاد‌ها و هواداران آنها داشته باشند.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز در سخنان خود، همزمان با تهدید شهروندان و تذکر به نامزدهای انتخابات، رسانه‌ها را نیز تهدید کرده و گفته «رسانه‌ها و انسان‌رسانه‌ها و شهروندخبرنگاران و سایر اقسام و اضلاع مرتبط با رسانه، در ایام انتخابات نسبت به رعایت حدود و ثغور اخلاقی، توجه داشته باشند؛ قطعاً نقد و نقادی، امری بلااشکال و حتی مفید است اما توهین، تخریب، ضایع کردن رقیب، نشر اکاذیب، تشویش اذهان و خلافِ واقع گویی، مجاز نیست.»

از سوی دیگر دادستانی تهران از «اعلام جرم» علیه دو رسانه «حاشیه نیوز» و «بامدادنو» خبر داده است. دادستانی تهران همچنین گفته مدیران مسئول این دو رسانه «برای ارائه توضیحات و رسیدگی به پرونده» درباره مطالب منتشر شده درباره انتخابات احضار شدند.

قوه قضاییه اعلام کرده که «با شروع فضای انتخاباتی در کشور، انتشار برخی اخبار کذب در فضای مجازی و سایت‌های خبری بیشتر شده است. در همین رابطه طبق رصدهای صورت گرفته و به واسطه انتشار اخبار کذب در مورد انتخابات از سوی حاشیه نیوز و بامدادنو، دادستانی تهران علیه آنها اعلام جرم کرد.»

جمهوری اسلامی همه تلاش خود را به کار بسته تا این انتخابات زودهنگام با حاشیه کمتری برگزار شود و سریع‌تر مهره مورد نظر علی خامنه‌ای به تشکیل دولت چهاردهم اقدام کند.

در این میان، هیئت نظارت بر مطبوعات با انتشار دستورالعملی برای رسانه‌ها خط و نشان کشیده و انتشار «هرگونه محتوا به منظور ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات، تجمع اعتراض‌آمیز بدون مجوز، اعتصاب و تحصن» را مصداق «محتوای مجرمانه» خوانده است.

در بخشی از این دستورالعمل آمده است که «هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات ریاست‌ جمهوری شود… تشویش اذهان عمومی، سیاه‌نمایی و بیان مطالب خلاف واقع علیه کشور، ایجاد اختلافات مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی، انتشار هرگونه نتایج نظرسازی و نظرسنجی کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» مصداق محتوای مجرمانه تلقی می‌شود.

از دیگر مصادیق این دستورالعمل پنج صفحه‌ای، «انتشار هجو یا هجویه و یا هرگونه محتوای توهین‌آمیز یا تخریب در فضای مجازی علیه انتخابات» عنوان شده است!

همچنین «انتشار هرگونه محتوا در جهت هتک حرمت و حیثیت و نشر اکاذیب علیه نامزدهای انتخابات» از جمله مصادیق مجرمانه‌ای دانسته شده که رسیدگی به آن نیازمند شکایت شاکی خصوصی است.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، در پی کشته شدن ابراهیم رئیسی در سقوط مشکوک هلی‌کوپتر، قرار است یک سال زودتر از موعد و در هشتم تیرماه ۱۴۰۳ برگزار شود.

شورای نگهبان بعد از ظهر یکشنبه بیستم خردادماه ۱۴۰۳ اسامی افراد تأیید صلاحیت شده برای حضور در چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. محمدباقر قالیباف، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و مسعود پزشکیان به عنوان نامزدهای انتخاباتی معرفی شدند.

تبلیغات انتخاباتی نامزدها با راه‌اندازی ستادهای انتخاباتی از امروز آغاز شده و تا هفتم تیرماه ادامه خواهد داشت.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری با رد صلاحیت گسترده داوطلبان که همگی از «خودی»های حکومت بودند روبرو شد؛ این رد صلاحیت‌ها در حالی صورت گرفته که این افراد در نهادهای دیگر رژیم و یا محافل سیاسی و مافیایی وابسته به نظام حضور دارند.

علی لاریجانی، وحید حقانیان، محمود احمدی‌نژاد، مهرداد بذرپاش، صولت مرتضوی، اسحاق جهانگیری، عباس آخوندی، محمد شریعتمداری، محمدمهدی اسماعیلی و عبدالناصر همتی از همین فهرست هستند. آرای همتی در نمایش انتخابات ۱۴۰۰ که حتا از محسن رضایی و آرای باطله نیز کمتر بود، اصلاح‌طلبان را که از نامزدی وی حمایت می‌کردند، به «۳ درصدی» معروف کرد.

در میان ۸۰ نفر از چهره‌های «خودی» حکومت که برای حضور در انتخابات داوطلب شده بودند چهار زن هم حضور داشتند. زهره الهیان، رفعت بیات، هاجر چنارانی و حمیده زرآبادی که سه نفر نخست اصولگرا بودند و حمیده زرآبادی اصلاح‌طلب بود. زهره الهیان پیش از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها انصراف داد و سه زن دیگر هم که ماندند، رد صلاحیت شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *