مسعود پزشکیان برنده انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی اعلام شد

By | ۱۴۰۳-۰۴-۱۶

دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران با پیروزی مسعود پزشکیان پایان یافت. رسانه‌های ایران ادعا می‌کنند که میزان مشارکت رای‌دهندگان در دور دوم حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده و تا ۴۹.۸ درصد رسیده است.

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح روز شنبه ۱۶ تیر (۶ ژوئیه) نتایج شمارش چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

طبق اعلام ستاد انتخابات مجموع آرای اخذ شده ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ است که بر این اساس تعداد آرای مسعود پزشکیان ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ و تعداد آرای سعید جلیلی ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ است.

میزان مشارکت رای‌دهندگان ۴۹.۸ درصد اعلام شده است.

دومین مرحله چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۱۵ تیرماه (۵ ژوئیه) ساعت ۸ صبح برگزار شد. مهلت اخذ رای در سه نوبت به مدت مجموعا ۶  ساعت افزایش یافت و تا ساعت ۲۴ شب تمدید شد.

در تهران فقط ۲۳ درصد در رای‌گیری شرکت کردند

استان‌های خراسان جنوبی، یزد و قم بیشترین درصد مشارکت و سیستان و بلوچستان، خوزستان و کردستان و گلستان کم‌ترین مشارکت را در انتخابات ریاست جمهوری داشته‌اند. مشارکت در شهر تهران فقط ۲۳ درصد اعلام شده است.

رسانه‌های جمهوری اسلامی از افزایش مشارکت‌ رای‌دهندگان گزارش داده‌اند. برخی رسانه‌های وابسته به سپاه از جمله روزنامه “جوان” با استناد به اخبار غیررسمی از افزایش مشارکت ۳۰ درصدی نسبت به دور اول انتخابات خبر دادند.

راستی‌آزمایی میزان مشارکت رای دهندگان و همچنین آمارهای ارائه شده جمهوری اسلامی به دلیل عدم حضور ناظران مستقل بین‌المللی در انتخابات و سانسور مطبوعات در ایران دشوار است.

تصاویر و ویدیوهای زیادی از حوزه‌های خالی را‌ی‌گیری در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

مخالفان جمموری اسلامی و موافقان تحریم با انتشار عکس‌هایی از برخی از حوزه‌های رأی‌گیری ادعای افزایش مشارکت را زیر سوال برده‌اند و می‌گویند میزان مشارکت واقعی رای‌دهندگان پایین‌تر از آن چیزی است که ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است.

شادی طرفداران پزشکیان در شهرهای مختلف

یاسر جبرائیلی، از مشاوران اصلی جلیلی، پیروزی پزشکیان را تبریک گفت.

هواداران مسعود پزشکیان پیروزی کاندیدای خود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را در شهرهای مختلف جشن گرفته‌اند.

رسانه‌های صبح تهران با عناوینی چون “ایران جدید” و “صندوق امید برای ایران” منتشر شدند و به وعده‌های پزشکیان درکارزارهای انتخاباتی هم اشاره کردند.

روزنامه کیهان چاپ تهران با عنوان “انتخابات تمام شد، پیروزی مردم، شکست دشمنان ایران” منتشر شد.

پزشکیان وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به مشکلات و مسائل زنان، آزادی دسترسی به اینترنت، حقوق اقوام و آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در قانون اساسی رسیدگی کند اما سیاست کلان کشور را علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند و روسای جمهور ایران چه اصلاح طلب و یا “اصول‌گرا” در تغییر و یا اصلاح سیاست‌های اساسی و بنیادین کشور تا کنون نقشی تعیین‌کننده‌ نداشته‌اند.
دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *