سرقت کتیبه‌های خطی مسجد ملاوردیخان قزوین تائید شد!/سرقت کتیبه های 10 میلیارد تومانی از دوران زندیه و صفویه

By | 2019-09-17

بر طبق این محاسبات در حالی که درآمد سرانه هر ایرانی در طی ۴۰ سال اخیر ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده، در همین مدت مشابه رشد درآمد سرانه کشورهای هم رده ایران قابل توجه است .

این یک فکت دقیق از گسترش عمومی فقر و ایستایی اقتصادی در ایران در بازه زمانی مورد بررسی است .

این جدول گویای خیلی چیزهاست…  بجای اینکه آدرس غلط بدهید و پای دشمنان خارجی را وسط بکشید، بگویید چرا باید در عرض چهل سال رفاه ملت همسایه های ما: ترکیه (بدون داشتن منابع نفتی) ۱۷۷درصد، و عراق  (علیرغم وضعیت جنگی) ۱۶۵ درصد افزایش یابد، اما آسایش و رفاه مردم ما ۳۰درصد کاهش؟!

میراث فرهنگی استان قزوین گفت: پس از بررسی نیروی انتظامی و یگان‌های تحقیقاتی میراث فرهنگی دستورات لازم برای اجرای روند قضایی سرقت کتیبه‌ها به کلانتری ابلاغ شد و پرونده همچنان درحال پیگیری و بررسی است.

به گزارش صبح قزوین؛ ۱۰شهریور ماه سال جاری اخباری با مضمون سرقت کتیبه‌های خطی مسجد ملاوردیخان انتشار یافت که این آثار ارزشمند میراث و یادگار دوران صفویه، زندیه و قاجاریه بود.

کتیبه‌های خطی مسجد ملاوردیخان از گزیده آثار ملک محمد قزوینی از خوشنویسان تاریخ خط ایران بود که جزو میراث ارزشمند و تزیینات بنای ملاوردیخان به شمار می‌رفت.

طبق گفته‌ی کارشناسان و مدیرکل میراث فرهنگی استان تعیین قیمت برای ارزش‌های هنری کار ناشایستی است و میراث ارزشمند با هر قیمت و جایگاهی نیازمند پاسداری و ارزش‌گذاری است اما یکی از اساتید خوشنویسی قزوین ارزش مادی کتیبه‌های آب انبار مسجد مولاوردیخان بیش از 10میلیارد تومان تخمین زده شده است.

آب انبار مسجد مدرسه مولاوردیخان قزوین از بنا‌های متعلق به دوره زندیه و قاجاریه است.

علیرضا خزائلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ درباره‌ی سرقت کتیبه‌های خطی مسجد ملاوردیخان اظهار کرد: طبق گزارش یگان‌های میراث فرهنگی، شکستن قفل ورودی مسجد و مفقود شدن کتیبه‌های خطی در چهار صبح روز ۲۹اردیبهشت ماه سال جاری توسط یکی از نمازگزاران به متولی مسجد ابلاغ شده است.

وی افزود: متولی مسجد ملاوردیخان بعد از مشاهده صحنه متوجه مفقود شدن چهارعدد کتیبه‌ی خطی در سردر مسجد می‌شود که بلافاصله مسئله‌ی مفقود شدن کتیبه‌ها را با نیروی انتظامی درمیان می‌گذارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین اذعان کرد: پس از بررسی نیروی انتظامی و یگان‌های تحقیقاتی میراث فرهنگی دستورات لازم برای اجرای روند قضایی سرقت کتیبه‌ها به کلانتری ابلاغ شد و پرونده همچنان درحال پیگیری و بررسی است.

این مسئول ابراز کرد: اخبار سرقت کتیبه‌های خطی دیرتر از زمان وقوع مورد انتشار رسانه‌ها قرار گرفت که در این مدت یگان‌های میراث فرهنگی و نیروی انتظامی درحال پیگیری و بررسی موضوع بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *