اظهارات عجیب سعید قاسمی:”با پوشش هلال احمر به مجاهدین اسلامی، آموزش نظامی می‌دادیم»

By | 2019-04-16

مردم سالاری آنلاین: حرف‌های سعید قاسمی، به شدت جنجال‌آفرین شده است. سعید قاسمی در اظهارتی عجیب گفته است که «ما در بوسنی تحت پوشش هلال احمر به نیروهای مجاهدین اسلامی آموزش می‌دادیم و با القاعده همکاری می‌کردیم». این اظهارت، واکنش‌های زیادی برانگیخته است.

سعید قاسمی که یک سپاهی بازنشسته است، در سالیان اخیر همواره یک چهره جنجالی بوده است. وی در مصاحبه‌ای ویدئویی با برنامه اینترنتی رودرو، حرف‌های عجیبی زده است که حتی واکنش سریع هلال احمر را نیز به همراه داشته است.

سعید قاسمی از فعالیت نظامی در بوسنی در دهه هفتاد شمسی با پوشش هلال احمر حرف زده است. وی گفته است: «در بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر رفته بودیم، به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادیم. کریستین[امانپور] خبرنگار سی‌ان‌ان ما را لو داد. با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم. [القاعده‌ای‌ها] از ما استیل [یعنی سبک و سیاق] گرفتند. با مجاهدین سراسر دنیا یگان‌های جهادی تشکیل دادیم».

سعید قاسمی در حالی این صحبت‌ها را بر زبان رانده و هلال احمر را آماج حملات رسانه‌ای قرار داده که به گفته مسئولان وزارت امور خارجه، آمریکا حساب‌های هلال احمر ایران در خارج از کشور را مسدود کرده و نهادهای بین‌المللی و ایرانیان مقیمِ خارج، نمی‌توانند برای کمک به سیل‌زدگان، مبالغ نقدی خود را به حساب هلال احمر واریز کنند. در واقع، در حالی که دستگاه دیپلماسی کشور تمام تلاش خود را کرده تا دولت آمریکا به تحریم هلال احمر خاتمه دهد یا از شدت این تحریم بکاهد، سعید قاسمی به یکباره وارد صحنه شده و یک موج ضدایرانی علیه هلال احمر به راه انداخته است.

در واقع، سعید قاسمی با اظهارت خود، یک فرصت بزرگ برای تیم ضدایرانی مستقر در کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا ایجاد کرده و این سیگنال را فرستاده که هلال احمر، تحت پوشش فعالیت امدادی، اهداف نظامی را دنبال می‌کند.

سخنان عجیب سعید قاسمی، به‌سرعت تکذیب هلال احمر را به دنبال داشت. جمعیت هلال احمر ایران در توئیتی نوشته است: «هلال احمر هیچ‌گاه اجازه استفاده از نشان و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد. طبق کنوانسیون چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی‌طرفیم؛ چون کار مهم حمایت از انسانیت و کمک به غیرنظامی‌ها را داریم. اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس هلال احمر ایران استفاده کرده، قطعاً بدون هماهنگی بوده است».

برخی در فضای مجازی از این زاویه به موضوع پرداخته‌اند و گفته‌اند که نمی‌توانند بپذیرند که سعید قاسمی، صحبت‌های اخیرش را بدون قصد و غرض انجام داده باشد. فرید مدرسی، روزنامه‌نگار، در توئیتی گفته است: «نمی‌توانم بپذیرم که سعید قاسمی به دلیل نادانی اطلاعات دندان‌گیر برای رسانه‌های معارض جمهوری اسلامی ایران می‌پزد و اتاق فکرهای آمریکایی و اسرائیلی را شادمان می‌کند. این پروژه جنگ‌افروزی دولبه دارد، باید هر دو لبه را شناخت و آن‌ها را زمین زد. نباید خوابید؛ چشمانمان باز است».

برخی نیز خواستار آن شده‌اند که هلال احمر به دلیل اظهارت سعید قاسمی، علیه وی اعلام جرم کرده و او را به دادگاه بکشاند.

به‌طور قطع نمی‌توان گفت که انگیزه سعید قاسمی از به زبان آوردن این اظهارت عجیب‌اش چه بوده است. ما انسان‌ها دستگاه نیت‌خوانی در اختیار نداریم. هرچه که هست اظهارات سعید قاسمی در شرایط فعلی به شدت مخرب است و فشارها را بر مردم ایران، افزایش خواهد داد. این صحبت‌ها، بهانه‌های جدیدی برای افراطیون آمریکایی ایجاد خواهد کرد تا تحریم‌ها را سخت‌تر و سخت‌تر کرده و بر دامنه تهدید‌های خود بیافزایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *