در پی افشای مصاحبه ظریف، روحانی حسام‌الدین آشنا را برکنار کرد

By | 2021-04-29

چهار روز پس از افشای مصاحبه محمدجواد ظریف توسط ایران‌اینترنشنال، حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران، حسام‌الدین آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برکنار کرد.

روحانی روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه با صدور حکمی علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، را جانشین آشنا کرد.

رییس‌ جمهوری ایران روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت نیز با حمله به ایران اینترنشنال به دلیل انتشار این مصاحبه آن را «کثیف‌ترین» شبکه خواند و خطاب به وزیر اطلاعات خواست «بی‌رحمانه» به برخورد با منتشرکنندگان بپردازد.

پیش از این، برخی رسانه‌های نزدیک به حکومت، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌ جمهوری را مسئول انجام مصاحبه‌ با ظریف و شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولت از جمله وزرای کابینه معرفی کرده بودند.

مصاحبه ظریف که نخستین‌ بار توسط ایران‌ اینترنشنال روز یکشنبه منتشر شد،‌ از سری گفت‌وگوهایی بوده که زیر نظر حسام‌الدین آشنا انجام شده بود.

ربیعی روز سه‌شنبه هفتم در نشست خبری اعلام کرده بود که مصاحبه ظریف بخشی از مصاحبه‌هایی با عنوان «آن‌سوی دولت» است که با هدف ثبت عملکرد دو دوره دولت‌ حسن روحانی انجام شد. او گفت قرار بر انتشار تنها «گزیده‌هایی» از این مصاحبه برای عموم بوده است.

این مصاحبه توسط سعید لیلاز، ‌اقتصاددان و استاد دانشگاه،‌ صورت گرفت.

لیلاز درباره عامل انتشار این فایل گفته است: «می‌خواهم ببینم آیا دستگاه اطلاعاتی کشور عرضه دارد این شخص را پیدا کند یا مثل ماجرای نطنز بعد از اینکه پوکید، می‌خواهد اسم طرف را رسانه‌ای کند.»

ظریف در این مصاحبه به ابعاد و عمق دخالت‌های گسترده سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس،‌ در دیپلماسی و سیاست کشور پرداخته بود.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی هم گفته که برای پیگیری این موضوع پرونده‌ای قضایی برای آن تشکیل داده است.

انتشار این گفت‌وگو واکنش‌های بسیاری را از سوی مقام‌های دولت،‌ مجلس و فعالان سیاسی برانگیخته است.

پیش از نخستین برکناری در دولت روحانی در پی این مصاحبه، برخی نمایندگان مجلس به ظریف هم هشدار دادند که از سمت خود کناره‌گیری کند، در غیر این صورت با استیضاح مواجه خواهد شد.

در خارج از ایران نیز این مصاحبه و سخنان ظریف درباره ارتباطش با جان کری و دریافت اطلاعات از او درباره حملات اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه واکنش‌برانگیز شد.

برخی سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار تحقیق دولت جو بایدن در این زمینه شده‌اند و همزمان مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، هم خواسته تا کری درباره این مساله توضیح دهد.
ایران اینترنشنال:

جناب آقای دکتر علی ربیعی

نظر به مراتب تعهد، تجربه و سوابق ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم با حفظ سمت به عنوان “رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ” منصوب می‌شوید.

انتظار دارد با بهره گیری از آرا و نظریات اندیشمندان و صاحب نظران و نیز همکاری دستگاه‌های اجرایی نسبت به ارائه پیشنهادات، گزارشات و طرح‌های جامع و راهبردی در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی اعم از حوزه‌های داخلی و بین‌المللی با رعایت سیاست‌های کلی نظام اقدام نمایید.

توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانونمداری، ‌اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران از خداوند بزرگ مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی

واکنش آشنا به برکناری از مقام خود
به دنبال انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، حسن روحانی علی ربیعی را به جای حسام‌الدین آشنا به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرده است.

واکنش آشنا چند دقیقه بعد از اعلام رسمی خبر جایگزینی او با علی ربیعی، در توییترش شعری از حافظ، شاعر ایرانی، منتشر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *