نشریات سعودی مدعی شدند؛ مذاکره آمریکا و روسیه برای خروج کامل ایران از سوریه / چراغ سبز آمریکا برای حمله به ایران در هر نقطه از سوریه

By | ۱۳۹۷-۰۴-۰۷

امروز روزنامه سعودی الشرق الاوسط در مطلبی مدعی شد، مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در پی مذاکراتی با روسیه، ترکیه و اردن است که دستور کار اصلی آن خروج کامل ایران از سوریه و پایان حضور نیروهای ایرانی در این کشور است. همچنین بیان‌ شده، قرار است آمریکا به اسرائیل برای حمله به پایگاه‌ها و نیروهای نظامی ایران در هر نقطه از سوریه چراغ سبز نشان دهد.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه سعودی الشرق الاوسط در مطلبی بیان کرده است، آمریکا با روسیه مذاکراتی برگزار کرده که بر اساس آن قرار شده، آمریکا در ازای ترک و تخریب پایگاهی نظامی در مرز سوریه و عراق، خواهان خروج کامل نیروهای ایران از خاک سوریه شود.

این روزنامه گفته است، این پیشنهاد از سوی «دیوید ساترفیلد»، مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در ملاقات با مقامات روسیه، اردن و ترکیه بیان ‌شده است.

ظاهراً در این ملاقات ساتر فیلد، پیشنهاد‌هایی از جمله خروج کامل نیروهای آمریکایی از مرز سوریه و اردن و برقراری نیروی نظارتی و نظامی روسیه در آنجا و همچنین تدوین یک مکانیسم نظارتی کامل به شکل مشترک از سوی آمریکا و روسیه برای کنترل اوضاع در سوریه را داده است.

در همین حال نشریه اسرائیلی YNet News در مطلبی جداگانه با اشاره به این مذاکرات به نقل از روزنامه الحیات بیان کرده، مذاکرات برای خروج کامل ایران از سوریه میان آمریکا و روسیه در جریان است. این روزنامه با بیان این‌که اردن نیز مخالف حضور ایران در سوریه است، گفته قرار است آمریکا به اسرائیل برای حمله به نیروهای ایرانی در هر کجای خاک سوریه چراغ سبز نشان دهد.

پیش ‌از این، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه گفته بود، اسرائیل در مورد حضور ایران در سوریه دروغ‌پردازی می‌کند و بیان کرده بود، نیروهای ایرانی تنها به شکل مستشاری در سوریه هستند و بر خلاف نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای به درخواست دولت سوریه در این کشور فعالیت می‌کنند.

ولید معلم بیان کرده بود، دولت سوریه با همکاری ایران با تروریست‌ها مقابله می‌کند و قبل از هرگونه درخواست برای خروج نیروهای مستشاری ایرانی، خواهان خروج سریع نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای از سوریه است.

با این‌ حال روز شنبه این هفته یکی از مقامات ارشد اسرائیل گزارش‌ها در مورد توافق روسیه و اسرائیل بر سر خروج کامل ایران از سوریه را تکذیب کرده است.

وی بیان کرد: در مذاکرات این هفته میان نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و همچنین وزیر امور خارجه آمریکا مایک پامپئو، نتانیاهو درخواست خود برای خروج کامل ایران از سوریه را بیان کرده است. اسرائیل به آزادی عمل خود برای عمل علیه ایران در هر نقطه از سوریه ادامه خواهد داد.

هفته قبل نیز وزیر دفاع اسرائیل، آویگدور لیبرمن با همتای روسی خود سرگئی شویگو در خصوص تنش‌های موجود میان ایران و اسرائیل در خاک سوریه گفت وگو کرده است. وی در توییتر خود در همین خصوص بیان کرد: اسرائیل بابت درک روسیه از نگرانی‌های امنیتی ما در خصوص وضعیت در مرزهای اسرائیل متشکر است. ما به گفت وگو با روسیه در خصوص همه مسائل فعلی ادامه می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *