محمود صادقی، نماینده تهران: احکام سنگین علیه دانشجویان بر اساس گزارش‌های وزارت اطلاعات دولت روحانی صادر شده

By | ۱۳۹۷-۰۴-۰۸

در حالی که اعتراض‌ها به احکام سنگین علیه دانشجویان بازداشتی در دی‌ماه همچنان در دانشگاه‌های ایران ادامه دارد، یک نماینده مجلس خبر داد که این احکام با استناد به گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی صادر شده است.

در مجلس شورای اسلامی، روز پنج‌شنبه هفتم تیر در پیامی توئیتری با اعلام این خبر نوشت: «طبق اطلاع واصله، احکام سنگین علیه فعالان صنفی دانشجویی با استناد به گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت تدبیر و امید صادر شده است».

وی افزوده است: «آقای روحانی! یادتان هست می‌گفتید: «من سرهنگ نیستم حقوقدانم»/ «پناه می برم به خدا از استبداد رأی؛ از بستن دهان مخالفان…»؟!»

در دی‌ماه گذشته، همزمان با اعتراض‌های سراسری در ایران، بیش از یکصد دانشجو عمدتا در تهران بازداشت شدند. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت‌شدگان را اعلام نکرد اما فرید موسوی، نماینده مجلس، این بازداشت‌ها را «پیشگیرانه» خوانده بود.

در هفته‌های اخیر احکام اولیه شماری از این دانشجویان اعلام شد که به برگزاری تجمع‌هایی اعتراضی در دانشگاه‌های تهران انجامید.

به گزارش منابع دانشجویی، سینا درویش عمران و علی مظفری، دانش‌آموخته و دانشجوی فعلی دانشگاه تهران، هر کدام به «هشت سال حبس» و «محرومیت از فعالیت‌ سیاسی و حضور در فضای مجازی» محکوم شده‌اند.

شمار دقیق دانشجویانی که احکام آنها در روزهای اخیر صادر شده روشن نیست و آمار مختلفی از سوی چند مقام جمهوری اسلامی ذکر شده است.

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی، شنبه گذشته گفت: «برای ۱۱ نفر از دانشجویان معترض که اکثرا از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران هستند، احکامی صادر شده است».

هفته گذشته یکی از عمده‌ترین تجمع‌ها در همین دانشکده برگزار شد و معترضان خواستار گفت‌وگو با وزیر علوم شدند.

با این حال وزیر علوم معاونش، غلامرضا غفاری، را که رئیس سابق همین دانشکده بود، به جای خود به میان دانشجویان فرستاد.

به گزارش ایسنا، در آن تجمع نیز دانشجویان با انتقاد از عملکرد دولت روحانی در قبال دانشجویان، وزارت اطلاعات دولت او را مسئول بازداشت دانشجویان معرفی کردند.

از سوی دیگر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، با تأکید بر اینکه این موضوع «مربوط به قضات است» گفته است که درباره این موضوع با «مسئولان قوه قضائیه» صحبت کرده است.

آقای غلامی روز ششم تیر در حاشیه جلسه هیأت دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه «احکام صادر شده برای دانشجویان به نظر ما هم سقف بالایی دارد» گفت که با مسئولان قوه قضائیه هم در این باره صحبت کرده است.

علنی شدن احکام دانشجویان از چند ماه پیش آغاز شد و پیش از این گزارش شده بود که لیلا حسن‌زاده، محسن حق‌شناس و سینا ربیعی، از دانشجویان دانشگاه تهران، به ترتیب به شش، دو و یک سال حبس و همچنین ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده‌اند.

حسن روحانی در رقابت‌های انتخاباتی سال ۹۲، وعده بازگرداندن دانشجویان محروم از تحصیل به دانشگاه و از بین بردن «فضای امنیتی» در دانشگاه‌ها را مطرح ‌کرده بود.

با این حال گروه‌های مختلف دانشجویی در سال‌های اخیر بارها به «امنیتی ماندن» فضای دانشگاه‌ها و «ستاره دار شدن» دانشجویان اعتراض کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های ایسنا، ایرنا، توئیتر و رادیو فردا / ج./ ک.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *