مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده: جمهوری اسلامی با القاعده مرتبط بوده و در کشتن دستکم ۶۰۰ آمریکایی دست داشته است

By | ۱۳۹۸-۰۱-۲۲

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت جمهوری اسلامی به طور حتم با القاعده مرتبط بوده است و دستکم در قتل ۶۰۰ آمریکایی نیز عراق  دست داشته است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در گزارشی از واشنگتن نوشت وزیر خارجه آمریکا هر چند ایران را متهم کرد که با سازمان القاعده ارتباط دارد؛ اما حاضر نشد به روشنی به این پرسش پاسخ دهد که آیا چنین امری به دولت ترامپ مجوز حقوقی لازم برای حمله نظامی به ایران را می‌دهد یا خیر؟

پمپئو روز چهارشنبه در  یک نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر شده بود. او در حاشیه این نشست از سوی رند پال، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی، مورد پرسش قرار گرفت که آیا مجوز سال ۲۰۰۱ کنگره، برای برخورد نظامی با دولت‌ها یا سازمان‌هایی که در حملات ۱۱ سپتامبر نیویورک نقش داشته‌اند؛ قابل تسری به جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران است یا خیر؟ وزیر خارجه آمریکا در پاسخ  سناتور رند پال گفت که ترجیح می‌دهد کارشناسان حقوقی جواب این سئوال را بدهند.

به گفته پمپئو، ایران میزبان نیروهای القاعده در تهران بوده است و به آن‌ها اجازه داده است تا از ایران عبور کنند و..

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های روز چهارشنبه خود بار دیگر بر موضع‌ اخیر ایالات متحده تاکید که جمهوری اسلامی، به طور مشخص نیروهای سپاه پاسداران، در قتل دست‌کم ۶۰۰ آمریکایی در عراق و سوگوار کردن خانواده‌های آن‌ها دست داشته‌اند. به گفته پمپئو، قرار دادن نام سپاه پاسدارن در لیست سازما‌ن‌های تروریستی بیان این واقعیت است و آمریکا همان کاری را انجام داده است که در برابر سایر گروه‌های تروریستی انجام می‌دهد.

پمپئو همچنین روز سه‌شنبه در پاسخ به خبرنگار تلویزیون فاکس‌نیوز که از او پرسیده بود  آیا قاسم سلیمانی به نظر او هم‌تراز  ابوبکر البغدادی، رهبر داعش است، گفت: «بله او یک تروریست است»، مایک پمپئو افزود: «دستان قاسم سلیمانی همچون سازمان تحت رهبری او، به خون آمریکایی‌ها آغشته است. آمریکا ملزم است که هر سازمان، نهاد یا فردی را که جان آمریکایی‌ها را بگیرد پیدا کند. این وظیفه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ است.»

آمریکا روز دوشنبه این هفته، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه خود قرار داد. تصمیمی که به باور برخی از کارشناسان، علاوه بر تبعات اقتصادی-سیاسی، ممکن است واجد پیامدهای نظامی نیز باشد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *