فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از تنگه هرمز منع شویم آن را می‌بندیم

By | ۱۳۹۸-۰۲-۰۳

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران تهدید کرد اگر ایران از استفاده از تنگه هرمز منع شود آن را می‌بندد. آمریکا هم اعلام کرد که معافیت‌های نفتی خرید نفت ایران تمدید نخواهد شد. هدف آمریکا به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه (۲ اردیبهشت) ۲۲ آوریل در مصاحبه با العالم، شبکه عربی صدا و سیمای ایران تهدید کرد که اگر ایران از استفاده از تنگه هرمز منع شود آن را می‌بندد.

دویچه وله:

فرمانده نیروی دریایی سپاه این سخنان را پیش از انتشار خبر مربوط به عدم تمدید معافیت‌های نفتی برای هشت کشور خریدار نفت ایران بیان کرده است. دولت ترامپ روز دوشنبه (۲ اردیبهشت) ۲۲ آوریل اعلام کرد که معافیت‌های ۱۸۰ روزه معاملات نفتی با ایران روز دوم ماه مه به پایان می‌رسد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در مصاحبه خود با العالم همچنین افزود: «تنگه هرمز طبق قوانین بین‌المللی یک گذرگاه دریایی است و اگر از استفاده از آن منع شویم، آن را خواهیم بست.»

تنگسیری همچنین گفته است که درصورت وجود هرگونه تهدید در حمایت و دفاع از آب‌های ایران مقابله به مثل خواهد شد.

آمریکا سپاه را یک گروه‌تروریستی می‌داند

آمریکا سپاه پاسداران را یک گروه تروریستی می‌شناسد و روز دوشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی اضافه کرد.

بر اساس سیاست اعلام شده از سوی دولت آمریکا، همه شهروندان و شرکت‌های آمریکایی از همکاری با سپاه پاسداران منع شد‌ه‌اند. هرگونه پشتیبانی از سپاه پاسداران، از جمله هرگونه حمایت مالی، آموزشی یا تسلیحاتی از این سازمان مشمول مجازات خواهد شد.

برکناری فرمانده کل سپاه

شش روز بعد از تحریم سپاه پاسداران از سوی آمریکا، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه را بعد از ۱۴ سال از خدمت “برکنار” کرد. خامنه‌ای سرلشگر حسین سلامی را به جای سردار جعفری منصوب کرد. علت واقعی تغییر فرمانده کل سپاه هنوز مشخص نیست.

تنگسیری درباره تغییر یا “برکناری” فرمانده کل سپاه پاسداران هم در مصاحبه خود بدون اینکه علت این تغییر را بیان کند، اظهار داشت که این تغییر هیچ ارتباطی به تصمیم اخیر آمریکا در تحریم سپاه پاسداران ندارد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در مصاحبه خود با العالم از حضور حشدالشعبی، شبه نظامیان عراقی و دیگر کشورهای بیگانه در داخل مرزهای ایران دفاع کرد.

در چند روز اخیر ورود شبه‌نظامیان خارجی به ایران زیر عنوان “کمک به سیل‌زدگان” با موجی از اعتراض مواجه شده است. چند نماینده مجلس این اقدام را “نقض قانون اساسی” دانستند.

برخی از تحلیلگران علت حضور شبهنظامیان عرب در ایران را، استفاده از آنها در “سرکوب” اعتراضات مردمی عنوان کردهاند.

سردار تنگسیری در پاسخ به این اعتراضات ولی گفت: «دستنشانده‌ها و مزدوران غرب و منافقان هستند که در خصوص مشارکت حشدالشعبی عراق در کمکرسانی به سیلزدگان اظهارات تحریکآمیزی دارند.»

تنگسسیری درباره حضور نیروهای سپاه پاسداران ایران در عراق و سوریه نیز به صراحت گفت که سپاه پاسداران به درخواست دولت‌های سوریه و عراق به این کشورها رفته است.

 

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه:‌ استفاده از تنگه هرمز برای ایران محدود شود، آن را خواهیم بست

https://www.entekhab.ir/fa/news/472353/

آیا ایران تنگه هرمز را می‌بندد؟/ دریادار تنگسیری توضیح می‌دهد

https://namehnews.com/fa/news/535274/