گیتی پورفاضل از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ کنشگر زن بازداشت شد

By | ۱۳۹۸-۰۶-۰۴

گیتی پورفاضل حقوقدان و از اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران بازداشت شده است. او یکی از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ کنشگر زن است که خواستار استعفای خامنه‌ای هستند. تا کنون شش نفر از امضا کنندگان این بیانیه بازداشت شده‌اند.

جبهه ملی ایران شامگاه شنبه ۲ شهریور (۲۴ اوت) در اطلاعیه‌ای اژ بازداشت گیتی پورفاضل، حقوقدان و از اعضای شورای مرکزی خود خبر داد. بنابر اطلاعیه جبهه ملی، خانواده  خانم پورفاضل هیچ اطلاعی از مرجع بازداشت‌کننده و محل نگهداری او ندارند.

خانم پورفاضل از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ کنشگر زن است که حدود سه هفته پیش (۱۴ مرداد ۱۳۹۸) منتشر شد. نویسندگان این بیانیه خواستار گذار از جمهوری‌اسلامی و کناره‌گیری آیت‌الله خامنه‌ای هستند. این حقوقدان ششمین امضاکننده این بیانیه است که در سه هفته اخیر یکی پس از دیگری بازداشت شده‌اند. خانم‌ها نرگس منصوری، فرنگیس مظلوم، فاطمه سپهری، شهلا جهان‌بین، شهلا انتصاری در روزهای گذشته در تهران،  مشهد و رشت بازداشت شده بودند.

دویچه وله:

در بیانیه ۱۴ کنشگر زن آمده بود: «چهار دهه حکومتِ ولایت مطلقه فقیه منجر به حذف ضدانسانی نیمی از جمعیت کشور، “با همه ظرفیت‌ها و توانایی‌های‌شان” از حیث حقوق شهروندی برابر و کرامت انسانی شده است.»

نویسندگان این بیانیه می‌گویند: «بسیاری از حقوق اولیه و انسانی ما زنان ایران سلب شد و جنسیت و هویت زنانه ما تحت قیمومیت ولایت مطلقه و جنسیت مردانه و فرهنگ مردسالارانه در آمد، و هر کس علیه این تبعیض جنسیتی لب به اعتراض گشود به توهین و تحقیر، ضرب و شتم و حبس و حتی در مواردی به شکنجه و اعدام گرفتار گردید!»

این ۱۴ کنشگر زن “خواستار حکومتی سکولار دموکرات با حفظ تمامیت ارضی ایران” شده‌اند. حکومتی “که بتواند تضمین کننده حقوق زنان جامعه باشد”. آنها تاکید کرده بودند: «ما ۱۴ تن از کنشگران مدنی و فعالین حوزه حقوق زنان مصمم هستیم با شیوه‌ای مدنی و بدون خشونت، مبارزه خود را هم‌چون پیش‌قراولان آزادی وطن با گفتن “نه به جمهوری اسلامی” تا رسیدن به خواسته‌های کامل خود ادامه دهیم.»

خانم پورفاضل وکیل خانواده ستار بهشتی در پرونده شکنجه و قتل این وبلاگ‌نویس در بازداشتگاه نیروی انتظامی را بر عهده داشت.