ابهام در آمار قربانیان کرونا و خستگی مفرط کادر درمانی ایران

By | ۱۳۹۹-۰۴-۳۱

آمار یک پژوهش از سوی شورای شهر تهران نشان از عدم تناسبی آشکار میان شمار قربانیان این شهر و آمار رسمی وزارت بهداشت در کل ایران دارد. هم‌زمان رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی از خستگی و فرسودگی شدید کادر درمانی خبر داده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، امروز دوشنبه ۳۰ تیر (۲۰ ژوئیه) در نشست آنلاینی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با بیان اینکه “ایام سختی را می گذرانیم”، گفت: «روزهای سختی را در پیش داریم».

وزیر بهداشت ایران به کمبود دستگاه‌های اکسیژن و برخی امکانات دارویی و بیمارستانی اشاره کرد و وعده داد که این کمبودها رفع می‌شوند.

نمکی در عین حال افزود: «اگر جانفشانی و فداکاری پرستاران و کادر بیمارستانها نبود، آمار فوتی های کرونا به رقم های خطرناک سه رقمی می‌رسید.»

کادر درمانی “خسته و فرسوده”

هم‌زمان با این سخنان، همشهری آنلاین به نقل از رضا گلپیرا، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، نوشت که کادر درمان “به شدت خسته و فرسوده شده” و «کشش در کادر درمان بسیار کاهش یافته است.»

رضا گپیرا به این اشاره کرده که در هر صنف و رشته‌ای یک زمان تعطیلی و استراحت وجود دارد، ولی این زمان برای کادر درمان به‌شدت کم است. علاوه بر این «تاکنون ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر در کادر درمانی کشور با کرونا درگیر شده‌اند و همچنان هم این وضعیت ادامه دارد.»

ابتلای این رقم بالا از کادر درمانی ایران به بیماری کرونا معضل بزرگی برای سیستم درمانی ایجاد کرده است.

رضا گلپیرا گفته است: «ما برای پرسنل‌مان ناراحتیم که برای خدمت‌دهی به مردم از جان شان گذشتند. حال در این وضعیت با کمبود کادر درمان مواجه شده‌ایم. کادر درمانی که باید روزانه شش تا هشت ساعت کار کند، اکنون گاهی باید ۱۲ ساعت کار کند. حتی گاهی ۲۴ ساعت شیفت دارد.» فشاری مضاعف و بسیار شدید که روشن نیست چگونه و از چه راهی باید کاسته شود.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی فراخوان داده است: «هر کس می تواند داوطلبانه به سیستم درمان کمک کند، خوشحال می‌شویم که به دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه کنند و بتوانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم.»

مناقشه بر سر آمار واقعی قربانیان و زمان شیوع کرونا در ایران

مدت‌هاست که بحث بر سر زمان شیوع کرونا در ایران و آمار واقعی مبتلایان و قربانیان آن در رسانه‌‌های مختلف در جریان است. نتیجه یک پژوهش شورای شهر تهران که مبتنی بر اطلاعاتی است که از سازمان بهشت زهرا به دست آمده، مغایر با آن چیزی است که وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است.

شورای شهر تهران در تحقیقات خود به زمان شیوع کرونا در ایران نیز اشاره کرده که به‌ویژه با بالا بودن میزان ابتلا و تلفات بر اثر این ویروس محل مناقشه شدیدی است؛ چیزی که به گزارش شرق، موجب ناخشنودی مقام‌های وزارت بهداشت شده و آنها ضمن تکذیب آنچه شورای شهر تهران گفته، از منتقدان شکایت هم کرده‌اند.

اما با تکذیب وزارت بهداشت مجادله خاتمه نیافته است. سایت فرارو در گزارشی به تازه‌ترین مورد در این زمینه اشاره کرده است که روز یکشنبه ۲۹ تیر و در صحن علنی شورای شهر مطرح شده است.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، در این جلسه آمار جان‌باختگان در تهران و نتایج یک بررسی میدانی در این شهر را ارائه کرده که نشان می‌دهد اگر چه شدت «شیوع کرونا در برخی مناطق تهران کم‌تر است، اما این بیماری در هیچ‌کدام از مناطق تهران مهار نشده است.»

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره تاریخ واقعی ورود کرونا به ایران نیز گفته است: «ورود کروناویروس به ایران در تاریخ ۲۰ فوریه یعنی ۳۰ بهمن گزارش شده است و اولین مرگ کروناویروس در تهران را در تاریخ اول اسفند داشتیم که این نشان می‌دهد ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده و امروز بیش از هفت‌هزارو ۱۶۷ مورد از کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند، در بهشت زهرا آرام گرفته‌اند.»

آیا نیمی از کل قربانیان از تهران بوده‌اند؟

بر اساس این گزارش، بررسی اپیدمیو‌لوژی و شاخص‌های دموگرافیک کووید۱۹ در تهران بزرگ با استناد به داده‌های جمعیت تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران تهیه شده است.

یافته‌های این پژوهش که از ۱۴ فروردین سال جاری و با مطالعه روی ۵۵۰ نفر انجام شده، نشان می‌دهد که ۱۴.۹ درصد از مبتلایان به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که وزارت بهداشت تا صبح دیروز یکشنبه آمار جان‌باختگان در کل ایران را ۱۳ هزار و ۹۷۹ نفر اعلام کرده که معنایش این است که بیش از ۵۰ درصد تلفات مربوط به تهران بوده است.

یک حساب ساده درستی آمار وزارت بهداشت را زیر سوال می‌برد. سایت فرارو نوشته است، با توجه به اینکه جمعیت تهران تنها ۱۰ درصد جمعیت کشور است و در ماه‌های گذشته استان‌های فراوانی در ایران در مرحله قرمز قرار داشتند، «صحت و دقت آمار وزارت بهداشت محل پرسش است.»

ناهید خداکرمی در این نشست به آمار روز شنبه نیز اشاره کرده است که در آن گفته شده «۱۰۱ نفر در تهران بر اثر کرونا جان باختند». در حالی که بر اساس آمار وزارت بهداشت، شمار قربانیان ویروس کرونا در روز شنبه در کل کشور ۱۸۸ نفر اعلام شده است که باز معنایش این است که  در آن روز بیش از ۵۰ درصد قربانیان کرونا از تهران بوده‌اند.

چند نفر در ایران مبتلا شده‌اند؟

آیا واقعا آن طور که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند؟ او اخیرا در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با استناد به گزارشی از وزارت بهداشت گفت که تخمین زده می‌شود «در ۱۵۰ روز اخیر ۲۵ میلیون ایرانی به ویروس مبتلا شده‌اند و ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا به آن خواهند بود.» رقمی عجیب که در تناقض آشکار با آماری است که تاکنون وزارت بهداشت داده است؛ یعنی حدود ۴۰۰ هزار نفر.

اعلام این رقم توسط روحانی باعث شد تا دبیر کمیته علمی ستاد کرونا در توضیح آن بگوید: «ابتلای ۲۵میلیونی به کرونا در کشور، نشان‌دهنده افرادی است که با بیماری کووید۱۹ مواجهه داشته‌اند.»

با وجود تناقضات و ابهامات موجود در آمار وزارت بهداشت ایران، طبق آمار رسمی در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۴۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده‌ و ۲۱۷ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. به گفته سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران اکنون به ۱۴ هزار و ۴۰۵ نفر رسیده است.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *