پرونده املاک نجومی شهرداری دوره قالیباف به «۲۰۰۰ مورد» رسیده است

By | ۱۳۹۹-۰۵-۱۳

یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید پرونده املاک نجومی مربوط به دوره حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران کماکان باز است و به ۲۰۰۰ مورد رسیده است.

محمود میرلوحی در گفت‌وگویی با روزنامه «اعتماد» که در شماره روز یکشنبه ۱۲ مرداد آن چاپ شده است، تاکید کرده که در گزارش اولیه مربوط به این املاک بحث واگذاری ۶۷۴ ملک به صورت غیرقانونی مطرح شد ولی با پیگیری‌های بعدی به بیش از ۲۰۰۰ ملک رسیده است.

محمدباقر قالیباف که در حال حاضر ریاست مجلس را بر عهده دارد، در سال‌های اخیر از مدعیان مبارزه با فساد بوده است.

بر اساس اظهارات این عضو شورای شهر، قرار است پیروز حناچی، شهردار تهران، به‌زودی درباره پشت پرده مربوط به واگذاری ۴۱ ملک از مجموعه املاک نجومی صحبت کند.

آقای میرلوحی گفته است که در جریان واگذاری این بخش از املاک نجومی، علاوه بر مدیران سابق شهرداری تهران، برخی از اعضای سابق شورای شهر نیز نقش داشته‌اند.

در پرونده املاک نجومی که نخستین بار سال ۹۵ مطرح شد، گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور و برخی رسانه‌ها نشان داد که در دوران حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، املاک متعددی «به قیمت غیرواقعی» و «بسیار پایین» همراه با «۵۰ درصد» تخفیف و در اقساط‌ «۶۰ ماهه» به افراد مختلف واگذار شده است.

پس از طرح این پرونده و علیرغم تایید سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر فروش غیرقانونی حداقل ۲۰۰ ملک توسط شهرداری تهران، تاکنون گزارشی از رسیدگی قضایی درباره نقش و مسئولیت محمدباقر قالیباف در این زمینه منتشر نشده است.

در همین حال، آقای قالیباف علیه برخی از افشاکنندگان این پرونده از جمله یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار و محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران طرح شکایت کرده است.

پرونده شکایت از محمود میرلوحی در شعبه ۱۵ دادگاه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت توسط حمید علیزاده مورد بررسی قرار گرفته است.

حمید علیزاده که قاضی پرونده املاک نجومی هم بود، در حال حاضر به اتهام همکاری در شبکه رشوه‌گیری اکبر طبری در قوه قضاییه، در بازداشت سر می‌برد.

آقای میرلوحی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته است که پرونده املاک نجومی در قوه قضاییه «سر به نیست» شده است.

محمدباقر قالیباف که در حال حاضر ریاست مجلس را بر عهده دارد، در سال‌های اخیر از مدعیان مبارزه با فساد بوده است.

بازپس گیری برخی املاک از سپاه

این عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد همچنین خبر داده که در طول دو هفته گذشته تعدادی از ملک‌های شهرداری که در قالب پرونده املاک نجومی، «بدون حساب به رسا تجارت واگذار شده بود»، پس گرفته شده است.

شرکت رسا تجارت مبین وابسته به بنیاد تعاون سپاه است و در سال‌های اخیر درباره یک پرونده مالی با شهرداری تهران نام آن مطرح شده است.

به گفته اعضای شورای شهر تهران، این شرکت وابسته به سپاه در مجموع قراردادهای خود با شهرداری چهار هزار میلیارد تومان به شهرداری بدهکار شده و آن را پس نداده است.

تاکنون گزارش دقیق و شفافی از نحوه رسیدگی به این پرونده منتشر نشده و گفته می‌شود که پرونده آن به اتهام فساد اقتصادی در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال رسیدگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *