وداع رسمی با “ارابه مرگ” ۹۰ میلیون تومانی

By | ۱۳۹۹-۰۵-۱۷

پراید پس از ۲۷ سال رسما از گردونه خارج شد و یک نمونه‌اش به موزه سایپا رفت. در میان خودروهای داخلی، پراید بیشترین تلفات انسانی در تصادفات رانندگی را دارد. آیا وداع با تولید، به معنای پایان مصرف این خودروی کم کیفیت است؟

در مراسم خداحافظی رسمی با پراید در کارخانه سایپا، یک مدل ۱۳۱ برای یادگاری به موزه این خودروسازی رفت. خط تولید این خودرو ۳۱ تیر خاموش شده بود

پراید که از ۲۷ سال قبل، زیر پای قشرهای کم درآمد جامعه بوده، کیفیت و ایمنی نازلی دارد و در صدر بیشترین تلفات انسانی در تصادفات رانندگی ایران نشسته است.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در مراسم خداحافظی با پراید و رونمایی از دو خودروی “فیس لیفت” و “کوییک” از جمله گفت: «امروز زنجیره تولید خودرو اعم از خودروساز و قطعه‌سازان همه با هم در تلاش هستند تا خودرو را با کیفیت تحویل مردم عزیز بدهند.»

او عنوان کرد که تولید خودروهای صد در صد داخلی با “زیبایی، کیفیت و ایمنی” در یک سال و نیم گذشته، باعث کاهش ۵۰درصدی “ارزبری” در حوزه خودرو شده است: «بر اساس گزارشات در چهار ماه گذشته که هم با بیماری کرونا مواجه بودیم و هم فشار تحریم افزایش یافته، تولید خودروی سواری در کشور ۱۹ درصد و خودروی وانت حدود ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و آن طور که مدیران خودروساز کشور قول داده‌اند، قرار است این افزایش تولید ادامه پیدا کند.»

رئیس دفتر روحانی ابراز امیدواری کرد که با افزایش تولید و عرضه مستقیم خودرو به مصرف کننده، قیمت خودرو کاهش یابد و واسطه‌گری و دلایلی پایان گیرد.

محمود واعظی روی کاپوت پرایدی که به موزه سایپا رفت نوشت: «به امید اینکه این شرکت بعد از اتمام تولید پراید خودرو جایگزین ایمن، زیبایی با قیمت مناسب در اختیار مردم عزیزمان قرار گیرد.»

لغزش دستوری این جمله یادگاری از چشم تیزبین خبرنگاران دور نمانده و برخی رسانه‌ها آن بی‌معنا خوانده‌اند.

خودروی پرحاشیه

پراید که در ‌آغاز و به دلیل بهای ارزان‌تر آن، وسیله نقلیه خانوارهای کم‌ درآمد یا مسافرکش‌ها بود، در ماه‌های گذشته بین ۸۰ تا ۹۰میلیون تومان معامله شده است. رضا رحمانی، وزیر صنعت وقت، در سال ۹۸ گفته بود که قیمت واقعی پراید ۳۵ میلیون تومان است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران در سال ۹۷، پراید را “ارابه مرگ” خوانده و گفته بود: «در تحلیل تصادفات کشور طی ۱۱سال گذشته، متوجه شدیم که ۳۴ درصد از جان‌باختگان و مجروحان حوادث رانندگی در خودرو پراید بوده‌اند.»

کمیسیون اصل نود مجلس، دو ماه قبل گزارشی در باره صنعت خودروسازی ایران داد که از مرگ بیش از ۹ هزار ایرانی در سال ۹۷ در تصادف با پراید و پژو ۴۰۵ حکایت داشت. در این سال، سوانح رانندگی با پراید۵۴۴۱ کشته به جای گذاشته و تعداد مصدومان سوانح با هر دو خودرو، ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

این گزارش تاکید می‌کرد که هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تصادفات رانندگی با خودروهای داخلی، سالانه حدود ۷درصد از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد.

در بررسی کمیسیون مربوطه،  سیاهه‌ای از مشکلات مربوط به چرخه تولید و فروش خودروهای داخلی نیز فهرست شده بود؛ از جمله احتکار خودرو از سوی برخی نمایندگی‌ها و تعلل در فروش خودرو در کارخانه‌ به قصد بالا بردن قیمت.

پراید در حالی از گردونه تولید خارج شده که هزاران هزار دستگاه از آن هنوز زیر پای مردم است و انواع دست دوم یا صفر کیلومتر آن هم‌چنان در بازار فروش به چشم می‌خورند. در رجوع دویچه‌وله به سایت “دیوار”، کلیه آگهی‌های عرضه پراید، بدون قیمت و با قید “توافقی” عرضه شده‌اند.

وبلاگ این سایت خرید و فروش آنلاین اما قیمت پراید ۱۱۱ ساخت ۹۹ را ۹۲ میلیون تومان، قیمت پراید ۱۳۱ را ۸۲ میلیون تومان و قیمت پراید وانت ۱۵۱ را ۹۰ میلیون تومان نوشته است. این قیمت‌های روز جمعه ۱۷ مرداد است و “دیوار” متغیر بودن آنها در روزهای مختلف را یادآور شده است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *