سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز خرابکاری بود

By | ۱۳۹۹-۰۶-۰۳

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران علت انفجار اخیر در تاسیسات هسته‌ای نطنز را خرابکاری دانست.

آقای کمالوندی به شبکه العالم گفت: “بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است در نطنز انفجاری رخ داده اما اینکه انفجار چگونه و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست را مسئولان امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد.”

آقای کمالوندی گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رافائل گروسی مدیر کل آن فردا به تهران سفر می کند خواستار دسترسی به دو جا “یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران” شده است.

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، “ایران از ابتدا با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبود اما معتقد است سوالات آژانس بایستی مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد.”

او گفت ایران بیش از سه تن آب سنگین تولید کرده است و می‌خواهد “بخشی از آن را به کشورهای دیگر از جمله چند کشور اروپایی” صادر کند اما “به دلیل فشارهای آمریکا” نام این کشورها را نبرد.

نطنز

انفجار نطنز

آقای کمالوندی دوازده تیر از وقوع حادثه‌ای در کارخانه غنی‌سازی سوخت اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد و گفت: “بامداد امروز، به‌دنبال وقوع حادثه‌ای که چگونگی آن در دست بررسی است، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد.”

خبر وقوع حادثه در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز واکنش های زیادی داشت و از همان زمان گمانه‎هایی در باره عمدی بودن این انفجار مطرح شد. شورای عالی امنیت ملی ایران یک روز بعد از حادثه گفت که علت را “دقیق” مشخص کرده اما به دلیل “ملاحظات امنیتی” آن را “در زمان مناسب” اعلام خواهد کرد.

ایران می‌گفت حادثه کوچک بوده اما تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آسیب و خسارت زیاد به یکی از ساختمان‌های مرکز مونتاژ سانتریفیوژها در نطنز بود.

روز بعد از انفجار، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی مفصل به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت یک وسیله انفجاری در “سالن بالانس کردن سانتریفیوژهایی که هنوز عملیاتی نشده بودند”، نصب و منفجر شده است. این روزنامه احتمال داد این “عملیات خرابکاری” کار”اسرائیل” باشد.

اما روزنامه پرتیراژ اسرائیلی یدیعوت اخرونوت به نقل از سرویس‌های اطلاعاتی این کشور خرابکاری را رد کرد و نوشت انفجار خجیر و انفجار و حریق ترانس برق در شیراز، به علت نقص فنی بوده است.

غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران هم گفته بود “ریشه همه حوادث در زیرساخت‌ها را الزاما نمی‌توان ناشی از اقدام دشمن دانست.”

قابل کلیکتاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز قبل و بعد از حادثه روز ۱۲ تیر ۱۳۹۹

تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۹

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز قبل و بعد از حادثه روز ۱۲ تیر ۱۳۹۹

تاریخ: ۱۶ تیر ۱۳۹۹

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز قبل و بعد از حادثه روز ۱۲ تیر ۱۳۹۹

با این حال از مجموع اظهارنظرهای مقام‌ها و مقاله‌های بی‌نام در رسانه‌های حکومتی ایران استنباط می‌شد که انفجار تصادفی نبوده است.

اول مرداد، جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت “جمع‌بندی قطعی” این است که انفجار نطنز به علت “رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی” و “خرابکاری” بوده است.

او که به همراه اعضای این کمیسیون به محل انفجار سفر کرده بود گفت بیشترین احتمال را به “آسیب‌پذیری داخلی” داد و “پرواز و برخورد شیء مشکوک و خارج از حصار” یا “جاسازی شیء در دستگاه‌ها” را مردود دانست.

مقام‌های ایران گفته‌اند اگر ثابت شود عوامل خارجی در حوادث و آتش‌سوزی‌های اخیر دست داشته‌اند، تلافی خواهند کرد.

چند رشته انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات نظامی و صنعتی ایران در دو ماه پیش از انفجار نطنز و بخصوص در دو هفته اول تیرماه باعث گمانه‌زنی‌های بسیار شده است؛ از جمله انفجار در نزدیکی تاسیسات پارچین در شرق تهران که نورش در مناطق دیگر شهر هم دیده شد، انفجار در مرکز توزیع برق شیراز و انفجار و آتش‌سوزی در کلینیکی در شمال تهران.
بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *