پنج سال زندان با دادگاهی سی ثانیه‌ای! (روایتی از دادگاه یکی از معترضان آبان ۹۸) 

By | ۱۳۹۹-۰۸-۲۴

احمدرضا حائری زندانی سیاسی که به تازگی از زندان تهران بزرگ آزاد شده، روایت دادگاه یکی از معترضان آبان ماه سال گذشته را در اینستاگرام خود نوشته است. این روایت بدین شرح است:

مهدی باقری جوان محجوب، مؤدب، شریف و زحمتکشی است، مهدی را چند روز پس از اعتراضات آبان خونین سال گذشته با برخوردهایی خشن و غیر انسانی بازداشت کردند و طی دادگاهی در دادگاه انقلاب تهران با شناسائی هویت و بدون هیچ فرصتی برای دفاع و بدون استفاده از حق قانونی داشتن وکیل، در جلسه ای که سی ثانیه بیشتر طول نکشید به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی به اشد مجازات یعنی پنج سال زندان محکوم شد.

قرار بود اسفند پارسال عروسی کند، امروز نامزدش تماس گرفت و از ناامیدی مهدی گفت و اینکه اصلا امیدی ندارد به رهایی از این وضعیت و آزاد شدن، گفتم بهش بگو بهم زنگ بزنه، خواستم با اخبار مربوط به عفو گسترده معترضین آبان امیدوارش کنم، خواستم بگویم در سرمقاله روزنامه نزدیک به سپاه نوشته اند که “نظام از موضع رأفت مقدرانه در سالگرد اعترضات آبان اکثر زندانیان این اعترضات را عفو و آزاد می کند.” خواستم امیدوارش کنم به آزادی، و اینکه اینها نمی آیند به دروغ روی چنین عفوی در رسانه هایشان مانور اقتدار دهند.

همان ابتدای صحبت ناامیدانه گفت: “فلانی دیدی شما خیلی خوش بین بودی و قرار نیست حالا حالاها ما آزاد شویم!. امروز فتحی رئیس زندان آمد و گفت از بین لیست عفو اخیر تنها پنج نفر مربوط به زندانیان بند سیاسی امنیتی زندان تهران بزرگ هستند و به بقیه شما عفو تعلق نگرفته!”

گفتم مهدی جان ناامید نشو پسر و هنوز تا شنبه امید هست، ممکنه بخوان بقیه را شنبه آزاد کنند که همزمان با سالگرد اعترضات باشد!.

از من اصرار و از مهدی انکار و آخر سر گفت:”زندگی ما که نابود شد اما امیدوارم هیچ کس دیگری گرفتار چنین ظلم و ناعدالتی نشود”

روایتی که خواهید خواند کل جلسه دادگاه مهدی باقری بود که در آن به پنج سال زندان محکوم شد. روایت دادگاه مهدی باقری از متهمان اعترضات آبان با قضاوت قاضی عموزاد:

قاضی:اسمت چیه؟

متهم: مهدی باقری

قاضی:شغلت چیه؟

متهم: کابینت کار

قاضی:بچه کجائی؟

متهم: تهرانپارس

قاضی:بیا اینجا را امضا کن!

متهم: چیو امضا کنم؟ آخه حاج آقا من که کاری نکردم، اجازه بدید صحبت کنم!

قاضی: گمشو برو بیرون!

متهم: آخه چرا!؟

قاضی: شماها را باید اعدام کرد!، اگر دست من بود همتون را اعدام میکردم!

متهم: من کاری نکردم حاج آقا اجازه بدید….!

قاضی: خفه شود برو همون جهنمی که ازش اومدی!

متهم:کجا!؟

قاضی:زندان!

و قاضی حکم پنج سال زندان مهدی باقری را امضا می کند.

منبع: امتداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *