۱۵ ماه حکم به دلیل افشای تست بکارت از زنان زندانی

By | ۱۳۹۹-۱۱-۲۳

دادگاه تجدیدنظر استان تهران، پریسا رفیعی، دانشجوی محبوس در زندان اوین را به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم به خاطر نامه‌ای است که رفیعی در باره گرفتن تست بکارت از زندانیان زن نوشته است. او قبلا تبرئه شده بود.

پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجویی

پریسا رفیعی، دانشجوی ۲۴ ساله رشته هنر و فعال صنفی دانشگاه تهران، در پرونده جدیدی با اتهام “تبلیغ علیه نظام”، یک سال و سه ماه حکم دریافت کرد. این پرونده به شکایت دادستان و به خاطر نامه افشاگرانه‌ای است که رفیعی از تجربیات بازداشت و فشار بر زنان زندانی نوشته بود.

او پس از دستگیری در  اسفند ۹۶ در یک تجمع دانشجویی، در تابستان ۹۷ به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به هفت سال حبس محکوم شده بود. این حکم که ۷۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوع الخروجی و محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب را نیز شامل می‌شد، در آبان ۹۸ به تایید دیوان عالی کشور رسید اما در ماه آذر مطابق “عفو موردی” به یک سال حبس تعزیری کاهش یافت.

رفیعی در ۱۹ اردبیهشت ۹۸ در نامه‌ای، به شرح شرایط بازداشتگاه انفرادی و گرفتن تست بکارت از زنان زندانی پرداخت. این نامه اما مبنای شکایت دادستان و دادسرای اوین قرار گرفته و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر او را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط این نوشته، به ۱۵ ماه حبس محکوم کرد.

این رای در ۳۰ دی ماه صادر شده و دادگاه برای صدور حکم جدید به ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی استناد کرده که قاضی در صورت تکرار جرم می‌تواند حکمی بیش از حداکثر مجازات تعیین شده صادر کند.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع پریسا رفیعی گفته است: «نامه‌ای که او از بابت آن به تبلیغ علیه نظام متهم شده، پیش از قطعی شدن محکومیت وی در پرونده قبلی بوده است.»

آخرین جلسه بازپرسی پریسا رفیعی در این پرونده، در تاریخ  ۱۵ شهریور ۹۹ در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی برگزار شد و وکیل مدافع در آن حضور نداشت.

پریسا رفیعی در آن نامه افشاگرانه از جمله پرسیده بود: «انجام آزمایش بکارت، مسئله کاملا شخصی زندانیان زن چه ارتباطی به دستگاه امنیتی و محتوای بازجویی دارد که کارشناسان پرونده بی‌شرمانه اجازه اعمال چنین احکامی را از طریق مراجع رسمی پزشک قانونی می‌یابند و حتی برای آن حکم قضایی صادر می شود؟»

او هم چنین سوال کرده بود که چگونه سلول انفرادی نمونه بارز و کامل شکنجه روانی به شمار نمی‌آید؟

پریسا رفیعی از ۱۷ تیر ۹۹ در پی احضار به واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت شده و در بند زنان زندان اوین نگاهداری می‌‌شود.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *