آمار رسمی؛ تورم شدید فقیران ایران را به شدت فقیرتر می‌کند

By | ۱۴۰۱-۰۵-۱۹

به گزارش مرکز آمار میزان تورم در تیرماه برای فقیرترین دهک جامعه نزدیک به شش درصد بیش از تورم دهک دهم است. بانک مرکزی ادعا می‌کند، اثر تورمی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی تخلیه شده اما آمار رسمی خلاف آن را نشان می‌دهد.

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه پنجم مرداد داده‌های مربوط به شاخص قیمت‌ها و میزان تورم در تیرماه را منتشر کرد که مطابق آن قیمت برخی مواد غذایی نظیر روغن‌ها و چربی‌ها به نسبت تیر ماه سال پیش تا ۲۹۳ درصد افزایش یافته است.

مطابق آمار این مرکز میزان تورم کل کشور در تیرماه امسال اندکی بیش از ۴۰ درصد بوده که برای دهک اول (فقیرترین) نزدیک ۴۵ درصد و برای دهک دهم (ثروتمندترین) نزدیک ۳۹ درصد بوده است.

فقیرتر شدن بخش بزرگی از شهروندان

فاصله تورمی این دهک‌ها به نسبت ماه خرداد هم ۱.۴ درصد بیشتر شده است. این روند نشان می‌دهد که ادامه افزایش قیمت قشرهای آسیب‌پذیر جامعه را مدام فقیرتر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، هادی موسوی‌نیک، معاون وزیر کار سی‌ام خرداد ماه گفته است، در ایران ۲۶ میلیون نفر در فقر به سر می‌برند و این تعداد یک دهه پیش هشت میلیون نفر کمتر بود. شمار شهروندان درگیر فقر در ایران تا ۳۲ میلیون نفر هم برآورد می‌شود.

مرکز آمار تورم نقطه به نقطه (تیرماه به نسبت تیر ماه سال پیش) را ۵۴ درصد اعلام کرده اما این میزان در گروه خوراکی‌ها به ۹۰ درصد هم می‌رسد.

در گروه خوراکی‌ها برخی مواد غذایی مانند روغن رکورددار افزایش قیمت به نسبت یک سال پیش هستند و بهای شیر به نسبت تیرماه سال قبل ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش فقر با وجود شعارهای فقرزدایی

این روند و فاصله تورمی دهک‌های فقیر و غنی نشان می‌دهد که شعارهای فقرزدایی رئیس دولت سیزدهم، ابراهیم رئیسی، که در دولت‌های قبلی هم تکرار شده تحقق نیافته است.

وزارت کار سال پیش گزارشی منتشر کرد که مطابق آن طی یک دهه اخیر مصرف گوشت و برنج در میان شهروندان ایرانی به طور میانگین نصف شده و مصرف لبنیات هم به شکل محسوسی کاهش یافته است.

فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه سال پیش با استناد به پژوهش‌های تخصصی گفته بود، فقط در دوره سه ساله ۹۶ تا ۹۹ جمعیت زیر خط فقر ایران بیش از دو برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم بانک مرکزی روز چهارم مرداد با اشاره به کاهش شدت رشد قیمت‌ها در تیر ماه نسبت به خرداد، مدعی شد که این مسئله “به وضوح پایان اثر تورمی حذف ارز ۴۲۰۰ را نشان می‌دهد”.

این گزارش به کند شدن سرعت رشد قیمت‌ها اشاره می‌کند که به معنای کاهش تورم و گرانی نیست. افزون بر این احتمال می‌رود بازار، شوک حذف ارز ترجیحی را تا حدی پشت سر گذاشته باشد که این هم به معنای پایان اثر تورمی آن نیست.

داده‌های مرکز آمار درباره تورم در ماه گذشته در رسانه‌های مختلف بازتاب‌های گوناگونی داشته است. خبرگزاری رسمی ایرنا با اشاره به برخی اقلام که قیمت آنها در تیرماه اندکی کاهش یافته از “کاهش بی‌سابقه نرخ تورم ماهانه” خبر می‌دهد.

افزایش نارضایتی، افزایش اعتراض‌ها

با این حال مرکز آمار می‌گوید، قیمت گوشت در تیرماه امسال در قیاس با ماه مشابه سال قبل ۷۰ درصد و بهای سبزیجات ۷۱ درصد افزایش یافته است.

بسیاری از شهروندان مدت‌هاست نه به آمار رسمی تورم توجه و اعتماد دارند نه به وعده‌های دولت برای بهبود اوضاع. برای بخش بزرگی از جامعه تنگناهای معیشتی و عدم تناسب درآمد با هزینه یک واقعیت ملموس است که هر روز خود را عیان‌تر نشان می‌دهد.

در سال‌های اخیر حرکت‌های اعتراضی به وضع بد معیشتی، گرانی و تورم، با وجود سرکوب خشونت‌آمیز معترضان روز به روز رو به افزایش بوده است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *