پارلمان اروپا قطعنامه تحریم عوامل مرگ مهسا را تصویب کرد

By | ۱۴۰۱-۰۷-۱۴

پارلمان اروپا با محکوم کردن خشونت علیه معترضان در ایران، خواهان مجازات عاملان سرکوب و تحقیقات بی‌طرفانه در باره چگونگی جان باختن مهسا امینی شد. وزیر خارجه ایران از “دخالت‌های برخی مقامات اروپا” ابراز ناخرسندی کرده است.

نمایندگان پارلمان اروپا هم‌چنین خواستار رسیدگی به سوءرفتار علیه بازداشت شدگان اعتراضات اخیر شده و سازمان ملل و شورای حقوق بشر این نهاد را به تحقیق در باره مواجهه خشونت‌بار با اعتراضات مردمی ایران فراخوانده‌اند.

صبح همین روز، جوزب بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا، در پیامی توییتری خواستار آزادی معترضان بازداشتی و پایان دادن به خشونت در ایران شده بود. او با اشاره به حق آزادی بیان و اجتماعات، از اقدامات احتمالی اتحادیه و بررسی همه گزینه‌ها در قبال روند جاری در ایران خبر داده و  از امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی خواسته بود مسئولان قتل مهسا امینی را به پاسخگویی ملزم کنند.

محمد صالح نیکبخت، وکیل خانواده امینی اعلام کرده که تاکنون تنها موفق شده که ”بخشی از بدل” پرونده مهسا را مطالعه کند.

وزارت خارجه ایران در واکنش به مطالبه بورل، در توییتی نوشته بود که موضوع مرگ مهسا امینی “طبق قوانین داخلی” در دستگاه قضایی ایران دنبال می‌شود. هم‌زمان خبرگزاری تسنیم گزارش داد که حسین امیرعبداللهیان پیش‌تر در مکالمه تلفنی با همتای ایتالیایی خود از “مداخله‌ها” گلایه کرده است. تسنیم به نقل از امیرعبداللهیان نوشت: «از مواضع و دخالت‌های برخی مقامات اروپا در وقایع اخیر ناخرسندیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام موثر و متقابل جمهوری اسلامی ایران باشد.»

دو روز قبل و در جریان بحث پیرامون قطعنامه پارلمان اروپا، نماینده عراقی‌الاصل سوئد در این مجلس، به نشانه همبستگی با زنان معترض ایرانی، موهای خود را پشت تریبون چید.

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *