موج تعلیق و اخراج استادان دانشگاه حامی خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد

By | ۱۴۰۱-۱۱-۰۸

در حالی که اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور همچنان ادامه دارد، جمهوری اسلامی با افزایش فشار بر استادان دانشگاه حامی معترضان، در تلاش برای کنترل بیشتر دانشگاه‌هاست.

شورای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد حسن باقری‌نیا، عضو هیات علمی گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری، به دلیل همراهی با دانشجویان و انتقاد از صدور احکام انضباطی برای آنها، تعلیق شده است.

این شورا نوشت: «در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه، حسن باقری‌نیا، به “اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور” و “تحریک مخاطبان به خشونت در فضای مجازی و انتشار اخبار کذب به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم شده است.»

همچنین بر اساس گزارش‌ها، امیر نیک‌پی، استاد جامعه‌شناسی حقوقی و انسان‌شناسی حقوقی از دانشکده حقوق دانشگاه «شهید بهشتی» اخراج شده است.

پیشتر نیز محمد راغب و نیلوفر رضوی، دو تن از استادان این دانشگاه به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری از سمت‌های خود برکنار شدند.

همچنین آذین موحد، دانشیار و عضو رسمی هیات علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران، امیر قادرمرزی، استاد دانشکده ریاضی دانشگاه تهران، از جمله استادانی هستند که تحت فشار حکومت قرار گرفته‌اند.

موحد دانشیار در حساب شخصی اینستاگرام خود قطع حقوقش از سوی دانشگاه تهران را تایید و دلیل آن را حمایتش از اعتراضات دانشجویی اعلام کرد.

او نوشت: «ظاهرا مسوولان دانشگاه تهران در خلال این سال‌ها متوجه نشده‌اند کسی که برای حفظ ساحت دانشگاه و صیانت از حقوق دانشجو و اعتلای فرهنگ و هنر در میهنش از هیچ تلاشی فروگذاری نمی‌کند و در راه حق‌طلبی، حقیقت‌گویی و مبارزه با روندهای اداری، استخدامی، آموزشی و فرهنگی مخرب و فاسد همیشه پیش‌قدم بوده، با قطع حقوق آن هم در شرایطی که هموطنانش هزینه‌های سهمگین و دردآوری را در راه دست‌یابی به مطالبات ملی متحمل می‌شوند، مرعوب نخواهد شد.»

همزمان با سرکوب دانشجویان معترض، حکومت سرکوب استادان دانشگاه حامی دانشجویان معترض را نیز آغاز کرد.

به عنوان نمونه در استان کردستان محمدصدیق امیری، استاد و عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه آزاد سنندج روز ۱۶ آذر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

همچنین زهرا خشک‌جان، استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان به دلیل عدم برگزاری کلاس‌ در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، به کمیته‌ تخلفات اعضای هیات علمی احضار شد و هم‌اکنون از ورود به دانشگاه و برگزاری کلاس‌ها منع شده است.

ابوالفضل شایان، مدیر گروه رشته تربیت بدنی دانشگاه جهرم نیز با حکم تعلیق به تاریخ ۱۱ آبان، از حضور در دانشگاه و هر گونه فعالیت آموزشی منع شد.

اما فشار بر استادان دانشگاه موجی از اعتراض را در میان دانشجویان برانگیخت و روز شنبه دهم دی، دانشجویان در اعتراض به قطع حقوق آذین موحد و دیگر اساتید دانشگاه به دلیل حمایت از دانشجویان، در دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصن کردند.

همزمان دانشجویان دانشکده ریاضی تهران با حضور حداکثری در کلاس درس امیر قادرمرزی، از او حمایت کردند.

چند روز پیش از آن نیز دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به احضار علی شریفی زارچی، استاد این دانشگاه به وزارت اطلاعات، در لابی دانشکده مهندسی کامپیوتر تحصن کردند. شریفی‌زارچی از ابتدای اعتراضات دانشجویی در خیزش انقلابی پیگیر دانشجویان بازداشتی بود.

همچنین پیشتر در دانشگاه شهید بهشتی، دانشجوان به تعلیق محمد راغب، استاد دانشکده ادبیات این دانشگاه اعتراض کرده بودند.
ایران اینترنشنال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *