واکنش‌های داخلی و خارجی به «تصاویر تکان دهنده» فرهاد میثمی در زندان

By | ۱۴۰۱-۱۱-۱۴

انتشار تصاویری از فرهادی مٍیثمی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری که در زندان دست به اعتصاب غذا زده، در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشته است.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران تصاویر منتشر شده از کاهش وزن شدید فرهاد میثمی را «تکان دهنده» خواند، و نماینده آلمان در پارلمان اروپا، گفت که «به جای پیدا کردن راه نجات تروریست‌های سپاه و رژیم فعلی»، باید مردم ایران و افرادی چون فرهاد میثمی را نجات داد.

یک روز پیش از انتشار تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در اثر اعتصاب غذا، جعفر پناهی کارگردان مطرح سینمای ایران نیز از اوایل تابستان امسال در زندان اوین محبوس است، با ارسال یادداشتی از زندان اعلام کرد که از بامداد دوازدهم بهمن «در اعتراض به رفتارهای فراقانونی و غیر انسانی دستگاه قضایی و امنیتی» اعتصاب غذای خشک کرده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه تصاویر منتشر شده از فرهاد میثمی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری که در زندان دست به اعتصاب غذا زده است را «تکان دهنده» خواند.

رابرت مالی در توییتی نوشته است: «تصاویر دکتر فرهاد میثمی، مدافع شجاع حقوق زنان که در زندان دست به اعتصاب غذا زده، تکان دهنده است. رژیم ایران به ناحق او و هزاران زندانی سیاسی دیگر را از حقوق و آزادی‌هایشان محروم کرده است. (جمهوری اسلامی) اکنون به ناحق جان او را تهدید می‌کند.»

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، در واکنش به انتشار تصاویری از فرهاد میثمی که در پی اعتصاب غذا با کاهش وزن شدید مواجه شده است، در توییتی نوشت: «ما باید برای افرادی چون فرهاد میثمی راه نجات پیدا کنیم، نه برای تروریست‌های سپاه پاسداران و رژیم فعلی.»

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، نیز در توییتی با انتشار تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در زندان، یادآوری کرد که فرهاد میثمی «پزشک، نویسنده و فعال حقوق شهروندی در ایران به خاطر مخالفت با حجاب اجباری بازداشت شده» است.

این نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک با تاکید بر اینکه فرهاد میثمی از از چهار ماه پیش در اعتصاب غذاست، هشدار داد که «جان میثمی در خطر» است.

همزمان محمد مقیمی، وکیل فرهاد میثمی، هشدار داد که جان موکلش در خطر است. این وکیل پیشتر در اول دی ماه نیز اعلام کرده بود که «مطابق اعلام بهداری زندان وزن فرهاد میثمی به ۵۲ کیلو کاهش یافته و به علت مقاومت در انتقال به بند زندانیان خطرناک، ضرب و جرح شده است.»

مقیمی همان زمان با تاکید بر اینکه فرهاد میثمی «در اعتراض به کشتارهای اخیر در خیابان‌ها و قتل‌های حکومتی دست به اعتصاب غذا زده است»، گفته بود که با بی‌توجهی مقام‌های زندان و قوه قضائیه به اعتصاب غذای این زندانی سیاسی، جان میثمی در خطر است.

با این حال هشداری این وکیل در اول دی ماه تا قبل از انتشار تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در روز سیزدهم بهمن ماه مورد توجه قرار نگرفت.

«جمعی از دوستان و حامیان فرهاد میثمی» نیز با راه‌اندازی کارزاری اقدام به جمع‌آوری امضا برای نامه‌ای کردند که در آن آمده است: «ما شکنجه‌هایی را که فرهاد از سوی حکومت ایران متحمل شده محکوم می‌کنیم و به شدت نگران سلامت او بوده و ضمن حمایت کامل از خواسته‌های برحق و انسان دوستانه او، خواهان انتقال فوری فرهاد میثمی به بیمارستان و حفظ سلامتی همه زندانیان هستیم.»

در این نامه که تاکنون بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ امضا دارد، به مقام‌‌های جمهوری اسلامی هشدار داده شده است که با تداوم «نادیده انگاری حقوق اولیه و انسانی فرهاد میثمی، از تمام راه‌های قانونی برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی» استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *