“شنبه اعتراضی”؛ تجمع ایرانیان در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا

By | ۱۴۰۱-۱۲-۲۱

چند شهر آلمان و اروپا و همچنین شهرهای مختلف در ایالات متحده و کانادا روز شنبه ۱۱ مارس بار دیگر شاهد تجمعاتی اعتراضی علیه حکومت جمهوری اسلامی بودند. حامد اسماعیلیون و دانیال ایلخانی‌پور در تجمع فرانکفورت حضور یافتند.

از آغاز خیزش مردمی در ایران و سرکوب گسترده اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی شهرهای مختلف جهان به ویژه در اروپا و آمریکا و کانادا پیوسته شاهد گردهمایی‌های گسترده در پشتیبانی از معترضان در ایران بوده‌‌اند.

این شنبه (۱۱ مارس / ۲۰ اسفند) نیز در شهرهای مختلف آلمان از جمله فرانکفورت، اشتوتگارت، برلین و هامبورگ، در چند شهر دیگر در اروپا و همچنین در ایالات متحده و کانادا، تجمعاتی اعتراضی با حضور ایرانیان مقیم خارج برگزار شد.

این گردهمایی‌ها با توجه به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان به ویژه در مدارس دخترانه در ایران، تحت‌الشعاع این موضوع قرار داشت.

در فرانکفورت چهره‌هایی از جنش مدنی و فعالان حقوق بشری از جمله حامد اسماعیلیون برای حضور در این گردهمایی دعوت شده بود.

نرگس اسکندری−گرونبرگ، شهردار فرانکفورت، دانیال الیخانی‌پور، نماینده در پارلمان هامبورگ و اودو بولمان، مسئول حقوق بشر پارلمان اروپا از دیگر شخصیت‌هایی بودند  که در تجمع اعتراضی ایرانیان در فرانکفورت حضور داشتند.

حامد اسماعیلیون با اشاره به مسمویت‌های سریالی در ایران گفت، “خشونت رژیم ظاهرا حد و مرزی نمی‌شناسد و اگر چه شماری در این رابطه بازداشت شده‌اند، اما هنوز هم مشخص نیست که بانی این ماجرا کیست”.

دانیال ایلخانی‌پور، نماینده ایرانی‌تبار در پارلمان هامبورگ معترضان را به حفظ اتحاد فراخواند و گفت نباید اجازه داد که حکومت جمهوری اسلامی “بین معترضان شکاف ایجاد کند”. او در این رابطه به رقابت‌ها و اختلافات میان گروه‌های مختلف مخالف حکومت در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

ایلخانی‌پور پس از پایان مراسم با انشار پیامی در توییتر ضمن سپاسگذاری از برگزاری تجمعات در شهرهای مختلف نوشت که “مبارزه [علیه حکومت ایران] ادامه دارد”.

نرگس اسکندری−گرونبرگ، شهردار ایرانی‌تبار فرانکفورت نیز در سخنرانی خود بر لزوم حفظ وحدت میان گروه‌ها و جناح‌های مختلف مخالفان حکومت جمهوری اسلامی تأکید کرد و گفت، “نگذارید بر سر پرچم و نشان مبارزه کنیم، بلکه مشترکا در راه آزادی بجنگیم”.

قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا از خواست‌هایی بود که در تجمع معترضان در فرانکفورت به گوش می‌رسید.

اودو بولمان، رئیس شورای حقوق بشر پارلمان اروپا که از چهره‌های دعوت‌شده به گردهمایی فرانکفورت بود، پشتیبانی خود را از این خواسته ابراز داشت. بحث تروریستی خوانده سپاه پاسداران مدت‌هاست که در بین سیاستمداران آلمان و اروپا جریان دارد، اما با توجه به “موانع حقوقی” هنوز محقق نشده است.

مونیخ، اشتوتگارت، برلین و هامبورگ از دیگر شهرهای آلمان بودند که در آنجا مخالفان حکومت جمهوری اسلامی دست به برگزاری “شنبه اعتراضی” زدند.

بسیاری از شهرای مختلف آمریکا و کانادا از جمله نیویورک، واشنگتن، سن دیه‌گو، مونترال، اوتاوا، ترونتو و ونکوور نیز صحنه گردهمایی‌های گسترده ایرانیان بود.

اعتراض و محکوم کردن حمله به دانش‌آموزان دختر در مدارس در ایران و مسمومیت‌های سریالی در مدرسه‌های دخترانه که اکنون هفته‌هاست ادامه دارد، در کانون این تجمعات قرار داشت.

شرکت‌کنندگان در تجمع واشنگتن در طی راهپیمایی خود از برابر کاخ سفید گذشتند و با شعار و پلاکاردهای خود از دولت آمریکا و همچنین جامعه بین‌الملل خواستار پشتیبانی از اعتراضات مردم ایران شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *