شورای صنفی فرهنگیان ایران: خیابان همچنان میعادگاه معلمان خواهد بود

By | ۱۴۰۲-۰۱-۰۲

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پیام خود برای تبریک نوروز، به جمهوری اسلامی هشدار داد در صورت برآورده نشدن مطالبات حداقلی معلمان، «خیابان همچنان میعادگاه معلمان خواهد بود» و آنان خود را برای اردیبهشت ۱۴۰۲ مهیا خواهند ساخت.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در این پیام نوشت: «سالمان نو شد و غم‌هایمان کهنه؛ تکرار این که “مردگان امسال عاشق‌ترین زنده‌گان بودند”، ذهنمان را تسکین خواهد داد تا شاید سالی نو و بهاری نو را در ادامه راهی که آغاز کرده‌ایم تجربه کنیم.»

این شورا با گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی آنان را «جاویدنامانی» نامید که «به احترام زن به پابرجایی زندگی و شکوه آزادی ایستاده جان دادند و داغ نبودنشان در شروع سال جدید همچنان بر آنان که پرچم آزادی‌خواهی برافراشته‌اند، سرد نشده است».

در پیام شورای صنفی فرهنگیان آمده است: «امسال را در حالی به پایان رساندیم که این باور در وجود تک‌تک‌مان تقویت شد که دیگر استبداد توان ایستادگی در برابر قدرت بی‌قدرتان را ندارد و راه باریک آزادی قابل‌ گذرتر از همیشه است. در این سال پرشُکوه و شِکوِه، معلمان ایران نیز مانند همیشه از خیابان‌ها کنار نکشیدند و با پیوند مطالبات صنفی خود با مطالبات اجتماعی، دوشادوش تمام راد مردان و زنان ایران خواهان رقم خوردن تغییرات به نفع مردم ایران بودند.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به نمایندگی از کانون‌ها و انجمن‌های صنفی فرهنگیان کشور ضمن ابراز همدلی با خانواده‌های داغدار و آسیب‌‌دیدگان خیزش انقلابی، بار دیگر یادآوری کرد همچون سال‌های گذشته «علاوه بر همراهی با خواست اجتماعی و همگانی مردم برای ایجاد تغییرات اساسی در رویکرد حاکمیت»، به اعتراضات و بیان مطالبات خود ادامه می‌دهد.

این شورا نوشت: «با توجه به اجرای ناقص و سلیقه‌ای قانون رتبه‌بندی، عدم اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، تورم شدید و خط فقر اعلام شده، همچنان حق اعتراض را برای خود قائل هستیم و کوتاه نخواهیم آمد.»

این نهاد صنفی معلمان ایران تاکید کرد: «با توجه به برخوردهای غیرقانونی و مخدوش هیات‌های تخلفات اداری و سخت‌گیری‌هایی هدفمند و مهندسی شده برای حذف و محروم کردن برخی از فعالین صنفی از مزایای رتبه‌بندی، همچنان بر اجرای صحیح قانون و مشمول بودن تمام همکاران و بازنگری بر این تصمیم‌ تنگ‌نظرانه تاکید داریم.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اضافه کرد که «زندان، اخراج، انفصال، تبعید و گشودن پرونده‌های قضایی برای فعالین صنفی معلمان، لحظه‌ای شک و تردید را در اذهان آگاه معلمان ایجاد نخواهد کرد و مطالبه‌گری معلمان که بدون شک آغاز همه‌گیری اعتراضات عمومی و عادی‌سازی خیابان بوده، همچنان ادامه خواهد داشت.»

به نوشته این شورا، «حضور معلمان و دانش‌آموزان در کنار یکدیگر نویدبخش روزهایی پر از آگاهی خواهد بود».

این پیام نوروزی معلمان ایران و تاکید بر ادامه اعتراضاتشان در حالی است که معلمان ایران در سال‌های اخیر بارها در شهرهای مختلف دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

حکومت اما در سال‌های اخیر به مطالبات معلمان ایران توجهی نکرده و با زندانی کردن فعالان صنفی در تلاش برای سرکوب آنان بوده است.

پیش از آغاز سال نو، گزارش‌ها حاکی بود که حقوق اسفند ماه معلمان کامل پرداخت نشد.

خبرگزاری مهر گزارش داد که چند ساعت مانده به سال نو و فرهنگیان معوقات خود از طرح رتبه‌بندی و ترمیم حقوق را دریافت نکردند.

این خبرگزاری نوشت در حالی که وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام کرده حقوق اسفند فرهنگیان علی الحساب واریز شده، اما اطلاعات رسیده به خبرگزاری مهر حاکی است کسورات فوق‌العاده رتبه‌بندی معلمان از حقوق پرداخت شده کسر شده است.

این خبرگزاری اضافه کرد برخی از معلمان و کارشناسان بر این باورند که معوقات رتبه‌بندی مربوط به سال ۱۴۰۱ به این ترتیب به عنوان دیون محسوب شده و بعید می‌رسد که پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *