دولت سیزدهم پرداخت یارانه ۱۵۰هزار تومانی ماه رمضان را حذف کرد

By | ۱۴۰۲-۰۱-۰۷

– سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در ارتباط با یارانه‌ای که ماه رمضان سال گذشته پرداخت شد اعلام کرد که «یارانه ۱۵۰ هزار تومانی قرار نیست پرداخت شود، اما یارانه فروردین‌ماه در موعد مقرر پرداخت خواهد شد.»
– آنطور که سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفته است، یارانه‌بگیران باید منتظر همان یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی باشند؛ با این تفاوت که امسال خانوارها امکان استفاده از کالابرگ بجای یارانه نقدی را دارند.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت ۱۵۰ هزار تومانی یارانه به مناسبت ماه  رمضان را تکذیب کرد. خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با اشاره به انتشار خبری در کانال‌های مختلف فضای مجازی مبنی بر واریز یارانه ۱۵۰ هزار تومانی به مناسبت ماه رمضان در گفتگو با طیبه حسینی سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به نقل از این مقام مسئول نوشت:« این خبر را تکذیب می‌کنیم و به هیچ عنوان مورد تایید نیست.»

حسینی اضافه کرد: «یارانه ۱۵۰ هزار تومانی قرار نیست پرداخت شود، اما یارانه فروردین‌ماه در موعد مقرر پرداخت خواهد شد.»

در همین ارتباط وبسایت خبرآنلاین نوشته است: «در ماه رمضان گذشته، به دستور ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم یارانه معیشت رمضان برای برخی واریز شد. مبلغ یارانه معیشتی ماه رمضان ۱۵۰ هزار تومان بود که به ازای هر نفر از اعضای خانواده به حساب سرپرست خانوار واریز شد. در آن زمان یارانه رمضان گذشته به بیش از ۱۱ میلیون خانوار تعلق گرفت و این گروه، اغلب شامل دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند.»

در ادامه این گزارش آمده است «بر همین اساس، یارانه‌بگیران ۲۰ فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ فقط همان یارانه نقدی را دریافت خواهند کرد. آخرین یارانه سال ۱۴۰۱ نیز ۲۰ اسفندماه واریز شد.»

به این ترتیب، آنطور که سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفته است، یارانه‌بگیران باید منتظر همان یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی باشند؛ با این تفاوت که امسال خانوارها امکان استفاده از کالابرگ بجای یارانه نقدی را دارند.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت سیزدهم ۳۱۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی پیش‌بینی کرده است.

در صورتیکه سرپرستان خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم باشند، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتی که جزو دهک‌های چهارم تا نهم قرار داشته باشند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر به حساب آنان واریز خواهد شد.

آمارها نشان می‌دهد که ۷۷/۴ میلیون نفر در ایران یارانه‌بگیر هستند؛ یعنی بیش از ۹۰ درصد از ایرانیان کمک دولتی دریافت می‌کنند. آنطور که معاونت رفاه وزارت کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد از مجموع ۲۴ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۶۹۶ خانوار ایرانی یارانه‌بگیر، ۳۸ درصد فقیر، ۵۵ درصد متوسط و ۷ درصد برخوردار هستند.

در همین زمینه احسان خاندوزی وزیر اقتصاد اردیبهشت سال گذشته در سخنانی گفته بود که «۳۰ درصد جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزار تومانی را دریافت می‌کنند. ۶۰ درصد جمعیت نیز یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند و ۱۰ درصد نیز بی‌نیاز از دریافت یارانه هستند!» به این ترتیب ۹۰ درصد جمعیت کشور نیازمند کمک و یارانه هستند!

در آن زمان گزارش‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد برخلاف ادعای سازمان هدفمندی یارانه‌ها شمار زیادی از ایرانیانی که در دهک‌های اول تا نهم درآمدی بودند، و پیشتر نیز یارانه نقدی دریافت می‌کردند، یارانه جدید را دریافت نکرده‌ بودند.

همچنین برخی شهروندان دو بار یارانه به حسابشان واریز شده و دو برابر مبلغی که مشخص شده بود در حساب دریافت کرده‌ بودند.

از سوی دیگر افرادی که یارانه جدید به حسابشان واریز شده بود، نمی‌توانستند مبلغ را برداشت کنند! در اینباره وبسایت «تجارت نیوز» گزارش داده بود که یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب بخشی از سرپرستان خانوار واریز شده و حتی اقساط وام کرونا هم از این واریز کسر شده است اما مبلغ واریز شده قابل برداشت نیست. همچنین بانک نیز در پیامکی به مردم اعلام کرده که «بر اساس ابلاغ بانک مرکزی امکان برداشت این واریزی وجود ندارد.»

پرداخت یارانه نقدی ناچیز به مردم طرحی شکست‌خورده است که با هدف فقرزدایی انجام شد. دولت سیزدهم نیز مانند دولت‌های قبلی فعالان کارگری و بازنشستگان و کارمندان را برای افزایش حقوق‌ها اینبار تحت پوشش اقدام «ترمیمی» معطل تصمیم خود کرده است.
کیهان چاپ لندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *