حجت‌الاسلام سید رضا اکرمی, زن بی‌حجاب معلوم نیست مال کیست؟! ۱۰ سؤال از سید رضا اکرمی دربارۀ « زن باحجاب صاحب دارد، زن بی‌حجاب صاحب ندارد»

By | ۱۴۰۲-۰۴-۲۷

سایت رویداد ۲۴ نوشت: سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به حاشیه‌هایی که بر سر موضوع «حجاب» در جامعه پیش آمده می‌گوید: ما در مورد حجاب باید به مطالبی مهم توجه کنیم. مطلب اول اینکه که حجاب موضوعی شرعی و سیاسی است که رهبر معظم انقلاب هم به این تاکید داشتند. پوشش یقیناً برای زنان مصونیت و محبوبیت و برای جامعه هم امری لازم است که ما باید با این را با آیات قران و روایات نهادینه کنیم تا زنان نسبت به حجاب قانع شوند.

وی افزود: هیچ کس حق ندارد حجاب را موضوعی سلیقه‌ای و من‌درآوردی بداند، چون حجاب از نظر قرآن، از نظر روایات و از نظر اجتماعی مبنا دارد. ما باید در مواجهه با محجبه بودن و بی‌حجابی سیستم تشویق و تنبیه داشته باشیم. واقعاً اگر خانم و دختر خانمی که با حجاب به مدرسه، دانشگاه یا خیابان می‌رود، باید جایگاهی بلند، رفیع و ارزشمندی داشته باشد. آن خانمی هم که ول و رها است و حجاب و عفاف را رعایت نمی‌کند و محرم و نامحرم برایش مهم نیست، حتماً باید تنبیه شود. برای اینکه جامعه ثبات و نظم می‌خواهد و ولنگاری را نمی‌تواند تحمل کند. مثلاً اگر راننده‌ای آیین‌نامه را رعایت نکند، مشکل‌آفرین می‌شود و همه ماشین‌های توی همدیگر می‌روند.
اکرمی می‌گوید: خانم‌های باحجاب باید خانم‌های بی‌حجاب را جمع کرده و به آن‌ها بگویند شما چه خیری از بی‌حجابی می‌بینید؟ ما از حجاب‌مان متانت و وقار را می‌بینیم. زنِ باحجاب صاحب دارد و صاحبش هم شوهرش است. اما خانم بی‌حجاب وِل و رها است. یعنی معلوم نیست، متعلق به چه کسی است؟ متعلق به شوهرش است؟ متعلق به نامحرم است یا متعلق به چه کسی است؟
نماینده ادوار مجلس می‌گوید: باید به خانم‌های بی‌حجاب گفت، شما مگر در ایران زندگی می‌کنید یا در آمریکا، لندن، پاریس یا فرانسه؟ شما در ایرانی زندگی می‌کنید که عنوانش جمهوری اسلامی است. جمهوری یعنی مردم و اسلام یعنی آن چیزی که خدا می‌گوید، قرآن می‌گوید و پیغمبر و ائمه اطهار می‌گویند و فق‌های اسلامی معرفی می‌کنند.
او می‌گوید: شما بیایید وجداناً بررسی کنید، از پاییز پارسال که اغتشاش به وجود آمد و به بهانه مهسا امینی رواج دادند، ببینید کدام‌مان ارزش‌مان بالا آمده است و کدام‌مان مصونیت و قرب و احترام‌مان در جامعه بیشتر شده است؟ به ما بگویند، شاید ما نمی‌فهمیم یا اشتباه می‌کنیم. به ما بگویند تا مطلب برای ما روشن شود و بدانیم که خیالی زندگی نمی‌کنیم.
اکرمی می‌گوید: برای مقابله با بی‌حجابی باید کار فرهنگی کنیم. الان ما ۳۴ دستگاه داریم که باید نسبت به حجاب در ادارات، سازمان‌ها، آموزش و پرورش و … کار کنند. در خودِ اداره‌ها خانمی که خدمتکار و کارمند ماست، خانمی که پرستار است، ببینید چطور کار می‌کند و کسی که پشت اپراتور می‌نشیند، چطور کار زندگی می‌کند تا بیاییم مسئله را روشن کنیم؛ و الا بگیر و ببند و … مرحله بعدی قصه است. من به جد معقتدم، خیلی از بی‌حجاب‌ها نماز نمی‌خوانند و با خدا و قرآن هم مساًله دارند. چون کسی که با نماز باشد، می‌داند برای حرف زدن با خدا باید حجاب داشته باشد.

۱۰ سؤال از سید رضا اکرمی دربارۀ « زن باحجاب صاحب دارد، زن بی‌حجاب صاحب ندارد»

بخشی از دختران در جامعه ما به هر دلیل ازدواج نکرده‌اند یا ازدواج کرده و صاحبِ صاحب شده‌اند اما پس از آن جدا شده‌اند یا طرف درگذشته صاحب آنان کیست؟ اگر بحث تملک و تعلق است چرا می گوییم همسر؟

   عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «زنِ باحجاب صاحب دارد و صاحبش هم شوهرش است. اما خانم بی‌حجاب وِل و رها است. یعنی معلوم نیست، متعلق به چه کسی است؟ متعلق به شوهرش است؟ متعلق به نامحرم است یا متعلق به چه کسی است؟»

دربارۀ این سخن حجت‌الاسلام سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز تهران سؤالاتی 10 گانه را می‌توان طرح کرد و انتظار داشت به اقتضای لباسی که بر تن دارند و انتساب به یک تشکل مذهبی و سیاسی پر‌سابقه و تبعات ابهامات این گزاره پاسخ و توضیح دهند:

1.اگر شوهر صاحب زن است تکلیف شوهرانی که با پوشش همسران و به تعبیر آقای اکرمی متعلقات‌شان مشکلی ندارند چیست؟ در این حالت نظر شوهر مهم است یا مأمور گشت ارشاد؟ به بیان روشن‌تر از شوهر خود باید تبعیت کند یا از پلیس؟

2. اگر هر زنی اعم از با حجاب یا بی‌حجاب با کم‌حجاب یا شل‌حجاب صاحبی دارد آیا در گام بعدی قرار است مانند طالبان رفت‌و‌آمد زنان را مقید به همراهی مردان کنند یا چنین قراری نیست ولی ایشان چنین امری را می‌پسندند؟

3. بخش قابل توجهی از دختران در جامعه ما به هر دلیل ازدواج نکرده‌اند یا ازدواج کرده و صاحبِ صاحب شده‌ بودند اما پس از آن جدا شده‌اند. صاحب فعلی آنان کیست؟ (‌چون از ایشان می‌پرسیم ناگزیر از ادبیات آقای اکرمی استفاده می‌کنیم). مهم تر این که اگر بحث تملک و تعلق است چرا می‌گوییم همسر؟ یعنی همان گونه که ملکی خریداری می‌شود کسی بدن دیگری را از آن خود می‌کند یا شراکتی را پایه می‌گذارند و بنیادی را بنا می‌نهند؟

4. قرآن کریم تنها برای برخی زنان تعبیر «مایملک» را به کار برده و مقصود تنها زنان کنیز بوده که در جنگ‌ها به اسارت گرفته شوند. آیا نگاه مایملکی آقای اکرمی بر این پایه است؟ در این صورت حکم واجب نبودن پوشاندن مو بر کنیزان چه می‌شود؟

5. امام خمینی سخنان مشهور خود دربارۀ زنان را با این جمله شروع کرد: از دامن زن مرد به معراج می‌رود. گزاره ایشان چه نسبتی با سخن رهبر فقید انقلاب و ادبیات ایشان دارد؟

6. در نگاه سنتی زنان یک مسیر مشخص را باید طی کنند. اول دختر اکبر آقا بعد زن اصغر آقا و در مرحله سوم مادر علی آقا. ابتدا با پدر و بعد با شوهر و سپس با فرزند تعریف می شوند. قریب 100 سال قبل اما برای زنان ایران شناسنامه مستقل صادر شد. نظر آقای اکرمی دربارۀ صدور شناسنامه مستقل برای زنان چیست؟

7. اصول گرایی سنتی نگاه تملکی تعلقی دارد و نواصول گرایان نگاه یونیفورمی و سیاسی. نظر ایشان دیدگاه شخصی است یا در تشکل متبوع این گزینه انتخاب شده است و در انتخابات اسفند هم بر این اساس فعالیت خواهند کرد؟

8. ویژگی جامعه سنتی مورد نظر آقای اکرمی تنها این نبود که زنان در جامعه حضور نداشتند. هم‌لباسان آقای اکرمی هم کاری به سیاست و قدرت نداشتند و در مسجد بودند. آیا تنها در تعلق زنان به مردان نگاه به قبل دارند یا روحانیون را هم به شکل گذشته ترجیح می‌دهند؟

9. اگر مشکل اصلی زنانی است که شوهر ندارند – چه ازدواج کرده باشند و چه شوهران شان مرده یا جدا شده باشند- در این حالت تکلیف خانم‌های متاهل اما بی‌حجاب چه می‌شود؟

10. زنان با‌حجابی که شوهر ندارند یا شوهر دارند اما شوهر را صاحب خود نمی‌دانند یا زنان بی‌حجابی که شوهر دارند در کجای نظریه استاد جای می‌گیرند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *