اخبار ضد و نقیض از پایان اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه

By | 2018-12-03

اخبار متناقضی از خاتمه اعتراض‌های صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در پی مذاکره با مدیریت جدید این واحد صنعتی منتشر شده است. رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خواستار پرهیز از برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران شد.

عکس از آرشیو، جمعی از خانواده‌های کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در تظاهرات دو هفته پیش در شهر شوش

روز یکشنبه ۱۱ آذر (دوم دسامبر) گزارش‌های ضد و نقیضی از پایان گرفتن اعتراضات صنفی کارگران نیشکر هفت‌تپه در رسانه‌های ایران و شبکه‌های مجازی منتشر شد.

به گزارش “ایلنا”، پس از گذشت چهار هفته، بعدازظهر یکشنبه “کارگران نیشکر هفت‌تپه با به صدا درآوردن آژیر تولید در بخش‌های مختلف به فعالیت حرفه‌ای خود مشغول شدند”.

دویچه وله :

اعتراض این کارگران به عدم پرداخت مطالبات دستمزدی و سایر خواسته‌های نیروهای شاغل و بازنشسته این واحد کاری حدود ۲۸ روز به طول انجامیده است.

از جمله خواست‌های اعتراض‌ طولانی کارگران نیشکر هفت‌تپه “پرداخت معوقات مزدی، انعقاد قرارداد کار با ۱۵۰۰ کارگر روزمزد، تعیین تکلیف وضعیت کارخانه و تعمیرات آن، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت مطالبات بیمه‌ای کارگران فصلی، پرداخت هزینه بازنشستگی کارگران مشمول، برطرف شدن بحث تقسیم اراضی و تغییر مدیریت” بودند.

در پی تجمع‌های اعتراضی و راهپیمایی‌های متوالی کارگران شماری از آنها بازداشت شده‌اند. کانال تلگرام سندیکای کارگران هفت‌تپه از احضار ۲۰ کارگر معترض و تهدید تلفنی تعداد دیگری از کارگران در روز یکشنبه خبر داده است.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه اواخر سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد. این مجتمع با بیش از نیم قرن سابقه بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در ایران محسوب می‌شود.

انتقاد عارف از برخورد امنیتی و قضایی با کارگران

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بر “ضرورت حل ریشه‌ای مشکلات کارگران” تاکید کرد و خواستار پرهیز از برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران شد.

محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۱ آذر در دیدار با هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران ضمن انتقاد از “برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران” خواستار “رفع ریشه‌ای مشکلات کارگران” شد.

عارف یادآوری کرد که کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی نقش اصلی را داشتند و اکنون بیشترین فشارهای اقتصادی را متحمل می‌شوند و به همین جهت در چارچوب قانون خواستار احقاق حق خود هستند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: «در شرایط سخت و دشوار فعلی کشور بیشترین فشار اقتصادی متوجه قشر کارگر است و باید به مطالبات آنان بصورت جدی رسیدگی شود. برخوردهای بعضا امنیتی و قضایی با مطالبات کارگرانی که در چارچوب قانون پیگیر حق و حقوق خودشان هستند با ذات انقلاب اسلامی همخوانی ندارد و اینگونه برخوردها پاک کردن صورت مساله است.»

خواست تشکیل تشکل قانونی 

به گفته کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از جمله خواست‌های کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه تشکیل تشکل قانونی کارگری و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای آن دسته از کارگران بوده که طرح در مورد آن‌ها اجرایی نشده است.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که بنا به “دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پیگیری‌های انجام شده با حضور مسئولان استانی در محل هفت‌تپه” به کارگران تعهداتی داده شده است.

یاوری تاکید کرد که با توجه به تغییر مدیریت و شروع کار مدیریت جدید و قول پیگیری خواسته‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه، این کارگران پس از ۲۸ روز “به محل کارگاه مراجعه و فعالیت و کار و تولید خود را از سر گرفتند تا با هماهنگی و همکاری با مدیریت جدید بتوانند معوقات و مطالبات خود را از محل برداشت محصول دریافت کنند”.

به گفته یاوری “یک مدیر تام‌الاختیار با وکالت رسمی محضری با تمام اختیارات خرید، فروش و حل و فصل مشکلات کارگری” برای مدیریت هفت‌تپه انتخاب شده است.

ادامه اعتراضات کارگران فولاد اهواز

جمعی از کارگران گروه ملی فولاد ایران روز یکشنبه ۱۱ آذر برای بیست و سومین روز متوالی در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات‌شان بار دیگر در مسیر خیابان نادری تا استانداری خوزستان راهپیمایی کردند.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است تجمع اعتراضی روز یکشنبه کارگران فولاد دیده می‌شود. در این تجمع از جمله این شعارها‌ شنیده می‌شوند: “تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی”، “گرانی، تورم سزای رأی مردم”، “سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن”، “ننگ ما، صدا و سیمای ما” و “ما کارگران فولاد علیه ظلم و بیداد می‌جنگیم، می‌جنگیم”.

ایلنا از قول کارگران معترض نوشته است: «در حالی که سه ماه پرداخت دستمزدمان به تاخیر افتاده، اخیرا برخی از مسئولان دولتی در رسانه‌ها از پرداخت دو ماه از حقوق همه کارگران خبر داده بودند اما تا این لحظه پرداختی صورت نگرفته است.»

کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز یکشنبه در باره معوقات مزدی کارگران گره ملی فولاد اهواز اظهار داشت: «تا دو روز آینده حدود دو هزار نفر از کارگران این واحد صنعتی دستمزد دو ماه خود را دریافت می‌کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.