مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست: خاک ایران به قطر قاچاق نمی شود؛ صادرات خاک معدنی طبق قانون مجاز است

By | 2018-12-20

به گزارش فارس، مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در یک برنامه تلوزیونی در خصوص فروش خاک ایران به کشور قطر گفت: بله خاک یکی از مواد اولیه ای است که تحت نظر وزارت صنعت و معدن توسط تجار صادر می شود اما آن دسته از خاک‌ها مربوط به خاک‌های زراعی و مرتعی است و میلیون‌ها سال طول کشیده تا به وجود بیاید و امنیت غذایی ما را تامین می کند فروش این خاک قطعا ممنوع است.

وی در این باره که آیا قانونی در این زمینه وجود داشته یادآور شد: در زمینه خاک ما عقب ماندگی تاریخی داریم و به عنوان قوانین موقت داشتیم اما قانون دائمی نداشتیم. اما اکنون لایحه خاک تایید شده و به شورای نگهبان رفته و امیدوارم توسط دولت اجرایی شود.

مدیر کل دفتر آب و خاک محیط زیست در پاسخ به اینکه آیا شایعه فروش خاک ایران به قطر به این خاطر که خودشان خاک سستی دارند و نمی توانند استادیوم جام جهانی را درست کنند، تاکید کرد: واقعیت این است که خام فروشی مواد معدنی ممنوعیت قانونی ندارد. قطر هم درخواست داشت و رد شد. بنابراین خاک به صورت قانونی که صادر نمی شود.

مریدی در پاسخ به اینکه آیا خاک قاچاق می شود، گفت: دستگاه‌های نظارتی تحقیقاتی کردند و طی سه سال اخیر قاچاقی کشف نکردیم. با وجود تمرکز و حساسیت دستگاه های نظارتی اگر هم قاچاقی باشد ناچیز و آنقدر اندک است که قابل رهگیری نبوده است.

مریدی با بیان اینکه در قانون خاک، صادرات خاک معدنی مجاز است، در این باره که آیا خاک زراعی قاچاق می شود، گفت: به شرط احتمال برخی تاجران به جای خاک معدنی سراغ خاکهای زراعی میروند چون استخراج خاک زراعی راحت تر است اما خاک معدنی نیاز به انفجار و عملیات معدنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.