جمعی از فعالین حقوق بشر طی نامه‌ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل:  به پرونده تجاوز «سلمان خدادادی» نماینده متجاوز ملکان رسیدگی کنید

By | 2019-01-17

جمعی از حقوقدانان و فعالین حقوق بشر ایران طی نامه‌ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، خواستار رسیدگی به پرونده تجاوز «سلمان خدادادی» نماینده متجاوز ملکان در مجلس به «زهرا نویدپور» و مرگ مشکوک این زن شدند.

متن نامه ارسالی به شرح ذیل است

جناب آقای جاوید رحمان
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور جمهوری اسلامی ايران
با سلام

احتراما با استناد به ماده ٣ قانون آئین دادرسی كيفری و بند ۱۴ اصل سوم، اصول هشتم، نهم، نوزدهم، بيست و دوم، سی و چهارم قانون اساسی ايران و مقدمه اول اعلاميه جهانی حقوق بشر و مواد ۳، ۵، ٧، ٨ و ١٠  اعلاميه جهانی حقوق بشر و پاراگراف i بند ٧ ماده ٢ معاهده‌ی رم (ديوان بين‌المللی کیفری) و ساير اسناد و مقررات بين المللی به استحضار می‌رساند؛ «اصل بر اين است كه هر شهروند از حق داشتن دادرسی عادلانه و منصفانه برخوردار باشد و سيستم قضایی بايد از اصل بی‌طرفی و استقلال كامل پیروی نموده و اصل دادخواهی را مراعات نمايد. اما متاسفانه به علت فقدان وجود اين خصيصه‌ها در نظام قضایی ایران، مجبور به نگاشتن اين نامه خطاب به حضرتعالی شديم.

دختری ایرانی به نام «زهرا نويد پور»، ۲۸ ساله كه در تاريخ ۱۶ دی‌ماه ١٣٩٧ پیکر وی در منزل مادرش پيدا شده، از مدت‌ها پیش مدعی بوده است كه طبق اسناد محكمه‌پسند و مدارک متقن توسط نماینده شهر ملکان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ایران، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. این قربانی تجاوز جنسی در میانه‌ی یک روند حقوقی قرار داشت كه به ناگاه پیکرش در منزل مادری‌اش در شهر ملکان پیدا شد. خانم نویدپور در جريان پیگیری قضایی پرونده خود بارها مورد تهديد از سوی متهم مذكور و عوامل وی قرار گرفته بود، به نحوی كه طی درخواستی از قاضی پرونده در تهران، مراتب تهديد به قتل خود را توضیح می‌دهد و درخواست «تامین امنيت جانی» نموده بود؛ اما متاسفانه نظام قضایی ایران هيچ گامی برای حفاظت از جان او يا پیگیری اين تهدیدها انجام نداد.

داشتن امنيت جانی یک حق برای شهروندان و تکلیفی برای دولت و دستگاه قضایی در تامین آن است.

اكنون با عنايت به اين‌كه متهم اصلی اين پرونده یک نماینده‌ی مجلس ايران است كه رياست كميسيون اجتماعی مجلس ايران را نيز بر عهده دارد و در سوابق او فرماندهی نظامی سپاه پاسداران و مدير كل اداره اطلاعات و … ايران در شهرستان ملکان نيز به چشم می‌خورد و به لحاظ نبود دادرسی منصفانه، عادلانه و بی‌طرفانه در نهاد قضایی ایران و با توجه به اينكه اين قتل مشکوک بوده و در شمار قتل‌های بسان قتل جمال خاشقچی است، درخواست تشکیل کمیته رسیدگی به اختفای قهری سازمان ملل درباره‌ی قتل «زهرا نويدپور» و الزام دولت ايران به محاكمه‌ی عادلانه‌ی سلمان خدادادی و لغو مصونيت مشاراليه و جلوگیری از سوء استفاده از قدرت در اين زمينه را دارد.

جمعی از فعالین حقوق بشر و حقوقدانان ایرانی خانها و آقایان
١- حسین احمدی نياز
٢- حشمت‌الله طبرزدی
٣- حسن نایب هاشم
۴- مسعود اخترانی تهرانی
۵- رضا اكوانيان
۶- نگار مصری
۷- شیرین نجفی
۸- رکسانا حقیقت طلب
۹- علیرضا دقیقی
۱۰- اسماعیل مفتی زاده
۱۱- هیوا کردستانی
۱۲- احمد محمدی
۱۳- رحیم غلامی
۱۴- سعید پاشایی
۱۵- اکبر کوهستانی
۱۶- احسن حسن‌پور
۱۷- هوشمند رحیمی.

لازم به ذکر است که «زهرا نویدپور» در آخرین ارتباط‌هایی که بصورت تلفنی صحبت داشته، ضمن ارائه اسناد تاکید کرده است که هرگز به خودکشی فکر نمی‌کند و این ارتباطات با خانم «شیرین نجفی» و آقای «مسعود اخترانی تهرانی» بوده که هر دو حاضر به ادای شهادت در هر نهاد و سازمان قضایی و بین المللی در این زمینه و پیگیری این موضوع می‌باشند.

با تقدیم احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *