آمریکا شرکت هواوی را به نقض تحریم‌های ایران و تقلب در امور بانکی متهم کرد

By | 2019-01-29

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه هشتم بهمن هواوی، شرکت چینی و مدیر مالی این شرکت را به تقلب در امور بانکی، سرقت اسرار تجاری و نقض تحریم‌های ایران متهم کرد.

به گزارش رویترز، وزارت دادگستری آمریکا در ۱۳ مورد شرکت هواوی را متهم کرده است.

«آمریکا رسما خواهان» استرداد مدیر مالی هواوی می‌شود

وزارت دادگستری همچنین شرکت هواوی را متهم کرده است که یک بانک بین المللی و مقا‌م‌های آمریکایی را در خصوص رابطه شرکت‌های زیر مجموعه اش یعنی؛ اسکای کام تک و «هواوی دیویس ایالات متحده»، با ایران فریب داده است.

طبق این گزارش، دادگستری آمریکا همچنین دو شرکت زیر مجموعه شرکت هواوی را در ۱۰ موردبه سرقت اسرار تجاری، جعل تراکنش بانکی و کارشکنی در مسیر تحقیقات سرقت تکنولوژی شرکت آمریکایی «تی موبیل» متهم کرده است.

رویترز می‌گوید، اتهامات تازه آمریکا علیه شرکت هواوی برای تشدید فشار بر بزرگترین شرکت مخابراتی جهان است.

طبق این گزارش، دولت آمریکا در تلاش است تا نگذارد شرکت آمریکایی تجهیزات خود را از شرکت هواوی بخرند چرا که کارشناسان نگرانند از این تجهیزات برای جاسوسی استفاده شود.

منگ وانجو، مدیر مالی و دختر بنیانگذار شرکت هواوی به دهم آذرماه به درخواست آمریکا و به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران توسط کانادا بازداشت شد. او به قید ضمانت آزاد شده و قرار است روز ۶ فوریه در جلسه دادگاه در شهر ونکوور حاضر شود.

آمریکا خانم منگ وانجو را متهم کرده است از شرکتهای صوری و پوششی برای روابط تجاری با ایران و در نقض تحریمهای آمریکا استفاده کرده است.منگ وانجو این اتهامات را رد کرده است.

به دنبال بازداشت خانم منگ وانجو مناسبات کانادا و چین متشنج شده است. چین دو شهروند کانادایی را بازداشت کرده و یک مرد کانادایی دیگر را که قبلا به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم شده بود به مجازات مرگ محکوم کرده‌ است.

دولت چین هیچیک از این اقدامات را به بازداشت منگ وانجو ارتباط نداده ولی هشدار داده که در صورت عدم آزادی او اقدامات تلافی جویانه شدیدی انجام خواهد داد.

دیپلمات های کانادایی و غربی تردید ندارند که بازداشت شهروندان کانادایی در چین با پرونده خانم منگ وانجو ارتباط دارد.

با استفاده رویترز و گزارش های رادیو فردا؛ خ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *