بخشی از دستور کار نشست ورشو

By | 2019-02-08

به گزارش سایت شرق الاوسط، قرار است سه جلسه کاری همزمان هم در ورشو درباره پرونده موشک های بالستیک و امنیت سایبری و مقابله با تروریسم برگزار شود.

در نشست اول، موضوع موشک های بالستیک و عمدتا مساله خلع تسلیحاتی همچون موشک های بالستیک و کروز و درون از جمله سکوهای پرتاب موشک مورد بررسی قرار می گیرد. کشورهای شرکت کننده در نشست درباره «گزینه های مطرح برای جلوگیری از توسعه موشکی و همکاری برای تامین امنیت کشتیرانی و حفظ حق کشورها در امنیت و دفاع» گفتگو می کنند.

در نشست دوم، موضوع امنیت سایبری و تهدید رو به رشد سایبری توسط «کشورها و بازیگران مستقل»

و در نشست سوم موضوع مقابله با تروریسم از جمله همکاری برای مبارزه با تامین مالی گروه های تروریستی «تهدید کننده امنیت و صلح بین المللی» مورد بررسی قرار می گیرد. تبادل اطلاعات و همکاری موثرتر از جمله محورهای دیگر نشست سوم هستند.

واشنگتن درباره ریاست گروه های کاری شش گانه نشست ورشو با شماری از کشورها گفتگو کرده است. این درحالیست که کشورهای بزرگ اروپایی نمی خواهند در این باره با عجله تصمیم گیری کنند.

ساز و کار و کمیته های نشست ورشو تا حد زیادی به مراحل اولیه تشکیل ائتلاف بین المللی ضد داعش در ۲۰۱۴ شباهت دارد. این نشست با آمادگی آمریکا برای اعلام خبر شکست کامل آخرین مجموعه داعش در شرق سوریه و تطبیق خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و حفظ پایگاه نظامی التنف در مرز سوریه و عراق و اردن همزمان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *