بیژن زنگنه وزیر نفت: کسی دنبال پول‌های خورده شده نیست

By | 2019-03-17

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است کسی دنبال پول‌هایی که در دوران تحریم خورده شده، نیست.

او روز شنبه ۲۵اسفند در نشست خبری افتتاح چند فازی در عسلویه سخنرانی می‌کرد، گفته در دولت احمدی‌نژاد، فروش نفت را «به دستگاه‌های دولتی سپرده بودند که غیرقانونی بود و پول ما را خوردند.»

وزیر نفت همچنین گفته «شرکت‌های خارجی» که در این زمینه فعال بودند، «ورشکست شده‌اند.»
ایران اینترنشنال:

اشاره بیژن زنگنه به پرونده بابک زنجانی است که گفته می‌شد قرار است بدهی‌های او از طریق سرمایه شرکت‌های خارجی‌اش پرداخت شود.

وزیر نفت ایران همچنین به پرونده فساد پتروشیمی که تاکنون دو جلسه از دادگاه رسیدگی آن برگزار شده، اشاره کرد و گفت: «بعضی از دوستان بابک زنجانی می‌خواهند این پرونده را آنقدر بزرگ کنند که بابک زنجانی فراموش شود.»

وی همچنین گفت در طول سال‌های گذشته به شدت برای انجام معاملات پتروشیمی از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی تحت فشار بوده است.

به گفته وزیر نفت، نزدیک به چهار میلیارد یورو ارز ناشی از فروش محصولات پتروشیمی در سال‌های ٩١ و ٩٢ بازنگشته و «ارزی هم که بازگشته طبق ارز رسمی بوده در حالی که در آن سال‌ها ارز رسمی، مرجع و آزاد وجود داشته است.»

در پرونده فساد پتروشیمی، مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی متهم به سواستفاده از ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی در دوران تحریم‌اند.

بیژن زنگنه همچنین با دروغ خواندن سخنان احمدی‌نژاد گفته است: «احمدی نژاد گفت قیمت نفت را صد دلار می‌کند اما میزان صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند.»

محمود احمدی‌نژاد ۱۹اسفند در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود اگر دولت را به او بدهند، ظرف شش ماه قیمت نفت را به همان بالای ۱۰۰دلار می‌‌رساند.

بیژن زنگنه در واکنش به این ادعا، با کنایه به رئيس جمهور پیشین ایران گفته است: «هولوکاست درست می‌کند. در ۲۴ ساعت ۶ قطعنامه علیه ما صادر می‌شود، پارس جنوبی را تعطیل می‌کند تا قیمت نفت را به صد دلار می‌رساند که به نفع بقیه است.»

وزیر نفت ایران همچنین از ارائه پیشنهادی برای صادرات گاز ایران از طریق عراق به سوریه و لبنان خبر داده ولی در انتقادی تلویحی از مقام‌های عراقی گفته است: «عراقی‌ها در حرف همیشه با ما همراه هستند.»

او با اشاره به برنامه‌ریزی ایران برا صادرات گاز به عمان گفته است شرکت‌های بین‌المللی به دلیل تحریم وارد این پروژه نشده‌اند و ایران هم «توان ساخت» خط لوله گاز به عمان را ندارد.

وزیر نفت ایران همچنین با اشاره به توسعه منطقه عسلویه، گفته است: «برداشت ایران از میدان گازی مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفته است.»

حسن روحانی، رئيس جمهور ایران نیز امروز برای افتتاح چند پروژه مربوط به فاز ۴ پارس جنوبی به عسلویه سفر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.