محمد جواد ظریف: صادرات اسلحه آمریکا خطرناکتر از موشک‌های ایران است

By | 2019-07-18

ظریف می‌گوید صادرات اسلحه آمریکا برای کشورهای عربی، منطقه خلیج فارس را بیش از موشک‌های ایران به خطر می‌اندازد. او تاکید کرده که برنامه‌های موشکی جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی و غیرقابل مذاکره است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به جنگ هشت ساله میان ایران و عراق می‌گوید در آن دوران رژیم صدام حسین شهرهای ایران را با بمب‌ها و راکت‌هایی که کشورهای شرق و غرب در اختیارش گذاشته بودند هدف قرار می‌داد.

محمد جواد ظریف عصر چهارشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در یک پیام توئیتری افزود که در آن زمان هیچ کشوری حاضر نبود هیچ گونه سلاح تدافعی به ایران بفروشد و جمهوری اسلامی انتخاب دیگری نداشت جز این که خود به تولید تجهیزات مورد نیازش اقدام کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با رد انتقادهای آمریکا از برنامه موشکی جمهوری اسلامی خاطر نشان کرد که واشنگتن بهتر است به جای دور زدن موضوع، فروش جنگ‌افزار به همتایان صدام حسین را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، محمد جواد ظریف می‌گوید بر همین اساس مسئله برنامه‌های موشکی و تولید تجهیزات نظامی جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی است و قابل مذاکره نیستند.

انتقاد از صادرات جنگ‌افزار آمریکایی به منطقه

بنابر این گزارش، وزیر خارجه ایران فروش جنگ‌افزار نظامی به کشورهای عربی هم‌پیمان با آمریکا را برای امنیت منطقه خلیج فارس بسیار خطرناک‌تر از موشک‌های جمهوری اسلامی عنوان کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اردیبهشت سال پیش خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. در پی آن تحریم‌های تعلیق یا لغو شده آمریکا علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شد.

دویچه وله:

آمریکا در ماه‌های گذشته تحریم‌ها را شدت داده و هدف از این کار را وارد کردن “فشار حداکثری” برای کشاندن ایران به میز مذاکره عنوان می‌کند. ترامپ خواستار دست یافتن به توافق جدیدی با ایران است که در آن خطر دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی برای همیشه منتفی شود. توقف برنامه ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک، فعالیت‌های منطقه‌ای و حمایت از گروه‌های نیابتی از دیگر نکاتی است که واشنگتن معتقد است باید در توافق جدید گنجانده شود.

ظریف روز سه‌شنبه در جریان سفر به نیویورک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی گفته بود اگر آمریکا مایل است درباره برنامه موشکی ایران گفت‌وگو کند، ابتدا باید فروش جنگ‌افزار به کشورهای منطقه را که شامل موشک هم می‌شود متوقف کند.

تکذیب آمادگی برای مذاکرات موشکی

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به این مصاحبه ادعا کرده بود که ایران برای مذاکره در مورد برنامه‌های موشکی خود ابراز تمایل کرده است. ظاهرا پیام توئیتری ظریف با این گزارش که نمایندگی ایران در سازمان ملل هم آن را تکذیب کرده بی‌ارتباط نیست.

ظریف در سفر به نیویورک که برای شرکت در اجلاس شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل انجام شد با محدودیت‌های شدیدی روبرو بود.

آمریکا که چندی پیش از احتمال تحریم محمد جواد ظریف خبر داده بود اعلام کرده که روادید سفر او به نیویورک پس از موافقت همتای آمریکایی‌اش مایک پمپئو صادر شد ولی دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی و هیئت همراهش فقط اجازه دارند میان مقر سازمان ملل متحد، دفتر نمایندگی و اقامتگاه سفیر ایران در این سازمان و فرودگاه جان اف کندی نیویورک تردد کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه گفته این محدودیت‌ها برای او مسئله‌ای ایجاد نکرده چون برنامه‌ای برای حضور در جای دیگری نداشته اما این رفتار با دیگر دیپلمات‌های ایرانی و اعضای هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل و خانواده آنها “غیرانسانی” است.

ظریف این سخنان را در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان مطرح کرد و در عین حال ارسال نامه از سوی دونالد ترامپ برای رهبر جمهوری اسلامی را تکذیب کرد. او گفت نخست‌وزیر ژاپن، شینزو آبه در سفر اخیر خود به تهران حامل یک پیام شفاهی برای علی خامنه‌ای بود که در آن “نکته تازه‌ای” نبود.