دستکم ۳۰ درصد جمعیت ایران تمایل به مهاجرت دارند

By | ۱۳۹۸-۰۵-۱۴

روزنامه شهروند با مدیر رصدخانه مهاجرت و عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی کشور درباره پدیده مهاجرت ایرانیان گفتگو کرده است. بهرام صلواتی گفته:

* آمار موثقی درباره اینکه چه تعداد از تحصیلکرده‌ها یا افراد متخصص یا عادی از کشور خاج شده‌اند نداریم. آماری هم که وجود دارد نتیجه بررسی کشورهای گیرنده است که آمار مهاجرت‌های کلی کشورهای مختلف را به دست آورده و رتبه ایران را 33 اعلام کرده‌اند.

* در حال حاضر 260 میلیون مهاجر در نیا وجود دارد که سهم ایرانیان از آمار 16 میلیون نفر است.

* ممکن است برخی افراد بخواهند به دلایل شغلی و اقتصادی از کشور خارج شوند اما راهی ندارند جز گرفتن پذیرش تحصیلی. چون ما کانال پذیرش اقتصادی نداریم همه می‌خواهند از طریق کانال پذیرش تحصیلی اقدام کنند اما هر کس از این کانال خارج شد نخبه نیست! اینها اغلب مهاجران اقتصادی‌اند که از این کانال وارد کشوری دیگر می‌شوند.

* ما در دوره هایی مثل دور اول تحریم ها در زمینه مهاجرت دانشجویان با افزایش مواجه بوده‌ایم. اتفاقات سال 88 در این زمینه بی‌تاثیر نبود.

* ما ایرانی‌ها فکر می‌کنیم ایران جای ماندن نیست. بین میل به مهاجرت، برنامه‌ریزی و آمادگی برای مهاجرت تفاوت وجود دارد.

* وقتی می‌گوییم همه دارند می‌روند، این همه چه تعداد کسانی هستند؟ نمی‌توان درباره آمار مهاجرت این گونه صحبت کرد!!

* طبق آمار سال 95، 29.8 درصد جمعیت ایران تمایل به زندگی در کشور دیگری دارند، در شرایط کنونی (1398) که ما بحران اقتصادی هم داریم پیش‌بینی ما این است که این میزان تمایل برای ترک کشور بالاتر رفته باشد.

* الان مسائل اقتصادی پررنگ شده، خرج زندگی بالا رفته، طبیعی است که در تکانه‌های اقتصادی افراد به فکر مهاجرت بیفتند.