نشست وزرای خارجه گروه ۴+۱ و ظریف در نیویورک

By | 2019-09-22

با وجود افزایش تنش میان ایران و آمریکا، کشورهای گروه ۴+۱ تلاش دیپلماتیک تاز‌ه‌ای را برای نجات توافق اتمی آغاز کرده‌اند. وزرای خارجه آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین چهارشنبه سوم مهر با ظریف دیدار می‌کنند.

نشست‌های حاشیه‌ای مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، ازهم اکنون در مرکز توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیشتر گما‌نه‌زنی‌هایی در مورد دیدار احتمالی روسای جمهور آمریکا و ایران در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده بود. اما پس از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان – مهمترین متحد آمریکا در منطقه – تنش میان ایران و آمریکا بار دیگر بالا گرفته است.

خبرگزاری آلمان شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) به نقل از دیپلما‌ت‌های اروپایی نوشته است که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک وزرای خارجه آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین چهارشنبه ۲۵ سپتامبر نشستی با وزیر خارجه ایران خواهند داشت.

خبرگزاری آلمان نوشته است محمد جواد ظریف شرکت در این نشست را تأیید کرده است. وزیر خارجه ایران همزمان تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را “نشانه استیصال آمریکا” خوانده است.

رئیس‌ جمهور آمریکا که از توافق اتمی با ایران به طور یک‌جانبه خارج شده، پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرده است. سایر کشورهای امضاء کننده توافق اتمی تلاش می‌کنند راهکاری سیاسی برای رفع تنش‌ میان واشنگتن و تهران پیدا کنند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، شامگاه جمعه ۲۸ شهریور (۲۰ سپتامبر) اعلام کرد که دونالد ترامپ با اعزام نیروی نظامی آمریکا به خلیج فارس موافقت کرده است.

اعزام سربازان آمریکایی به درخواست عربستان سعودی و امارات متحده عربی به منظور تقویت توان دفاعی از هوا و پدافند موشکی نیروی نظامی آنها به خلیج فارس انجام خواهد گرفت.

اسپر در ادامه تاکید کرد که اعزام نیروی نظامی نخستین گام است و امکان دارد که در آینده نیز این اقدام ادامه یابد. مارک اسپر صریحا تاکید کرد که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست، اما برای هر گزینه‌ای آماده خواهد بود.

پبیشنهاد صلح به عربستان در آستانه نشست سازمان ملل

شبه‌ نظامیان حوثی یمن که مسئولیت حمله پهپادها به مهمترین تأسیسات نفتی عربستان را بر عهده گرفتند، جمعه ۲۹ شهریور اعلام کردند حاضرند حملات موشکی و پهپادی به خاک عربستان را متوقف کنند به شرط اینکه عربستان حملات خود به خاک یمن را متوقف کند.

مهدی مشاط، رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌ها، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «ما امیدواریم که واکنش ریاض به ابتکار ما مثبت باشد.»

مشاط همزمان خواستار پایان فوری محاصره فرودگاه صنعا و توقیف کشتی‌ها در مسیر بندر حدیده شد.

رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌ها در عین‌ حال تهدید کرد که اگر عربستان به حملات هوایی خود علیه یمن ادامه دهد، حوثی‌ها حق خود می‌دانند به آن پاسخ دهند.

حوثی‌ها پنج سال پیش دولت مرکزی یمن را ساقط کردند و صنعا پایتخت این کشور را  تحت کنترل خود درآوردند. اندکی پس از آن، عربستان برای حمایت از دولت ساقط شده یمن، ائتلافی تشکیل داد و وارد نبرد با حوثی‌ها شد.

در جنگ داخلی یمن ده‌ها هزار غیرنظامی کشته و تعداد بسیاری آواره شده‌اند. سازمان ملل وضعیت یمن را “بدترین بحران بشردوستانه” زمان حاضر در جهان می‌داند.

دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.