ناکامی دولت در رساندن سوخت با نرخ دولتی به نیازمندان

By | 2019-12-28

اتحادیه پیک موتوری و حمل و نقل بار سبک شهری و اتحادیه صیادی خوزستان نسبت به ناتوانی مقامات در تعیین تکلیف سهمیه بنزین هشدار دادند. نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی هم برای انجام ماموریت خود با کمبود بنزین مواجه‌ هستند.

دویچه وله :

روز جمعه ششم دی‌ماه (۲۷ دسامبر) خبرگزاری ایلنا به نقل از داود محمدی، رئیس اتحادیه پیک موتوری و حمل و نقل بار سبک شهری تهران نوشت که پس از گرانی بنزین و سهمیهبندی آن، مسئولان دولتی به این اتحادیه در رابطه با سهمیه بنزین برای وانتبارهای تهران وعده‌هایی داده‌اند که تاکنون اجرا نشده است.

به گفته محمدی، علاوه بر انتظار وانت‌داران برای دریافت سهمیه کافی بنزین، “موازی‌کاری‌های شهرداری” تهران هم برای اعضای اتحادیه به یک معضل اضافی تبدیل شده و شهرداری “فقط به فکر کسب درآمد” از وانت‌داران است و برای آنها “هیچ خدمتی” ارائه نمی‌دهد.

او تصریح کرده است: «بنده به عنوان رئیس اتحادیه دیگر توانایی پاسخگویی به ۱۲۰ هزار نفر را ندارم.»

بر اساس گفته‌های رئیس اتحادیه پیک موتوری و حمل و نقل بار سبک شهری تهران، از ماه گذشته مقرر شده است که وانت‌بارهای تهران ساماندهی شوند و زیرمجموعه اتحادیه باشند. علاوه بر این شرکت نفت هم وعده داده است که سوخت وانت‌ها را بر اساس پیمایش تعیین خواهد کرد، “تا کسی نتواند وانتی را گرفته و از کارت آن برای خودروهای دیگر خود استفاده کند”.

اکنون نزدیک به ۷۰ هزار وانت به عنوان زیرمجموعه اتحادیه ثبت شده‌اند اما شرکت نفت تاکنون به وعده خود عمل نکرده است.

شهروندانی فاقد بیمه

محمدی تاکید می‌کند که رانندگان وانت و پیک‌های موتوری جزو ضعیف‌ترین اقشار جامعه به‌شمار می‌روند اما از حمایت دولت بی‌بهره هستند.

به گفته او، آنها حتی بیمه هم ندارند و “کسانی هم که از قبل بیمه بوده‌اند، هر ماه به بهانه‌های واهی بیمه آنها را قطع می‌کنند”.

 

رئیس اتحادیه پیک موتوری و حمل و نقل بار سبک شهری تهران در ادامه به دیگر مشکلات این صنف پرداخته و یادآور شده است که هزینه‌ها همواره افزایش می‌یابند: «لاستیک از ۴۰۰ هزار تومان به دو میلیون و کاتالیزور از ۲۰۰ هزارتومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و حالا هم بنزین ۵۰ درصد گران شده است در حالیکه می‌گویند قیمت‌ها را افزایش ندهید.»

لازم به ذکر است که در حال حاضر برای وانت‌ها سهمیه ۶۰ لیتری منظور شده است.

از قرار معلوم، دارندگان وانت‌بارها در شهرهای دیگر هم با این مشکلات مواجه هستند و برای درآمد بیشتر به تهران می‌روند. محمدی به نقل از پلیس راهور گفته است که تهران روزانه شاهد ورود و خروج ۲۳۰ هزار وانت از شهرهای دیگر است.

مشکلاتی که دامن صیادان را هم گرفته است

ایلنا روز چهارم دی‌ماه گزارشی در باره وضعیت ناهنجار صیادان هم منتشر کرد. بر اساس این گزارش، صیادان پس از رایزنی با شیلات، سازمان بنادر و دریانوردی و مجلس خواستار تعیین سهمیه بنزین یک‌هزار و ۵۰۰ تومانی برای قایق‌های صیادی بنزین‌سوز شده‌اند اما به نظر می‌رسد که مقامات مسئول هنوز در این باره تصمیم نگرفته‌اند.

غلامرضا دهقانی، رئیس اتحادیه صیادی خوزستان گفته است که در ۴۰ روز گذشته بار‌ها اخباری مبنی بر تعیین تکلیف سهمیه بنزین قایق‌های صیادی منتشر شده، اما تاکنون هیچ مسئولی در این رابطه اظهار نظر مشخصی نکرده است.

به گفته دهفانی، در ایران هشت هزار قایق صیادی بنزین‌سوز مجاز و حدود ۱۶ هزار قایق غیرمجاز فعالیت دارند.

او تصریح کرده است که پس از افزایش بهای بنزین و سهمیه‌بندی آن صیادان زیادی قادر به صید نیستند، زیرا “صید با بنزین سه هزار تومانی نمی‌صرفد.”

وعده‌های خوشی که وعده مانده‌اند

ایلنا به نقل از رئیس اتحادیه صیادی خوزستان نوشته است که مسئولان ابتدا برای هر قایق صیادی ۳۰۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای در نظر گرفته‌اند و مدتی بعد حتی این سهمیه را به ۴۰۰ لیتر رسانده‌اند، اما “هنوز هیچ صیادی در هیچ استانی یک لیتر بنزین سهمیه‌ای نگرفته است.ِ”

محمدی ضمن بیان این که بر اساس استاندارد‌های سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد یک قایق صیادی به صورت میانگین ماهانه یک هزار و ۲۰۰ لیتر بنزین نیاز دارد، تاکید کرده است که اکثر صیادان  بیش از یک ماه است که بیکار هستند و “برخی آنها به نان شب محتاج‌اند”.

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان هشدار داده است که معیشت بیش از ۳۰۰ هزار نفر که در هفت استان ایران به طور مستقیم با صیادی سروکار دارند به خطر افتاده است و این وضعیت روی بسیاری از کسب و کار‌های دیگر که از طرق گوناگون با صید و صیادی در ارتباط هستند، تاثیر خواهد گذاشت.

ضربه به میراث فرهنگی

روز ششم دی خبرگزاری ایسنا نیز به یکی دیگر از پیامدهای مخرب افزایش بهای بنزین بدون برنامه‌ریزی درست پرداخت.

ایسنا حدود یک ماه پیش درباره مشکل هزینه‌ سوخت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی برای انجام ماموریت خود گزارش داده بود اما از قرار معلوم تاکنون اتفاق تازه‌ای در این زمینه رخ نداده است.

این خبرگزاری می‌نویسد: «نیروهای یگان حفاظت به دلیل هزینه‌ سوخت و پرداخت نشدن اعتبارِ به‌موقع از سرکشی به بناهای تاریخی سر باز می‌زنند!»

به گفته ایسنا، این نافرمانی از جانب ماموران پایگاه‌هایی صورت می‌گیرد که ناچارند فاصله‌ای طولانی را برای سرکشی به بناهای تاریخی طی کنند .

فرهاد عزیزی، مدیر پایگاه‌های میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن بیان اینکه از روند پرداخت هزینه‌های جاری در یگان حفاظت میراث فرهنگی اطلاعی ندارد، تایید کرده است: «با تغییر قیمت بنزین، احتمالا مشکلات نیز بیشتر می‌شوند، اما باز هم تلاش‌مان را برای حمایت از پایگاه‌ها بیشتر می‌کنیم تا برای پرداخت هزینه‌های جاری با مشکلی روبه‌رو نشوند.»

سردار امیر رحمت‌اللهی، فرمانده یگان حفاظت وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم  وعده داده است که این یگان “با برنامه‌ریزی و هدفمند کردن سرکشی‌ها” و “با رعایت اصل صرفه‌جویی” تلاش خواهد کرد تا خللی در ماموریت‌ها ایجاد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *