اعتراضات به سرنگونی هواپیما؛ لغو کنسرت‌ها، نمایش‌ها، ادامه انصراف‌ها از «فجر»

By | 2020-01-13

اعتراضات در ایران به شلیک پدافند سپاه به هواپیمای مسافربری ادامه دارد. در حالی‌که شهرهای مختلف ایران با وجود حضور سنگین نیروهای امنیتی محل برپایی تجمعات بودند، بر شمار هنرمندانی که از جشنواره‌های فجر، کنسرت‌ها و اجراهای هنری دیگر صرف‌نظر کرده‌اند نیز افزوده شده‌است.

روزهای شنبه و یک‌شنبه، مسعود کیمیایی، کارگردان پیشکسوت، و نیز شماری دیگر از بازیگران، گروه‌های تئاتری، داوران و دیگر کسانی که قرار بود در جشنواره‌های فجر حاضر شوند، اعلام انصراف کردند.

انصراف‌ها همچنان پیدا کرده‌است.

از جمله پگاه آهنگرانی، بازیگر، که گفته «با وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام ما مردم را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی‌کنم».

سارا بهرامی، دیگر هنرپیشه، نیز سخنان مشابهی را در اینستاگرام خود منتشر کرده‌است.

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

🚫

Ett inlägg delat av Sarabahrami (@sarabahramiii)


مهدی کوشکی، طراح و نویسنده و کارگردان نمایش «شک» گفته به جشنواره نمی‌رود: «اکنون در مقابل صورت غمگین کشور و این قلب‌های شکسته، علاقه‌ای به شرکت در این جشنواره ندارم و با همدلی تمام اعضای گروه نمایش «شک» از جشنواره تئاتر فجر و این رویداد کناره‌گیری می‌کنیم».

جمال رحمتی، کارتونیست ایرانی، بیانیه‌ای از سوی جمعی از کارتونیست‌ها و طنزپردازان ایران، منتشر کرده و می‌گوید «ما جمعی از هنرمندان ایران ضمن اعتراض به رخدادهای اخیر، عدم حضور خود را در جشنواره فجر اعلام می‌کنیم».

در بخشی از این بیانیه آمده است می‌گوید «دو ماه اخير در ذهن ایرانیان تداعی‌کننده از بین رفتن جان صدها هموطن در اعتراضات آبان ماه، زير دست و پا ماندن ده‌ها نفر در مراسم تشييع، پرواز آسمانی هموطنان عزیزمان و حوادث بیشمار جاده‌ای شده، امید به آینده هر روز در وجودمان کمرنگ‌تر می‌شود و جمود و افسردگی بیش از پیش جامعه را در خود فرو می‌برد».

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

مدتی است که نام کشور عزیزمان ایران، با فجایع مختلف و ایجاد ذهنیت منفی در مجامع بین‌المللی گره خورده است. دو ماه اخير در ذهن ایرانیان تداعی‌کننده از بین رفتن جان صدها هموطن در اعتراضات آبان ماه، زير دست و پا ماندن دهها نفر در مراسم تشييع، پرواز آسمانی هموطنان عزیزمان و حوادث بیشمار جاده‌ای شده، امید به آینده هر روز در وجودمان کمرنگ‌تر می‌شود و جمود و افسردگی بیش از پیش جامعه را در خود فرو می‌برد. تاسف‌بارتر آنکه عموم اين حوادث تلخ و دهشتناك از بی‌تدبيری و رفتارهای نابخردانه برخی از مسئولان سرچشمه می‌گيرد. در آخرین نمونه، مسئولان پس از سه روز تکذیب، بالاخره مسئولیت شلیک اشتباه به هواپیمای حامل جمعی از هموطنانمان را می‌پذیرند! چنین رفتارهایی کم از خودِ آفرینش فاجعه ندارد و آبرو و نام ايران را در عرصه جهانی خدشه دار می‌کند. به باور این بیانیه، تا زمانی که پنهان كاری در اين كشور هنوز هست، هرگز روی خوش نخواهیم ديد و ادامه این روند، هر روز فاجعه‌ای بدتر از قبل می‌آفریند. يقينا استمرار اين وضعيت، مردم را در حصرِ بغض، نگرانی و وحشت نگاه خواهد داشت؛ راه حل برون‌رفت از اين وضعیت، فقط و فقط تصمیم قاطع و اقدام برای سخن گفتن صریح مسئولان با مردم و دوری از تکذیب و فرافکنی (مشخصا در حادثه هواپيمايي اوكراين) است. ما، جمعي از اهالی هنر اين مرز و بوم، خواستار روشن شدن علل واقعی اين فجايع و استعفا و محاکمه خاطیان از خرد تا کلان، برگزاری مراسم باشکوه برای درگذشتگان و اعلام عزای عمومی هستيم و همراه و همگام با مردم دردمند خود، بر این خواسته خود پای می‌فشاریم و از مسئولان کشور تقاضا داریم اجازه دهند مردم خود به جای خود سخن بگویند و کسی نقش ذهن و زبان آنها را برعهده نگیرد. همچنین اعتقاد داریم حال که در همراهی با آسیب دیدگان و داغداران حوادث اخیر، دبیر و داوران بخش‌های مختلف جشنواره فجر، از حضور در این رویداد، کناره گرفته‌اند، به نظر می‌رسد کمترین اعتراض، عدم حضور در این جشنواره است. بر این اساس، ما جمعی از هنرمندان ایران ضمن اعتراض به رخدادهای اخیر، عدم حضور خود را در جشنواره فجر اعلام می‌کنیم. #دروغ_بزرگ #پرواز۷۵۲ #هواپیمای_اوکراینی #تحریم_جشنواره_فجر #خطای_انساني #تسليت #سقوط-هواپيما #تحريم_فجر_طنزپردازان

Ett inlägg delat av Jamal Rahmati جمال رحمتی (@rahmatijamal)

روز یک‌شنبه ارکستر آرکو به رهبری ابراهیم لطفی نیز اعلام کرد از شرکت در جشنواره موسیقی فجر انصراف داده است.

بنا بر گزارش‌ها از ایران لیلی گلستان، مدیر گالری گلستان، نیز اعلام کرده از حضور در دوازدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر انصراف داده است.

کیوان ساکت، نوازنده ایرانی، نیز در اینستاگرام خود نوشته: «من به نشانه همدلی با مردم داغدار و ستم‌دیده سرزمین‌ام،‌ امسال در هیچ‌یک از جشنواره‌های هنری فجر نخواهم بود. نه به عنوان هنرمندِ شرکت‌کننده، نه در مقامِ داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده هیچ یک از آثار».

علیرضا عصار، خواننده و آهنگساز ایرانی، نیز در حساب کاربری خود در اینستاگرام اعلام کرده کنسرت دی‌ماه خود را لغو کرده است: «از صمیم قلب به همه داغداران تمام اتفاقات تلخی که از آبان ماه تا الان در کشور عزیزمان ایران اتفاق افتاده و همه ما را عزادار و غمگین کرده است. من را در غم خود شریک بدانید».

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av alireza assar (@alirezaassar)

پیش‌تر گروه کر شهر تهران که یکی از اعضای خود را در پرواز تهران‌-کی‌یف از دست داده نیز اعلام کرده بود اجراهای خود را لغو کرده‌ است.

علیرضا قربانی، خواننده موسیقی سنتی ایران، ۲۲ دی ماه اعلام کرد در همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی، از اجرای کنسرت دی‌ماه در تهران انصراف می‌دهد.

شماری از گروه‌های نمایشی و تئاتر نیز بخشی از برنامه‌های خود را تعطیل کرده‌اند. برخی از آن‌ها نمایش‌های معمول خود را در روز دوشنبه نیز لغو کرده‌اند. از جمله چهره‌های شناخته‌شده، قطب‌الدین صادقی‌، نیز از اجرای نمایش «چنور» در تالار چهارسو در روز یک‌شنبه صرف‌نظر کرد.

رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.