ایران و خاورمیانه از محورهای مناظره نامزدهای دموکرات

By | 2020-01-15

مناظره شش تن از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۲۴ دی ماه در دانشگاه «دریک» در دیمونیز در ایالت آیوا برگزار شد.

در این مناظره الیزابت وارن٬ ایمی کلوباچر ، برنی سندرز، جو بایدن، پیت بوتجج، و تام استایر حضور داشتند.

نخستین پرسش این مناظره در خصوص سیاست خارجی آمریکا و آمادگی برای فرماندهی کل قوا بود. در این بخش نامزدهای دموکرات سوابق و شایستگی خود را برای رسیدن به این مقام مطرح کردند.

در ادامه این شش نامزد از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در قبال ایران و منطقه خاورمیانه انتقاد کردند.

در این مناظره شش تن از نامزدهای حزب دموکرات حضور داشتند.

درخواست خامنه‌ای برای خروج آمریکا

مجری این مناظره از برنی سندرز پرسید: آیت الله خامنه‌ای خواستار خروج نیروهای آمریکایی از منطقه شده است و شما هم چنین موضعی دارید؟

برنی سندرز در پاسخ گفت، بگذارید قبل از پاسخ دادن، این نکته را بگویم که دو فاجعه بزرگ سیاست خارجی آمریکا در دوران معاصر، یعنی جنگ ویتنام و جنگ عراق، بر اساس دروغ بود و حالا هم نگرانم که ما یک رئیس جمهوری داریم که دارد دروغ می‌گوید که می‌تواند ما را به سمت جنگی سوق دهد که حتی از آنها بدتر باشد.

سناتور سندرز در ادامه گفت، در پاسخ به پرسش شما، ما به ائتلاف بین المللی احتیاج داریم. ما نمی‌توانیم به صورت یکجانبه عمل کنیم.

وی در ادامه بر ضرورت بازگشت به توافق اتمی با ایران و مذاکره به همراه پنج قدرت جهانی تاکید کرد.

پیت بوتجج، فرماندار شهر سات بند، ایندیانا، در خصوص سیاست خود در قبال ایران تاکید کرد که هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد. وی با این حال از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای با ایران، برجام ، انتقاد کرد.

پیت بوتجج تصریح کرد: اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی یک اولویت است چرا که برای امنیت آمریکا بسیار مهم است.

وی اضافه کرد، توافق هسته‌ای با ایران داشت کار خود را انجام می‌داد ولی با خروج از این توافق منطقه الان با خطر بیشتر مواجه است، و جرقه زنجیره ای از حوادث را رقم زده است که با تشدید تنش ، حتی ما را در آستانه جنگ قرار داده است.

سناتور برنی سندرز نیز در خصوص سیاست خارجی آمریکا گفت٬ مسائل خاورمیانه می‌بایست در چارچوب ائتلاف بین المللی حل و فصل شود نه از طریق درگیری و جنگ.

سناتور ایمی کلوباچر نیز در این خصوص گفت که بار دیگر مذاکره با ایران را سر خواهد گرفت و ائتلافی بین المللی در این زمینه ایجاد خواهد کرد.

سناتور کلوباچر هم با اشاره به این که نباید اجازه داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد، اضافه کرد، ایران به دلیل اقدامات دونالد ترامپ به یکی از مهم‌ترین تهدیدها برای آمریکا بدل شده است.

سناتور سندرز هم با تاکید بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی گفت که از مذاکرات برای بازگشت ایران به توافق هسته ای حمایت خواهد کرد.

در ادامه همه نامزدهای دموکرات بر ضرورت اجازه کنگره برای جنگ احتمالی با ایران تاکید کردند.

در این مناظره سناتور برنی سندرز و سناتور الیزابت وارن خواستار خروج نیروهای عملیاتی آمریکا از منطقه خاورمیانه بودند. در مقابل جو بایدن، سناتور کلوباچر و پیت بوتجج بر ضرورت حضور شمار معدود نیروهای عملیاتی در منطقه برای مقابله با تروریسم تاکید کردند.

جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری، تاکید کرد ضروری است که نیروهای آمریکایی باید در منطقه خلیج فارس حضور داشته باشند.

او تصریح کرد، نباید خروج نیروها از منطقه به مبارزه با تروریسم ضربه بزند.

سناتور الیزابت وارن هم در این زمینه گفت، ایالات متحده می بایست رویکرد خود را تغییر دهد و به اقدام نظامی برای حل مشکلاتی که راه حل نظامی ندارند، پایان دهد.

در ادامه این مناظره نامزدهای دموکرات دیدگاه‌های خود را در خصوص اقتصاد، بیمه و بهداشت عمومی مطرح کردند.

در این مناظره نامزدهای دموکرات از درگیری لفظی صریح با یکدیگر پرهیز کردند. اما رویارویی برنی سندرز و الیزابت وارن بر سر احتمال پیروزی یک زن در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا با حاشیه هایی همراه بود.

طی روزهای اخیر گزارش هایی در خصوص اظهارات برنی سندرز در مورد احتمال کم پیروزی یک زن در انتخابات ریاست جمهوری آینده در رسانه های آمریکا منتشر شده است.

هنگامی که مجری از برنی سندرز درباره صحت این اظهارات پرسید، او طرح چنین سخنانی را تکذیب کرد.

در پایان این مناظره الیزابت وارن و برنی سندرز از دست دادن با یکدیگر خودداری کردند.

اولین انتخابات مقدماتی نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه هفته دیگر در ایالات آیوا برگزار می شود.

راديو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *