ظریف: اروپا بقایای برجام را به آمریکا فروخت

By | 2020-01-16

وزیر خارجه ایران اروپا را متهم کرد که با فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در توافق هسته‌ای، بقایای برجام را به ترامپ فروخته است. به گفته ظریف این اقدام برای اجتناب از تعرفه‌های جدید آمریکا بر خودروهای اروپایی انجام گرفته است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با لحنی تند به اقدام فرانسه، بریتانیا و آلمان در فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در توافق هسته‌ای واکنش نشان داد.

وزیر خارجه ایران امروز پنجشنبه ۲۶ دی (۱۶ ژانویه) خطاب به این سه کشور اروپایی گفت که آنها تسلیم واشنگتن شده و برای اجتناب از وضع تعرفه‌های آمریکا “بقایای برجام” را به ترامپ فروخته‌اند.

ظریف در پیامی توییتری نوشت: «تسلیم تأیید شد. ترویکای اروپایی بقایای برجام را فروخت تا از تعرفه‌های جدید ترامپ جلوگیری کند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در ادامه نوشت: «دوستان من این بی‌فایده است. شما فقط اشتهای او را بیشتر می‌کنید. قلدر دبیرستان خود را به خاطر دارید؟»

وزیر خارجه ایران سپس به‌شدت به سه کشور اروپایی تاخت و افزود: «اگر قصد فروش شرافت خود را دارید، بفرمایید. اما ظاهری اخلاقی ـ قانونی به خود نگیرید. شما فاقد آن هستید.»

ظریف همچنین گزارش روزنامه واشنگتن پست را نیز ضمیمه پیام توییتری خود کرد و آن را به اشتراک گذاشت؛ گزارشی که مدعی فشار ترامپ بر اروپایی‌ها برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در برجام شده است.

واشنگتن‌پست روز گذشته در گزارشی نوشته بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با ارسال پیامی محرمانه برای آلمان، فرانسه و بریتانیا آنها را  تهدید کرده است که در صورت خودداری از فعال کردن این ساز و کار،  تعرفه  ۲۵ درصدی بر خودروهای اروپایی وضع خواهد کرد.

سه کشور اروپایی یاد شده روز سه‌شنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای از فعال کردن ساز و کار حل اختلاف در برجام به دلیل نقض این توافق از طرف ایران خبر دادند.

فعال شدن این ساز و کار گام نخست فعال شدن “مکانیسم ماشه” محسوب می‌شود که می‌تواند در صورت نرسیدن طرفین به توافق، پرونده را به شورای امنیت کشانده و باعث بازگشت خودکار تمامی تحریم‌های بین‌المللی در نظر گرفته شده در قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل علیه ایران شود.

دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *