کاشی اصفهان در آستانه تعطیلی؛ ۳۸۵ کارگر بی‌کار می‌شوند

By | 2020-02-11

استان وایر- «رضا قربانی»، رییس «شورای اسلامی کار» کارخانه «کاشی اصفهان» از معوقات مزدی و تعطیلی قریب الوقوع این کارخانه خبر داد.

قربانی در ارتباط با آخرین وضعیت این واحد تولیدی گفت: «وضعیت در کاشی اصفهان اصلاً خوب نیست. دو سه هفته است مواد اولیه نیامده و تولید در آستانه تعطیلی است.»

به گفته وی، کارگران این کارخانه از تیرماه ۱۳۹۸ حقوقی دریافت نکرده‌اند: «کارگران از سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ مطالبه مزدی پرداخت نشده دارند. امسال هم از تیرماه دیگر حقوق نگرفته‌ایم. از سال ۱۳۹۶، چهار ماه معوقه مزدی داریم و مطالبات سال ۱۳۹۵ نیز پرداخت نشده است.»

قربانی با اعلام این که خطر تعطیلی، بیخ گوش این کارخانه قدیمی با ۳۸۵ کارگر است، افزود: «بحران بدجور گریبان کاشی اصفهان را گرفته است.»

رییس شورای اسلامی کار کارخانه کاشی اصفهان معتقد است همه مشکلات این واحد تولیدی، زاییده‌ خصوصی‌سازی است: «این کارخانه در سال ۱۳۸۸ خصوصی شد. تا سال ۱۳۹۳ در اختیار یک نفر بود و در سال ۱۳۹۴ به فرد دیگری واگذار شد که آن نیز ناموفق از  آب در آمد. بعد از آن، شورا و کارگران برای مدتی کارخانه را اداره کردند تا اسفند ۱۳۹۶. کارخانه به فرد دیگری واگذار شد اما باز هم مشکلات بیشتر شدند و معوقات کارگران طولانی‌تر.»

قربانی در ادامه به غارت اموال کارخانه پس از خصوصی سازی اشاره کرد و افزود: «از سال ۱۳۸۸ که کارخانه به بخش خصوصی واگذار شد، اموال آن را غارت کردند؛ مثل گاوی که تمام شیرش را دوشیدند و دو تا استخوان خشکیده به جای گذاشتند. کارخانه را برای منافع‌شان، دست به دست کردند. در نهایت همه اموال کارخانه به تاراج رفت و کارگران ماندند با ماه‌ها دستمزد پرداخت نشده.»

رییس شورای اسلامی کار در کاشی اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا مسوولان در جریان مشکلات کاشی اصفهان هستند، گفت: «شرایط را به همه مسوولان گفته‌ایم. موضوع در شورای تامین استان و کمیسیون کارگری در حال پی‌گیری است. اما تاکنون هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم. بحران شدید ۴۰۰ خانواده را درگیر کرده است. ما کارگران کاشی اصفهان امسال شب عید بدی در پیش داریم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *